Den_05_100

Nádory prsu

zpět na výpis

Zhoubné nádory prsu patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u žen. Ročně jsou diagnostikovány u více než 7 tisíce žen v Česku. Nejčastější výskyt je po 55. roce života, ale na pozoru musí být také mladší ženy a dokonce i muži. Pojem zhoubné nádory prsu v sobě zahrnuje celou řadu onemocnění, které vyžadují různé přístupy k léčbě. MOÚ nabízí všechny moderní metody diagnostiky a léčby zhoubných nádorů prsu a dosahuje v léčbě výborných výsledků.

1Obávám se rakoviny prsu

Objevila se u vás jedna z následujících změn?  Nemusí se jednat o zhoubný nádor prsu, ale je potřeba nechat se vyšetřit odborníkem:

 • hmatný útvar, bulka nebo zatuhnutí v prsu,
 • zvětšení nebo změna tvaru a velikosti prsu,
 • zvětšení mízní uzliny v podpažní jamce,
 • zduření nebo zdrsnění kůže prsu,
 • změna barvy kůže prsu,
 • vtažení bradavky s výtokem nebo bez výtoku.

Zhoubný nádor prsu častěji postihuje ženy, které:

 • mají pozitivní rodinnou anamnézu, tedy výskyt rakoviny prsu, vaječníků, tlustého střeva a některých dalších zhoubných nádorů v rodině,
 • začaly menstruovat před 11. rokem života a u nichž nastala menopauza po 55. roku života,
 • nerodily, nebo poprvé rodily později (v literatuře se uvádí po 35. roce),
 • dlouhodobě užívaly hormonální antikoncepci v mladém věku nebo dlouhodobě užívaly substituční léčbu po přechodu,
 • pijí nadměrně alkohol, mají málo pohybu a trpí nadváhou nebo obezitou.

Den_05_111

Včas objevená nemoc je dobře léčitelná

V České republice existuje celonárodní program screeningu karcinomu prsu, jehož cílem je nemoc vyhledat v úplném začátku, ještě dříve, než žena zaznamená příznaky nemoci. Pokud jste žena nad 45 let věku, tak máte nárok na mamografické vyšetření prsou každé dva roky. Mladší ženy se mohou objednat k vyšetření prsou ultrazvukem.


+420 844 844 885

Preventivní vyšetření prsou

Nikdy není pozdě upravit svůj životní styl

Podle Světové zdravotnické organizace lze každému třetímu rakovinovému onemocnění zabránit pouhou úpravou životního stylu.


Jak předcházet rakovině

Primární prevence

Den_09_080

Zjistěte své riziko

Ženy, které mají v rodině časný a opakovaný výskyt nádorů, mohou požadovat genetické vyšetření u svého lékaře. Pokud bude dědičná dispozice odhalena, budete důkladněji preventivně sledována, aby se na onemocnění přišlo včas. 


+420 543 136 911

Poradna pro zjištění rizika u zdravých


2Mám rakovinu prsu

Byl Vám diagnostikován zhoubný nádor prsu a stojíte na začátku cesty, která přináší mnoho nejistot? Snažte se přistupovat ke všemu, co se bude dále dít s důvěrou, ptejte se na všechno, čemu nerozumíte a najděte si čas i sama na sebe. Jste-li naší pacientkou, provedeme Vás diagnostikou, léčbou, ale i podpůrnou péčí na našich pracovištích. Poradíme Vám, jak se stravovat, zprostředkujeme psychologickou pomoc a poskytneme celou řadu dalších informací a služeb, které Vám pomohou na cestě nemocí.
Péče a služby

Pokud jste byl/a diagnostikován/a na jiném pracovišti a máte zájem stát se naším pacientem/kou, nebo máte zájem získat „Druhý názor“ na Vaši nemoc, můžete využít tzv. Konziliární ambulanci. Pacienti, kteří žádají Druhý názor, jsou diskutováni v multidisciplinárních týmech, ve kterých odborníci na různé aspekty onemocnění diskutují ten nejlepší postup, který bude na míru „ušitý“ Vám a Vaší nemoci.
Druhý názor


3Jak se rakovina prsu diagnostikuje

Den_05_127

Mamografie

Bezpečný rentgen prsů s velice nízkou dávkou záření.

Více

Magnetická rezonance

Vyšetření využívajícící k vytvoření obrazu prsu magnetické pole.

Více

Výpočetní tomografie

Speciální rentgenové vyšetření, které zobrazí orgán ve vrstvách.

Více

Genetické testování

Zkoumá geny, se kterými se člověk narodí a určuje tak, zda existuje dědičné riziko výskytu karcinomu prsu i u jiných členů rodiny. 

Více

Ultrazvuk

Využívá k vytvoření obrazu vyšetřovaného orgánu ultrazvukové vlny.

Více

Scintigrafie skeletu

Vyšetření kostí sloužící k vyloučení přítomnosti metastáz. 

Více

Biopsie a histologické vyšetření

Odběr vzorku tkáně prsu k histologickému vyšetření. Vyšetření bioptického vzorku potvrdí či upřesní klinickou diagnózu a stanoví řadu charakteristik tkáně, které jsou potřebné k rozhodnutí o optimální léčbě.

Více

Genomové testování

Zkoumá aktivitu specifických genů v nádoru, na základě čehož lze lépe objasnit, které z nich se podílí na jeho růst a chování.


4Jaké jsou možnosti léčby

Den_07_280

Zhoubné nádory prsu nelze charakterizovat jako jedno onemocnění, které se léčí stejně u všech pacientek. Jedná se o spektrum nádorů odlišných vlastností. Každý nádor, stejně jako každý pacient, je jedinečný a vyžaduje individuální přístup. Njevhodnější metodu léčby volí multidisciplinární tým, který se skládá z odborníků na všechny aspekty nemoci. V průběhu své léčby se setkáte s některými z těchto léčebných možností.

Chirurgie

Cílem operace je kompletní odstranění nádoru.

Více

Chemoterapie

Cílem chemoterapie je zničit nádorové buňky pomocí cytostatik. Cytostatika však poškozují i některé zdravé buňky.

Více

Cílená léčba

Zahrnuje moderní léčiva blokující růst a šíření nádoru ovlivněním specifických molekul, jež jsou zapojeny v procesu nádorového bujení.

Více

Podpůrná léčba

Jejím clem je zvládání nežádoucích účinků a udržení kvality života během náročné léčby.

Více

Radioterapie

Cílem ozařování je usmrtit nádorové buňky.

Více

Hormonální léčba

Zahrnuje léky, jejichž cílem je zablokování vazby ženských pohlavních hormonů na specifické receptory (ER – estrogenový receptor, PR – progesteronový receptor) na nádorových buňkách.

Více

Imunoterapie

Představuje skupinu léčiv, které mají za úkol pomoci imunitnímu systému rozpoznat a napadnout nádorové buňky.

Více


5Nejčastější dotazy


6Edukační materiály

Naše informační a edukační centrum pro Vás, ve spolupráci s odborníky na prevenci, diagnostiku a léčbu zhoubných onemocnění prsu, připravuje materiály ke čtení, videa a podcasty, v nichž se dozvíte podrobné informace o onemocnění i rady pro období léčby zhoubného nádoru.


Den_05_098

Navštivte centrum pro zhoubné nádory prsu

Seznamte se s Centrem pro zhoubné nádory prsu Masarykova onkologického ústavu! Dozvíte se, kdo Vás bude léčit, jaké služby nabízíme, jakých dosahujeme úspěchů, jak jsou s námi pacientky s onemocněním prsu spokojeny. Zkrátka proč se léčit s rakovinou prsu právě u nás. 

Centrum pro zhoubné nádory prsu

Co vás může zajímat dál?

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...