V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory průdušnice, průdušek a plic

   

  Popis onemocnění

  Jde o druhý nejčastější zhoubný nádor u českých mužů a o šestý nejčastější zhoubný nádor u žen. Každoročně onemocní v ČR více než 6 000 lidí. U mužů je v posledních letech patrná určitá stabilizace počtu výskytu této choroby, kdežto u žen počet nádorů každoročně pomalu narůstá. 

  Příznaky

  • chronický kašel,
  • chrapot,
  • úbytek na váze,
  • dušnost a opakované záněty průdušk,
  • zduření nadklíčkových uzlin,
  • otok hlavy, krku a horních končetin (syndrom horní duté žíly).

  Průběh

  Nejběžnějším příznakem nádoru plic je kašel. Pokud kašel přetrvává déle než 3-4 týdny, je to důvod k došetření. Kašel bývá zpravidla suchý. U kuřáků je důvodným podezřením změna charakteru kašle. Častým příznakem bývají opakované zápaly plic.

  U pokročilého onemocnění se vyskytuje bolest na hrudi, dušnost, může být i přítomna bolest horní končetiny. Dále bývá přítomen chrapot a městnání krve v horní části těla s bolestmi hlavy a otoky obličeje a krku. Lokálně může prorůstání nádoru způsobit potíže při polykání. 

  Způsob léčby

  Léčba závisí na typu nádoru, klinickém stádiu nemoci a přidružených chorobách. Pokud to jde, snažíme se vždy nádor odoperovat.

  Chirurgická léčba
  Cílem léčby je odstranit celý nádor s bezpečnostním lemem zdravé tkáně a přilehlými lymfatickými uzlinami. Pokud operace není možná a nádor prorůstá a uzavírá dýchací cesty, lze někdy využít lokálních metod ke zprůchodnění průdušek, např. laserové ošetření postiženého místa a podobně.

  Chemoterapie
  Při chemoterapii jsou používány léky, které mají schopnost ničit nádorové buňky. Tyto léky se nazývají cytostatika. Cytostatika jsou většinou aplikována infúzí do žíly. Chemoterapie podávaná před operací se nazývá neoadjuvantní. Jejím cílem je zmenšení nádoru před operací. Chemoterapie po chirurgickém odstranění nádoru se nazývá adjuvantní  (zajišťovací). Cílem adjuvantní chemoterapie je zničení zbývajících nádorových buněk a tak prevence návratu onemocnění.
  Chemoterapií jsou léčeni i pacienti s pokročilým onemocněním a s metastázami. Cílem léčby je zastavení nemoci, zmenšení jejího rozsahu, zmenšení potíží nemocného. 

  Cílená biologická léčba
  V léčbě karcinomů plic se využívá i biologická léčba. Tato léčba je určena pro některé pacienty s metastazujícím plicním karcinomem.

  Radioterapie
  Při radioterapii se používá záření, které ničí nádorové buňky. Radioterapie je používána především v léčbě nádorů plic a mezihrudí. Může být použita jako léčebný postup u nemocných, kteří nejsou schopni chirurgické léčby. Lze využít i speciálních radiochirurgických metod. Dále se používá u pokročilých nádorů s cílem zmenšit nádor a ulevit pacientovi. Ozařování může být kombinováno i s chemoterapií. 

  Rizikové faktory

  K nejvýznamnějším rizikovým faktorům patří kuřáctví tabákových výrobků, zejména cigaret. Více než 95% mužů a 80% žen, kteří touto chorobou onemocní, jsou současnými nebo bývalými kuřáky. Rizikovým faktorem je i pasivní vdechování tabákového kouře - pasivní kuřáctví, i kouř z doutníků či dýmek. Rizikové je vdechování jedovatých plynů, znečištěné ovzduší ve velkých městech, které obsahuje řadu škodlivin vznikajících při spalování ropných produktů. Pro vznik zhoubného nádoru průdušek a plic má význam i složení stravy, riziková je zvýšená konzumace především živočišných tuků a nedostatek ovoce a zeleniny ve stravě.

  Zhoubné nádory průdušek a plic nejsou samy o sobě dědičné, zvýšená vnímavost k rakovinotvorným látkám však může mít dědičný základ. Proto se toto onemocnění může objevit u více rodinných příslušníků, zejména mají-li stejnou expozici rizikovým faktorům, podobné stravovací zvyklosti a podobný životní styl.
  Zanechání kuřáctví výrazně snižuje riziko vzniku zhoubných nádorů plic, ale riziko přetrvává ještě léta po zanechání kouření. Proto je třeba i bývalým kuřákům doporučit, aby nezanedbávali pravidelné kontroly.

  Prevence

  Mezi ochranné faktory proti vzniku zhoubných nádorových průdušek a plic řadíme nekuřáctví, nízkou spotřeba zejména živočišných tuků, pravidelnou konzumaci ovoce a zeleniny. Ochranný význam se připisuje i pravidelné konzumací mléčných výrobků, zejména sýrů, a pravidelné fyzické aktivitě.

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C34
   

  Kam dál

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Další informace o nemoci

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru