Den_09_188

Nádory jícnu

zpět na výpis

Zhoubné nádory jícnu se vyskytují častěji u mužů, nejvyšší výskyt je mezi 50. a 70. rokem. Ročně je v  České republice diagnostikováno kolem 600 až 700 nových onemocnění. 

Jícen tvoří úplný začátek zažívacího traktu. Skládá se z několika typů buněk, které se mohou nádorově zvrhnout. Nejčastějšími typy nádorů jsou spinocelulární karcinom (vznikající z dlaždicového epitelu) a adenokarcinom (vznikající ze žlázek ve stěně jícnu), vyskytují se i typy smíšené. Postižena může být jakákoliv část jícnu, nejčastěji však střední a dolní třetina. MOÚ nabízí všechny moderní metody diagnostiky a léčby zhoubných nádorů jícnu.  

1Obávám se rakoviny jícnu

Pokud se u vás objevila jedna z následujících potíží, nemusí se jednat o zhoubný nádor jícnu, ale měli byste navštívit gastroenterologickou ambulanci:

 • bolesti žaludku,
 • obtížné polykání, postupně až bolestivé,
 • váznutí sousta,
 • nevolnost,
 • nechutenství,
 • zvracení,
 • náhlý váhový úbytek,
 • dlouhodobější bolest za hrudní kostí, kašel a chrapot.

Zhoubný nádor jícnu častěji postihuje muže a ženy, kteří:  

 • kouří cigarety,
 • konzumují alkohol,
 • kombinují kouření a alkohol, 
 • trpí tzv. refluxní ezofagitidou („pálení žáhy“), při níž dochází k návratu trávicích šťáv ze žaludku do jícnu,
 • jsou obézní.

Den_07_062

Včas objevená nemoc je dobře léčitelná

Každý dospělý občan České republiky má jednou za dva roky nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře, jejíž součástí je i onkologická prevence. Při výskytu některého z příznaků, navštivte lékaře ihned. V MOÚ nabízíme i komplexní preventivní onkologickou prohlídku.


+420 543 135 404

Komplexní preventivní onkologická prohlídka

Den_08_312

Nikdy není pozdě upravit svůj životní styl

Společná kombinace kouření a konzumace alkoholu zvyšuje riziko onemocnění až dvanáctinásobně.  Přestat kouřit Vám pomohou odborníci v naší Poradně pro odvykání kouření.


+420 543 134 303

Poradna pro odvykání kouření

Den_09_079

Zjistěte své riziko

Postihl zhoubný nádor jícnu někoho ve vaší rodině? Požádejte svého lékaře o genetické vyšetření. Pokud bude dědičná dispozice odhalena, budete důkladněji preventivně sledováni a zváni k endoskopickým kontrolám, aby se na onemocnění přišlo včas.


+420 543 136 911

Poradna pro zjištění rizika u zdravých


2Mám rakovinu jícnu

Byl Vám diagnostikován zhoubný nádor jícnu? Vaše onemocnění a Váš celkový stav bude nyní komplexně zhodnocen ošetřujícím onkologem specialistou v tzv. Konziliární ambulanci. Zde Vám budou zajištěna další vyšetření a další postup Vaší léčby bude zvážen v multidisciplinárním týmu. 

Snažte se přistupovat ke všemu, co se bude dále dít s důvěrou, a ptejte se na všechno, čemu nerozumíte. Jste-li náš pacient, provedeme Vás diagnostikou, léčbou, ale i podpůrnou péčí na našich pracovištích. Poradíme Vám, jak se stravovat, zprostředkujeme psychologickou pomoc a poskytneme celou řadu dalších informací a služeb, které Vám pomohou na cestě nemocí.
Péče a služby

Pokud jste byl/a diagnostikován/a na jiném pracovišti a máte zájem stát se naším pacientem/kou, nebo máte zájem získat „Druhý názor“ na Vaši nemoc, můžete využít tzv. Konziliární ambulanci. Pacienti, kteří žádají Druhý názor, jsou diskutováni v multidisciplinárních týmech, ve kterých odborníci na různé aspekty onemocnění diskutují ten nejlepší postup, který bude na míru „ušitý“ Vám a Vaší nemoci.
Druhý názor


3Jak se rakovina jícnu diagnostikuje

Den_09_197

Základní klinické vyšetření

Klinické vyšetření spočívá v kvalitně odebrané anamnéze pacienta zaměřené na příznaky onemocnění a na celkový stav pacienta.

Více

Endoskopické vyšetření

V případě diagnostiky onemocnění jícnu se používá Ezofagoskopie. Je to endoskopická metoda, která odhalí přesnou lokalizaci postižení jícnu a zároveň umožní odběr materiálu na histologické vyšetření, tzv.  biopsii.

Více

Rentgenové vyšetření

Kontrastní rentgnenové vyšetření baryem (ezofagografie) je vyšetření, při němž pacient polyká speciální řídkou kaši, která je dobře vidět na rentgenu. 

Více

Pozitronová emisní tomografe

Pozitronová emisní tomografe je zobrazovací vyšetření umožňující na tomografických řezech sledovat rozložení radiofarmaka ve tkáních, které spotřebovávají více energie (tedy i v nádorech a metastázách).   

Více

Molekulární diagnostika

Umožnuje komplexní vyšetření vlastností Vašeho nádorového onemocnění a případnou individualizaci Vaší léčby dle nejnovějších léčebných možností.

Vyšetření krve

Diagnostiku doplní laboratorní vyšetření krve.

Více

Endosonografie

Endoskopické vyšetření jícnu ultrazvukovou sondou se nazývá Endosonografie.  Tímto vyšetřením lze zjistit, jak hluboko prorůstá nádor do jícnu a zda jsou nádorem postiženy okolní uzliny. 

Více

Výpočetní tomografie

Speciální rentgenové vyšetření, které zobrazí orgán ve vrstvách, upřesňuje rozsah tumoru a jeho vztah k okolním strukturám. Může odhalit metastázy v okolních uzlinách nebo vzdálených orgánech (plíce, játra a pod.).

Více

Genetické testování

Zjišťuje pravděpodobnost onemocnění a existenci genetických faktorů výskytu zhoubných nádorů v rodině.

Více


4Jaké jsou možnosti léčby

Den_07_280

Způsob léčby zhoubného nádoru jícnu závisí především na rozsahu onemocnění, tedy na velikosti nádoru samotného a postižením dalších struktur. Léčebný přístup volí multidisciplinární tým, který se skládá z odborníků na všechny aspekty nemoci. Během své léčby se setkáte s některými z těchto léčebných možností.

Chirurgie

Cílem operace je kompletní odstranění nádoru.

Více

Chemoterapie

Cílem chemoterapie je zničit nádorové buňky pomocí cytostatik. Cytostatika však poškozují i některé zdravé buňky.

Více

Imunoterapie

Představuje skupinu léčiv, které mají za úkol pomoci imunitnímu systému rozpoznat a napadnout nádorové buňky. 

Více

Podpůrná léčba

Jejím cílem je zvládání nežádoucích účinků a udržení kvality života během náročné léčby. Zásadní součástí léčby zhoubného nádoru jícnu je nutriční péče. 

Více

Radioterapie

Cílem ozařování je usmrtit nádorové buňky.

Více

Cílená léčba

Cílená léčba zahrnuje moderní léčiva blokující růst a šíření nádoru ovlivněním specifických molekul, jež jsou zapojeny v procesu nádorového bujení.

Více

Intervenční radiologie

Nejnovější metody intervenční radiologie, jako je zavádění stentů a možnosti drenáží, jsou menší zátěží pro pacienta a zvyšují jeho komfort. 

Více


5Edukační materiály

Naše informační a edukační centrum pro Vás, ve spolupráci s odborníky na prevenci, diagnostiku a léčbu zhoubných onemocnění jícnu a žaludku, připravuje materiály ke čtení, videa a podcasty, v nichž se dozvíte podrobné informace o onemocnění i rady pro období léčby zhoubného nádoru.


Den_09_253

Navštivte Centrum pro nádory jícnu a žaludku

Seznamte se s Centrem pro zhoubné nádory jícnu a žaludku MOÚ. Dozvíte se, kdo Vás bude léčit, jaké služby nabízíme, jakých dosahujeme úspěchů a jak jsou s námi pacienti spokojeni. Zkrátka proč se léčit s zhoubným onemocněním jícnu a žaludku právě u nás.

Centrum pro nádory jícnu a žaludku

Co vás může zajímat dál?

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...