Popis onemocnění
Do této skupiny jsou zahrnuty nádory velkých slinných žláz- tzn. párová příušní žláza, podčelistní a podjazyková, dále pak nádory malých slinných žláz lokalizovaných v dutině ústní, hltanu a vedlejších nosních dutinách. Většina nádorů slinných žláz je benigního (nezhoubného) charakteru. Pro nádory příušní slinné žlázy, která bývá postižena nejčastěji, platí, že 80% nádorů je benigních, 20% je maligních, tedy zhoubných.
Tyto nádory se vyskytují v každém věku, ale s jeho pokročilostí výskyt stoupá. Častěji bývají postiženy ženy než muži. Nejčastějším nádorem je nezhoubný pleomorfní adenom. Naopak nejčastějším zhoubným nádorem je mukoepidermodní karcinom.
Příznaky
- Zduření v oblasti slinné žlázy (příušní, podjazyková a čelistní)
- Bolestivost při slinění
- Postižení lícního nervu- např. charakteru poklesu ústního koutku
Průběh
Prvním příznakem bývá zduření nebo otok v oblasti slinné žlázy, hmatné ztužení, bolestivé slinění. Vzhledem k tomu, že nejčastěji bývá postižena příušní slinná žláza, kterou prochází lícní nerv, vyskytují se příznaky z jeho postižení- prorůstání nebo útlaku. Vzniká částečná nebo úplná jednostranná obrna lícního nervu, projevující se poklesem ústního koutku, nemožností sešpulit rty, vycenit symetricky zuby, apod. Při postižení větví trojklanného nervu může být přítomna parestezie (brnění) nebo hypestezie (snížení citlivosti) v dané oblasti.
Způsob léčby
Hlavní léčebnou modalitou nádorů slinných žláz je chirurgické odstranění, dle rozsahu event. v kombinaci s radioterapií. U neoperabilních nádorů se primárně uplatňuje radioterapie.
Rizikové faktory
Rizikovým faktorem je expozice radiačnímu záření, např. po léčbě jiných nádorů hlavy a krku.
Prevence
Z hlediska prevence je nejdůležitější včasné vyhledání lékaře při objevení se příznaků.