Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádor jícnu

   

  Popis onemocnění

  Jícen je tvořen několika typy buněk, které se mohou nádorově zvrhnout. Nejčastějšími typy nádorů jsou spinocelulární karcinom (vznikající z dlaždicového epitelu) a podstatně méně častý adenokarcinom (vznikající ze žlázek ve stěně jícnu), vyskytují se samozřejmě i typy smíšené. Postižena může být jakákoliv část jícnu, nejčastěji však střední a dolní třetina.

  Nádor jícnu se může šířit několika způsoby. Jednak prorůstáním přes stěnu jícnu do okolních orgánů (v tomto případě může zasáhnout okolní struktury jako dýchací trubici, žaludek, velké cévy a nervy, které jícen obklopují). Dále uvolňováním buněk do mízy, která je zanese do nejbližších mízních uzlin (především v mezihrudí), event. do krve, která je dopraví do vzdálenějších orgánů. Podle typu nádoru lze usoudit, které orgány by mohly jeho buňky s největší pravděpodobností metastaticky osídlit. U rakoviny jícnu jsou to především plíce a játra, méně často mozek a kosti. 

  Příznaky

  • obtížné polykání, postupně až bolestivé,
  • pocity plnosti, pálení a tlaku za hrudní kostí,
  • nevolnost, zvracení jen částečně natrávené potravy s rizikem vdechnutí do plic,
  • nechutenství, úbytek na váze, celková slabost,
  • zvracení nenatrávené jasně červené krve,
  • obtížné dýchání,
  • chrapot.

  Průběh

  Zhoubné nádory jícnu nepůsobí většinou v počátečních stadiích choroby žádné potíže. Tento fakt způsobuje obvykle pozdní stanovení diagnózy, tedy již ve fázi, kdy se jedná o onemocnění pokročilé a nevyléčitelné. Z nejčastějších příznaků vídáme polykací potíže, pocity váznutí soust a hubnutí. 

  Způsob léčby

  Způsob léčby závisí především na rozsahu onemocnění, tj. velikosti nádoru samotného a postižením dalších struktur.
  Základními léčebnými metodami nádorů jícnu jsou chirurgie, radioterapie a chemoterapie, přičemž lékaři obvykle používají kombinace jednotlivých metod.

  Chirurgie je nejběžnější metodou léčby. Typ operace závisí na velikosti nádoru a jeho umístění. U dlaždicobuněčného nádoru se před operací kombinuje chemoterapie se zářením a operace se provádí až po zmenšení nádoru. 

  Radioterapie je léčebná metoda založená na ničení nádoru ionizujícím zářením. Může být využita předoperačně ke zmenšení velikosti nádoru, event. i pooperačně ke zničení zbylých nádorových buněk. Často se používá dohromady s chemoterapií, zvláště u pacientů, kteří nemohou být operováni, ať již pro výrazně pokročilý nádor, či pro závažné přidružené choroby. 

  Chemoterapie je způsob léčby, při kterém k ničení nádorových buněk používáme léků, tzv. cytostatik. Chemoterapie působí na všechny nádorové buňky v těle. Podává se obvykle kombinace léků ve formě infúzí. Užívá se jí i u pokročilých forem nádoru. U adenokarcinomu se užívá samostatně před či pooperačně.

  Rizikové faktory

  Kouření cigaret a konzumace koncentrovaného alkoholu jsou dva nejvýznamnější rizikové faktory vzniku dlaždicobuněčného nádoru jícnu. Kombinace silný kuřák a silný piják zvyšuje riziko onemocnění až 100 krát. Rizikovým faktorem pro vznik adenokarcinomu jícnu je tzv. refluxní ezofagitida („pálení žáhy“), při které dochází k návratu trávicích šťáv ze žaludku do jícnu a obezita.

  Prevence

  Nekuřáctví a vyvarování se požívání koncentrovaného alkoholu je základním preventivním opatřením. Dále správná léčba a předcházení pálení žáhy.

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C15

  Next information

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Examination methods

  Vyšetření horního zažívacího traktu
  Kolonoskopické vyšetření
  Prevence nádorů tlustého střeva
   

  Clinical studies  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up