V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory penisu

   

  Popis onemocnění

  Rakovina penisu je v ČR relativně vzácný zhoubný nádor. Ročně se v ČR vyskytne asi 70 případů. Nejčastějším typem nádorem penisu je dlaždicobuněčný karcinom.

  Příznaky

  • zarudnutí nebo uzel na předkožce nebo žaludu,
  • postupně rostoucí nebo mokvající ložisko
  • rozpadající se nádory zapáchají. 

  Průběh

  Vzniku rakoviny penisu často předchází vznik přednádorového ložiska tzv. Queyratova erytroplázie. Vypadá jako mechovité červené ložisko na žaludu penisu. Postupně se ovšem začne šířit do okolí a vzniká klasická šířící se forma rakoviny penisu. Prorůstá penisem, může se rozšířit do lymfatických uzlin v tříslech a může vytvořit i vzdálené metastázy v těle.

  Nádorové ložisko na penisu může mít vzhled uzlíku, vřídku nebo zarudlého místa. Část mužů nevyhledá zavčas lékařskou pomoc i z důvodu studu. Nádor se šíří z penisu především cestou mízních (lymfatických) cév do mízních uzlin v tříslech a dále do těla. 

  Způsob léčby

  Každý nádor penisu je nutné posuzovat individuálně. Nízká klinická stádia lze řešit například laserem. Pokročilejší stádia se léčí chirurgickým odstraněním nádoru nebo radioterapií. Podle pokročilosti nádoru je v krajním případě nutné odstranit i celý penis. Nádory, které již mají vzdálení metastázy, léčíme i chemoterapií.

  Rizikové faktory

  Významným faktorem při vzniku rakoviny penisu je nedostatečná hygiena. Dále se mohou na vzniku rakoviny penisu podílet některé virové infekce, např. virem HPV (Human Papilloma Virus), který se přenáší pohlavním stykem. K zvýšení výskytu karcinomu penisu vede také kouření tabákových výrobků.

  Prevence

  Vhodnou prevencí je dostatečná hygiena a mytí penisu pod předkožkou. Je prokázané, že obřízka novorozenců prakticky vylučuje vznik rakoviny penisu v pozdějším věku. 

  Kam dál

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Další informace o nemoci

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru