Jak předcházet
rakovině

Nikdy není pozdě upravit svůj životní styl.

Den_04_297

Vědecké objevy stále prohlubují naše znalosti o původu nádorových onemocnění. Dosud ale nemáme o jejich vzniku komplexní poznání. Postupně však přibývá informací o tom, které vlivy usnadňují či podporují vznik nádorového bujení. Odstraněním těchto vlivů se může u daného jedince značně snížit pravděpodobnost vzniku nádorového onemocnění. Primární prevence a podpora zdraví je v rukou každého z nás.

1Evropský kodex proti rakovině

Čím více uvedených doporučení budete dodržovat, tím nižší bude riziko vzniku zhoubného nádoru ve Vašem těle. Kdyby se každý z nás řídil těmito pokyny, bylo by možné zabránit polovině ze všech úmrtí na zhoubné nádory v Evropě.

 1. Nekuřte. Neužívejte žádnou formu tabáku.

 2. Udržujte doma nekuřácké prostředí. Podporujte nekuřáckou politiku na svém pracovišti.

 3. Udržujte si optimální tělesnou hmotnost.

 4. Buďte v každodenním životě fyzicky aktivní. Omezte dobu strávenou sezením.

 5. Stravujte se zdravě.

 6. Pokud pijete alkohol, ať již jakéhokoli druhu, omezte jeho spotřebu. V zájmu prevence rakoviny je lepší alkohol nepít vůbec. 

 7. Vyhýbejte se přílišnému slunění, nebezpečné je zejména u dětí. Používejte ochranu proti slunci. Nepoužívejte solária.

 8. Na pracovišti se dodržováním pravidel bezpečnosti práce chraňte před látkami způsobujícími rakovinu.

 9. Zjistěte, zda ve Vašem domově nejste vystaveni záření pocházejícímu z přirozeně vysokých úrovní radonu. Snažte se je snížit. 

 10. Dámy, je-li to možné, kojte své dítě. Omezte používání hormonální substituční terapie.

 11. Zajistěte, aby se Vaše děti účastnily očkovacích programů proti hepatitidě B a lidskému papilomaviru (HPV).

 12. Účastněte se organizovaných screeningových programů zaměřených na rakovinu tlustého střeva a konečníku, rakovinu prsu a rakovinu děložního čípku.


2Nekuřáctví

Základem onkologické prevence je nekuřáctví. Tabák se nejméně ve 30 % podílí na vzniku všech nádorových onemocnění. Již jeden rok po přerušení kouření se snižuje riziko rakoviny plic o třetinu. Po 15 letech bez kouření je riziko stejné jako u nekuřáka. Vyvarujte se kouření a chraňte Vaše zdraví i zdraví lidí ve Vašem okolí.

Poradna pro odvykání kouření

St 8.00–12.00, Čt 13.00–17.00, E [obfuscate_1_|111|102|105|95|99|109|88|55|107|110|116|37|90|120]

+420 737 571 224


3Výživa

Den_06_178

Výživa je velmi důležitým aspektem mající vliv na vznik, ale i ochranu před nádorovými onemocněními, neboť působí na mnoha místech v organizmu a působí prakticky nepřetržitě po celý život. Složení stravy, případně nadváha, je rizikovým faktorem nejen pro nádory zažívacího traktu, jako jsou nádory tlustého střeva, jícnu, jater a slinivky břišní, ale má vliv také na vznik nádoru prsu, prostaty či dělohy.

 1. Jezte hodně celozrnných potravin, luštěnin, zeleniny a ovoce.

 2. Omezte vysoce kalorické potraviny (potraviny s vysokým obsahem cukrů nebo tuků) a vyhýbejte se slazeným nápojům.

 3. Vyhýbejte se zpracovaným masným výrobkům, omezte červené maso a potraviny s vysokým obsahem soli.

 4. Jezte pestrou stravu bohatou na zeleninu, ovoce, luštěniny a celozrnné výrobky. Rizikem jednostranné stravy může být podvýživa nebo nedostatek některých látek.

 1. Dopřejte si denně čerstvou zeleninu (5 porcí, přibližně 500 g). V konzumaci ovoce a zeleniny jsme na jednom z posledních míst v Evropě.

 2. Zařaďte do svého jídelníčku celozrnné výrobky, a alespoň jednou týdně luštěniny. Tyto potraviny obsahují vlákninu, která je osvědčeným prostředkem proti zácpě a také vede ke snížení hladiny tuků.

 3. Snižte spotřebu masa, upřednostňujte libové drůbeží, králičí a rybí maso.

 4. Omezte spotřebu vajec na 2 kusy týdně.

 5. Omezte příjem tuků, zvláště živočišných. Upřednostňujte kvalitní rostlinné oleje. Velké množství tuků je konzumováno v uzeninách, které obsahují až 50 % sádla a loje, a to i v takových, které nesou označení „dietní“.

 6. Vybírejte mléčné výrobky se sníženým obsahem tuku.

 7. Pijte alespoň 2 litry tekutin denně, nevhodné jsou nápoje s alkoholem a cukry. Pravidelné a nadměrné požívání alkoholu zvyšuje riziko vzniku nádorů. Alkohol je také významným zdrojem energie.

 8. Nadváha představuje rizikový faktor pro řadu chronických onemocnění, a také pro některé druhy nádorů. Je třeba, aby přísun energie byl v rovnováze s jejím výdejem. Jezte co nejméně rafinovaného cukru, neboť je energeticky bohatý a neobsahuje žádné další živiny.

 9. Pro uchování potravin používejte chlazení a mražení.

 10. Nekonzumujte potraviny napadené plísní, hnilobou či jinak zkažené.

 11. Při přípravě stravy dávejte přednost vaření a dušení před pečením a grilováním.

 12. Žijte aktivně, relaxujte, odpočívejte. Sportujte, udržujte si pohybovou aktivitu.


4Alkohol

Alkohol je dalším rizikovým faktorem majícím vliv na vznik nádorového onemocnění. Ve vyspělých zemích je alkohol zodpovědný za 3 – 12 % úmrtí na zhoubné nádory. Riziko se výrazně zvyšuje zejména ve spojení s kuřáctvím, neboť alkohol rozpouští lépe než voda některé karcinogeny z kouře, a tak usnadňuje jejich pronikání k buňkám sliznic. Primární metodou, jak se vyhnout většině nádorů horního respiračního a trávicího traktu spojených s alkoholem, je zanechání kouření.

Množství alkoholu, které je rizikové, není přesně stanovené, neboť se u každého jedince liší. Právě proto i konzumace malého množství alkoholu může značně zvýšit riziko vzniku karcinomu jater. Konzumace alkoholu poškozuje jaterní buňky, což mnohdy vede k cirhóze jater.


5Očkování

Některým nádorům lze předejít očkováním.

Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV)

Očkování je dostupné proti nákaze lidským papilomavirem (HPV), se kterým se v průběhu života setká až 80 % lidí. HPV je sexuálně přenosná infekce. Většinou se náš imunitní systém s infekcí sám vyrovná. Pokud však infekce přetrvává, může se u malé části infikovaných vyvinout v přednádorový stav, který pak může pokračovat až ve zhoubný nádor.

Infekce HPV může způsobit:

 1. Očkování proti HPV je ze zákona o veřejném zdravotním pojištění hrazeno dívkám a chlapcům mezi 13. a 14. rokem.

 2. Starším dívkám a ženám pak některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek na očkování. 

Očkování proti žloutence typu B

Prevencí rakoviny je také očkování proti žloutence typu B. Virus hepatitidy B, ale i virus hepatitidy C, přetrvává po prodělaném akutním onemocnění jako chronická infekce v játrech a karcinogenně se projeví až za velmi dlouhou dobu, může se jednat o 30 – 40 let. 

Žloutenka typu B je jedním z rizikových faktorů vzniku:

 1. Očkování proti žloutence typu B je zahrnuto do povinných očkování dětí podle českého očkovacího kalendáře, a je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

 2. Dospělým pak některé zdravotní pojišťovny poskytují příspěvek na očkování vakcínou proti typu B, nebo kombinovanou vakcínou proti A i B. 


6Pohyb

Studie ukazují, že sportující muži a ženy mají o 30 – 40 % nižší riziko vzniku kolorektálního karcinomu než nesportující lidé. Jedná se o cvičení 30 – 60 min střední až svižné pohybové aktivity denně. Cvičící ženy mají o 20 – 30% nižší riziko vzniku rakoviny prsu, než necvičící ženy. Je prokázáno, že pravidelná pohybová aktivita má preventivní účinky u různých druhů rakoviny, jako je rakovina prsu, střeva, prostaty, endometria, a pravděpodobně slinivky. Pravidelná pohybová aktivita může ovlivnit některé hormony, které přispívají ke vzniku rakoviny, a posiluje imunitní systém. Pohybová aktivita také přispívá k udržení optimální hmotnosti a zabraňuje vzniku nadváhy a obezity, což jsou samy o sobě rizikové faktory pro vznik rakoviny.

zdroj: American cancer society
 1. Dodržujte alespoň 30 min pohybové aktivity střední intenzity 5x týdně* (chůze do práce nebo do obchodu, chůze ze schodů nebo z kopce, práce na zahradě, jízda na kole, plavání, venčení psa),

 2. nebo 20 min vysoké intenzity 3x týdně* (chůze do schodů, rychlý běh, šplhání do kopce, rychlá jízda na kolečkových bruslích).

*Zdroj: Linkos, Fakulta tělesné kultury UP v Olomouci

 


7Spánek

Mezi primární prevenci rakoviny můžeme zařadit také spánek. Hormon melatonin je řazen mezi tzv. antioxidanty, tj. látky, které dokáží neutralizovat volné radikály. Melatonin je hormon epifýzy, jeho uvolňování je řízeno hypotalamem a je ovlivněno světlem, jeho produkce se zvyšuje za tmy. Melatonin navozuje spánek a synchronizuje cirkadiánní rytmy jednotlivých orgánů a tkání.

Melatonin, kromě pohlcování volných radikálů, také stimuluje produkci různých enzymů, které podporují metabolismus chemických látek bezpečnějšími reakcemi, při nichž vzniká méně volných radikálů. Antioxidační potenciál melatoninu je silnější než u známějších antioxidantů – vitaminů A, C, E, nebo selenu. Pozitivní význam melatoninu je patrný hlavně u nádorů, jejichž vznik a růst souvisí s produkcí pohlavních hormonů, jako jsou nádory prsu nebo prostaty. 

Zdroj: Linkos, Ústav preventivního lékařství LF MU

Dospělý člověk by měl spát více než 7 hodin denně. Je to optimální množství spánku pro udržení zdraví. Spánek méně než 7 hodin je spojen s rizikem vzniku obezity, hypertenze, diabetu, snížení imunitních funkcí, zvýšené chybovosti, únavě.

 

zdroj: American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society

 


8Životní prostředí

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je znečištění ovzduší, vody a půdy karcinogenními látkami důvodem 1–4 % všech zhoubných nádorů. 


Co vás může zajímat dál?

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...