V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory slinné žlázy

   

  Popis onemocnění

  Do této skupiny jsou zahrnuty nádory velkých slinných žláz- tzn. párová příušní žláza, podčelistní a podjazyková, dále pak nádory malých slinných žláz lokalizovaných v dutině ústní, hltanu a vedlejších nosních dutinách. Většina nádorů slinných žláz je benigního (nezhoubného) charakteru. Pro nádory příušní slinné žlázy, která bývá postižena nejčastěji, platí, že 80% nádorů je benigních, 20% je maligních, tedy zhoubných.

  Tyto nádory se vyskytují v každém věku, ale s jeho pokročilostí výskyt stoupá. Častěji bývají postiženy ženy než muži. Nejčastějším nádorem je nezhoubný pleomorfní adenom. Naopak nejčastějším zhoubným nádorem je mukoepidermodní karcinom.

  Příznaky

  • Zduření v oblasti slinné žlázy (příušní, podjazyková a čelistní)
  • Bolestivost při slinění
  • Postižení lícního nervu- např. charakteru poklesu ústního koutku

  Průběh

  Prvním příznakem bývá zduření nebo otok v oblasti slinné žlázy, hmatné ztužení, bolestivé slinění. Vzhledem k tomu, že nejčastěji bývá postižena příušní slinná žláza, kterou prochází lícní nerv, vyskytují se příznaky z jeho postižení- prorůstání nebo útlaku. Vzniká částečná nebo úplná jednostranná obrna lícního nervu, projevující se poklesem ústního koutku, nemožností sešpulit rty, vycenit symetricky zuby, apod. Při postižení větví trojklanného nervu může být přítomna parestezie (brnění) nebo hypestezie (snížení citlivosti) v dané oblasti.  

  Způsob léčby

  Hlavní léčebnou modalitou nádorů slinných žláz je chirurgické odstranění, dle rozsahu event. v kombinaci s radioterapií. U neoperabilních nádorů se primárně uplatňuje radioterapie.

  Rizikové faktory

  Rizikovým faktorem je expozice radiačnímu záření, např. po léčbě jiných nádorů hlavy a krku. 

  Prevence

  Z hlediska prevence je nejdůležitější včasné vyhledání lékaře při objevení se příznaků.

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru