Den_05_297

Nádory děložního těla

zpět na výpis

Zhoubné nádory dělohy vycházejí z děložní sliznice, tzv. endometria. Nádory děložního těla jsou nejčastějšími nádory ženských reprodukčních orgánů, tvoří přes 40 % všech gynekologických zhoubných nádorů. Ročně onemocní okolo 1 900 žen, většina je věku mezi 55 a 70 rokem. MOÚ nabízí všechny moderní metody diagnostiky a léčby karcinomu endometria a dosahuje v léčbě výborné výsledky. 

1Obávám se rakoviny dělohy

Pokud se u vás objevil některý z následujících příznaků, nemusí se jednat o zhoubný nádor dělohy, ale je potřeba nechat se vyšetřit odborníkem:

  • gynekologické krvácení mimo menstruační cyklus,
  • gynekologické krvácení různé intenzity po menopauze,
  • bolesti podbřišku, 
  • hnisavý nebo krvavý výtok.

Rizikovými faktory vzniku nádoru dělohy (děložního těla) jsou: 

  • věk. Ke vzniku onemocnění dochází nejčastěji mezí 55. a 70. rokem,
  • obezita, protože tuková tkáň může produkovat pohlavní hormony,
  • časný začátek menstruace,
  • pozdní menopauza,
  • bezdětnost.

Den_05_259

Včas objevená nemoc je lépe léčitelná

Základem prevence je každoroční preventivní gynekologická prohlídka, která je hrazená z veřejného zdravotního pojištění. Součástí prohlídky je i palpační a ultrazvukové vyšetření dělohy. 


+420 543 135 404

Komplexní preventivní onkologická prohlídka

Nikdy není pozdě upravit svůj životní styl

Podle Světové zdravotnické organizace lze každému třetímu onemocnění rakovinou zabránit pouhou úpravou životního stylu. 


Jak předcházet rakovině

Primární prevence


2Mám rakovinu dělohy

Byl Vám diagnostikován zhoubný nádor děložního těla a stojíte na začátku cesty, která přináší mnoho nejistot? Snažte se přistupovat ke všemu, co se bude dále dít s důvěrou, ptejte se na všechno, čemu nerozumíte a najděte si čas i sama na sebe. Jste-li naší pacientkou, Vaše cesta začíná na konziliární onkogynekologické ambulanci. Dále Vás provedeme diagnostikou a léčbou na našich pracovištích. Poradíme Vám, jak se stravovat, zprostředkujeme psychologickou pomoc a poskytneme celou řadu dalších informací a služeb.
Péče a služby

Pokud jste byla diagnostikována na jiném pracovišti a máte zájem stát se naší pacientkou nebo máte zájem získat „Druhý názor“ na Vaši nemoc, můžete využít tzv. Konziliární ambulanci. Pacienti, kteří žádají Druhý názor, jsou diskutováni v multidisciplinárních týmech, ve kterých odborníci na různé aspekty onemocnění diskutují ten nejlepší postup, který bude na míru „ušitý“ Vám a Vaší nemoci.
Druhý názor


3Jak se rakovina dělohy diagnostikuje

Den_08_152

Gynekologické vyšetření

Součástí gynekologického vyšetření je vyšetření v zrcadlech, pohmatové vyšetření a ultrazvukové vyšetření. 

Více

Hysteroskopie

Během krátké celkové narkózy, nebo v lokální anestezii, je zaveden optický systém do děložní dutiny, kterou můžeme celou  prohlédnout a cíleně odebrat potřebný materiál. 

Více

Výpočetní tomografie 

Speciální rentgenové vyšetření, které zobrazí orgán ve vrstvách.

Více

Scintigrafie skeletu

Vyšetření kostí sloužící k vyloučení přítomnosti metastáz. 

Více

Ultrazvuk

Využívá k vytvoření obrazu orgánu malé pánve ultrazvukové vlny. Na MOÚ používáme nejmodernější specializované gynekologické ultrazvukové přístroje.

Více

Histopatologické vyšetření

K mikroskopickému vyšetření celistvého vzorku tkáně je získán materiál z dělohy pomocí hysteroskopie či pomocí separované abraze, kdy ve velmi krátké celkové narkóze odebereme materiál z děložního těla.

Více

Magnetická rezonance

Využívá k vytvoření obrazu orgánu magnetické pole.

Více

Pozitronová emisní tomografie

Zobrazovací vyšetření umožňující na tomografických řezech sledovat rozložení radiofarmaka v těle pacienta. 

Více


4Jaké jsou možnosti léčby

Den_07_280

Přístup k léčbě každé jednotlivé pacientky s nádorem dělohy volí multidisciplinární tým, který se skládá z odborníků na všechny aspekty nemoci. Během své léčby se setkáte s některými z těchto léčebných možností.

Chirurgie

Cílem operace je kompletní odstranění nádoru. Operujeme jak otevřeným laparotomickým přístupem, tak laparoskopicky a roboticky.

Více

Chemoterapie

Cílem chemoterapie je zničit nádorové buňky pomocí cytostatik. Cytostatika však poškozují i některé zdravé buňky.

Více

Cílená léčba

Zahrnuje moderní léčiva blokující růst a šíření nádoru ovlivněním specifických molekul, jež jsou zapojeny v procesu nádorového bujení.

Více

Radioterapie

Cílem ozařování je usmrtit nádorové buňky. Rozlišujeme zevní ozáření pánve (teleradioterapie) a ozařování přímo v ložisku nádoru (brachyradioterapie).

Více

Hormonální terapie

Zahrnuje léky, jejichž cílem je zablokování vazby ženských pohlavních hormonů na specifické receptory na nádorových buňkách.

Více

Podpůrná léčba

Jejím clem je zvládání nežádoucích účinků a udržení kvality života během náročné léčby.

Více


5Edukační materiály

Naše informační a edukační centrum pro Vás, ve spolupráci s odborníky na prevenci, diagnostiku a léčbu zhoubných onemocnění dělohy, připravuje materiály ke čtení, videa a podcasty, v nichž se dozvíte podrobné informace o onemocnění i rady pro období léčby zhoubného nádoru.


Den_05_263

Navštivte centrum pro nádory dělohy, děložního hrdla a zevního genitálu

Seznamte se s Centrem pro nádory dělohy, děložního hrdla a zevního genitálu MOÚ. Dozvíte se, kdo Vás bude léčit, jaké služby nabízíme, jakých dosahujeme úspěchů, jak jsou s námi pacientky spokojeny. Zkrátka proč se léčit s touto nemocí právě u nás. 

Centrum pro nádory dělohy, děložního hrdla a zevního genitálu

Co vás může zajímat dál?

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...