V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory štítné žlázy

   

  Popis onemocnění

  Štítná žláza uložena na přední straně krku před štítnou chrupavkou. Hormony štítné žlázy se podílejí na řízení velkého množství biochemických a fyziologických dějů v organismu. Nádory štítné žlázy jsou poměrně vzácné, v ČR se vyskytuje ročně kolem 400 případů. Přesto patří u mladších lidí (ve věku do 45 let) mezi 5 nejčastějších zhoubných nádorů a jejich počet stále narůstá.

  Nádory štítné žlázy mohou být nezhoubné (nejčastější je to folikulární adenom) a zhoubné (maligní karcinomy). Karcinomy štítné žlázy jsou značně různorodé, liší se nejen histologicky, ale především svým biologickým chováním. Vyžadují odlišné léčebné postupy a mají i různou prognózu. Od nádorů s velmi příznivým průběhem a dobře ovlivnitelných terapií, které jsou nejčastější, až po vzácné typy s velmi vysokou agresivitou. Karcinomy štítné žlázy rozdělujeme na diferencované (papilární a folikulární), nediferencované (anaplastický) a medulární karcinom štítné žlázy. Ve štítné žláze se mohou vyskytnout i nádory z lymfatické tkáně (lymfomy) nebo metastázy jiných nádorů.

  Příznaky

  • uzel ve štítné žláze,
  • polykací obtíže,
  • dráždění ke kašli,
  • dušnost.

  Průběh

  Hlavním příznakem je nález tuhého uzlíku ve štítné žláze. Může to být náhodný nález při vyšetření krkavice. Jindy mají pacienti obtíže při polykání, trpí dušností nebo mají dráždění kašli. Dýchcí a polykací obtíže jsou známkou pokročilého onemocnění.

  Způsob léčby

  V léčbě karcinomu štítné žlázy je na prvním místě operace - úplné odstranění štítné žlázy (tzv. totální tyreoidektomie). U diferencovaných karcinomů následuje zajišťovací léčbou radiojódem. Léčba radioaktivním jódem využívá schopnosti buněk diferencovaného karcinomu vychytávat z krve radioaktivní jód, který způsobí „vnitřní“ ozáření nádorových buněk a jejich zničení. Tuto léčbu nelze použít u medulárního a anaplastického karcinomu, kde je základní metodou operace. Zmenšení anaplastického a medulárního karcinomu (nikoliv vyléčení) lze dosáhnout zevním ozářením; obdobně chemoterapie může být částečně účinná u anaplastického karcinomu. Po úplném odstranění štítné žlázy je nutná celoživotní hormonální substituce.

  Rizikové faktory

  Rizikovým faktorem je předchozí radiační zátěž (např. stavy po ozařování krku, větší je jejich výskyt v oblastech, kde došlo k jaderným katastrofám apod.), výskyt v rodině, jiná onemocnění štítné žlázy, nedostatek jódu a hormonální vlivy.

  Prevence

  Vyvarovat se zbytečným rentgenovým vyšetřením, zvláště v dětském věku. Pravidelné sledování a samovyšetřování krku u lidí s výskytem nádoru štítné žlázy v rodině. Doporučení je preventivní odstranění štítné žlázy u lidí s prokázanou mutací RET protoonkogenu.

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru