V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: od 1. 9. 2020 povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou od 19. 9. 2020 zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Rakovina kostí či oka je vzácná. Jaká je šance vyléčit?

   

  Nádor může vzniknout i na místech, kde byste ho nečekali. Onkologie zná i raritní diagnózy, mezi které patří například zhoubné nádory dutiny nosní či ucha, nebo nádor oka. Lidé se jich bojí, myslí si, že na ně nedostanou nejlepší léky a rychle zemřou, protože raritní nádory jsou na okraji onkologického výzkumu. I ze vzácné diagnózy se však můžete dostat stejně jako z nádoru tlustého střeva a prsu. V některých případech dokonce lépe. Nejdůležitější je o ojedinělých nádorech alespoň cosi vědět a pokud se projeví příznaky, utíkat za lékařem. Problém je to, že s raritními nádory nepočítáme a pacienti přicházejí do nemocnic pozdě.

  Nejsme tak daleko, abychom uměli říci, proč se některé nádory vyskytují častěji a jiné méně, medicína zatím neví ani to, jakou cestou vznikají. Pacienti se nejvíce obávají, že při raritních diagnózách nedostanou nejmodernější léky. Pro pacienta však není podstatné, zda je nádor raritní, nebo ne. Podstatné je, jak rychle roste, metastázuje a zabíjí svého hostitele. Jedinou naší zbraní je přijít včas.

  Kosti jsou oblíbené místo metastáz některých nádorů, ale výjimečně se stává, že rakovina se začne přímo v nich. Existují různý typy kostních nádorů. Jmenují se podle toho, v jakých buňkách vznikly. Některé jsou rakovinné, jiné ne. Nezhoubné nádory se nešíří dál a chirurg si s nimi většinou poradí. Zhoubné se jmenují sarkomy. Pokud se vytvoří v kosti, jsou to osteosarkomem, v chrupavce jsou to chondrosarkómy. Malé množství nádorů vznikne pro genetickou změnu, ale při velké většině je příčina skutečně neznámá. Chorobou často trpí děti, ale i staří lidé. Jinak se objeví velmi výjimečně.

  Nádory jsou nejčastěji v kostech ruky, nohy a pánve. Nejčastějším příznakem je bolest kostí, někdy si pacient nahmatá bulku, signálem mohou být i časté zlomeniny. Léčba je náročná. Pacienti při chirurgickém zákroku mohou přijít o končetinu nebo podstoupit operaci, při které chirurg odstraněnou část kosti nahradí kovovou. U některých typů kostních nádorů lékaři sahají po chemoterapii, jejím cílem je zejména zabít metastázy, ale mnohem více se spoléhají na radioterapii. Využívají ji, pokud se chirurgovi nepodaří vybrat celý nádor nebo ke snížení bolesti a otoků, které způsobí kostní metastázy.

  Naše tělo tvoří biliony žijících buněk. Normální buňky rostou, rozmnožují se a umírají. Během dětství a vývoje člověka rostou mnohem rychleji. V dospělosti však mnoho buněk vznikne jen proto, aby nahradily umírající nebo pomohly léčit zranění. Rakovina vzniká tehdy, když se růst buněk vymkne kontrole. Namísto toho, aby umíraly, buňky dále rostou a vytvářejí nové, abnormální buňky. Na rozdíl od  normálních rakovinné jsou schopné prorůstat do tkání. Buňky se stanou nádorovými pro poškození DNA.


  Podle zdroje www.lecba-rakoviny.cz – zpracovala hs

   

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru