V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory ledviny

   

  Popis onemocnění

  Nejčastějším zhoubným nádorem ledviny je tzv. adenokarcinom. Nádor může růst dlouho ohraničeně a deformovat tvar ledviny. V dalších fázích svého vývoje začíná nádor prorůstat svým pouzdrem do tkáně ledviny, do jejího cévního zásobení, zvláště pak do žil, které ucpává. Krevním řečištěm se onemocnění může šířit do organismu a zakládat metastázy. Nejčastěji jsou postižené kosti, plíce a centrální nervový systém. Dále se nádor šíří cestou mízních uzlin. Zvláštní skupinou jsou nádory ledvinné pánvičky. Ročně je hlášeno okolo 1800 nových nádorů ledvin u mužů a asi 1000 nádorů u žen.  

  Příznaky

  Celkové:

  • patologická únava, nechutenství,
  • vysoká sedimentace,
  • noční pocení,
  • vysoký krevní tlak, chudokrevnost.

  Příznaky z močového ústrojí:

  • krev v moči,
  • bolesti v bederní krajině,
  • hmatný nádor,
  • varikokéla (rozšíření žil v šourku).

  Průběh

  Nejčastějším příznakem nádoru ledviny je přítomnost krve v moči. K tomuto jsou přidruženy výše uvedené celkové příznaky, zejména pak vysoký krevní tlak. Hmatný nádor je již známkou velké masy nádoru.

  Krvácení se může objevit nečekaně, bez jiných příznaků. Bolesti v krajině ledvin jsou obvykle tupého charakteru.
  Mezi méně časté příznaky patří únava, nechutenství, úbytek na váze, zvýšené teploty a všeobecný pocit špatného zdraví.
  Lidé s některými z výše uvedenými příznaky by měli navštívit svého lékaře nebo přímo urologa, což je lékař, který se specializuje na onemocnění ledvin a vývodných cest močových. Ve většině případů včasná diagnosa nádoru ledvin dává větší šanci na uzdravení. Vzhledem k dlouhodobému bezpříznakovému období není jednoduché zachytit včasná, chirurgicky léčitelná stadia onemocnění. 

  Způsob léčby

  Základem terapie je chirurgické odstranění nádoru. Odebírá se buď celá ledvina, nebo její postižená část, záleží na rozsahu a umístění nádoru. Nádory ledvin jsou obecně málo citlivé k ozařování i k chemoterapii, základem léčby pokročilých onemocnění se stala biologická léčba. 

  Radioterapie

  Ozařování je používáno k léčení zhoubných nádorů. U nádorů ledvin se obvykle používá ke zmírnění bolestí a zpevnění kostí při jejich postižení nádorem. 

  Biologická terapie a imunoterapie.

  Základem léčby metastazujícího nádoru ledviny je biologická léčba. Užívá se ve formě tablet či infúze. V určitých případech lze zvážit i imunoterapii, jejímž cílem je ovlivnit imunitní systém člověka a povzbudit jeho protinádorovou aktivitu.

  V případě neztišitelného krvácení u ledviny postižené nádorem, kde z nejrůznějších důvodů nelze ledvinu odstranit, se někdy používá tzv. arteriální embolizace, tj. cílené ucpání cév, přivádějících krev do postižené ledviny.

  Rizikové faktory

  Kromě vzácných dědičných forem zůstává příčina vzniku tohoto onemocnění nejasná. Udává se však vyšší výskyt nádorů ledvin u kuřáků a obézních lidí.

  Prevence

  Prevencí je nekuřáctví a zdravý životní styl. Důležité je navštívit lékaře již při prvních příznacích onemocnění. V rámci prevence se doporučuje jednou za rok absolvovat http://www.linkos.cz/slovnicek/ultrasonografie-sonografie-vysetreni-ultrazvukem/ ultrazvukové vyšetření břicha, které může odhalit i relativně malý nádor ledvin. Ale toto preventivní vyšetření nehradí zdravotní pojišťovny.

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C64

  Kam dál

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Vyšetřovací metody

  Vyšetření horních a dolních močových cest
  Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny
   

  Klinické studie  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru