V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory zevních rodidel (vulvy)

   

  Popis onemocnění

  Zhoubné nádory zevních rodidel (vulvy), se vyskytují převážně ve vyšším věku. Postihují nejčastěji ženy nad 65 let, před menopauzou se téměř neobjevuje. Ročně tímto nádorem v ČR onemocnění kolem 200 žen. 

  Příznaky

  • silné svědění rodidel,
  • suchost a pálení zevních rodidel,
  • krvácení,
  • zapáchající výtok,
  • hmatné nádorově postižené uzliny v tříslech.

  Průběh

  Zhoubné nádory vulvy mají nejčastěji jako první příznak vznik svědivého vřídku nebo vyvýšené „bradavice“, která svědí nebo po odření slabě krvácí. V pokročilejších stadiích onemocnění se může také trvalé krvácení a bývají hmatné tuhé uzliny v tříslech. 

  Způsob léčby

  Při volbě nejvhodnější léčby se musí vzít v úvahu pokročilost onemocnění, věk a přání pacientky. Základní metodou léčby je chirurgické odstranění nádoru. Pokud je to možné, provádí se odstranění nádoru s bezpečnostním lemem zdravé tkáně. V pokročilejších stádiích bývá nutné úplné odstranění zevních rodidel a mízních uzlin v tříslech. Nádor zevních rodidel je citlivý na radioterapii, dle lokalizace a velikosti nádoru může být radioterapie alternativou chirurgického zákroku. Zvláště u pokročilých stádií je radioterapie metodou volby. 

  Chemoterapie se používá v případě metastatického onemocnění.  

  Rizikové faktory

  Malé procento žen je postiženo tímto nádorem už v mladším věku. U těchto žen je spojitost nádoru vulvy s infekcí lidským papilomavirem (HPV). 

  Prevence

  Vzhledem ke spojitosti nádoru vulvy s infekcí HPV u mladších žen, je možné ovlivnit vznik nádoru očkováním proti viru HPV a zdržením se promiskuity. Ženy po menopauze by měly věnovat pozornost výše uvedeným příznakům a navštívit svého gynekologa. Obecně je základem každoroční preventivní vyšetření ženy gynekologem.

  Kam dál

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Vyšetřovací metody

  Gynekologické vyšetření
  Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny
   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru