V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Například maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, povinnost nosit roušky a dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Od 25.5.2020 jsou povoleny návštěvy, pouze v době od 14:00 do 17:00 hod. K pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby současně, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory periferních nervů a autonomní nervové soustavy

   

  Popis onemocnění

  Nádory periferních nervů nejsou příliš časté. Jediným nádorem periferní nervové soustavy je neurinom, neboli schwannom. Je to nádorové onemocnění obalu nervového vlákna. Může vycházet z dědičného onemocnění zvaného neurofibromatóza, nebo se objevovat bez vlivu dědičnosti. Neurofibromatóza je onemocnění, při kterém jsou patologicky pomnoženy podpůrné buňky nervového systému. Toto onemocnění je předzvěstí mnoha dalších druhů nádorů. U neurofibromatózy se na různých částech těla objevují malé řetízkovité nádorky, které se ve velkém množství vyskytují na koncích nervů. Jsou nezhoubné. Dalším nádorovým onemocněním je neurinom statoakustického nervu. Statoakustický nerv se také nazývá 8. hlavový nerv a přenáší hlavně sluchové vjemy a informace o rovnováze těla. Neurinom akustického nervu je dobře ohraničený nádor, který roste velmi pomalu. Vyskytuje se v lebeční dutině mezi 30. a 50. rokem života.

  Příznaky

  • porucha sluchu,
  • pokles jedné strany tváře při útlaku lícního nervu,
  • porucha zraku,
  • porucha polykání,
  • bolesti hlavy,
  • bolest v oblasti postiženého periferního nervu,
  • porucha hybnosti svalů inervovaných periferním nervem,
  • hmatný bolestivý uzel na periferním nervu.

  Průběh

  Prvotní projevy nádoru periferních nervů mohou být různé a souvisí s funkcí daného nervu. Při postižení hlavových nervů dochází k výpadku funkce nervu, nejčastěji se vyskytuje neurinom akustiku, který způsobí centrální hluchotu a útlakem poruchy okolních hlavových nervů (pokles tváře-lícní nerv, poruchy polykání – jazykohltanový nerv). Onemocnění neurofibromatózou se projeví tvorbou kožních uzlů. Nádor periferního nervu způsobí bolest v inervované oblasti a poruchu pohybu svalů. 

  Způsob léčby

  Jedinou účinnou léčbou nádorů periferních nervů je chirurgické odstranění nádoru. K tomu se používá nejčastěji stereotaktická radiochirurgie, např. Gama nůž. 

  Rizikové faktory

  Rizikovým faktorem je onemocnění neurofibromatozou, což je genetické onemocnění.

  Prevence

  Jedinou prevencí je návštěva lékaře při prvních příznacích postižení nervu. 

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru