Popis onemocnění
Štítná žláza uložena na přední straně krku před štítnou chrupavkou. Hormony štítné žlázy se podílejí na řízení velkého množství biochemických a fyziologických dějů v organismu. Nádory štítné žlázy jsou poměrně vzácné, v ČR se vyskytuje ročně kolem 400 případů. Přesto patří u mladších lidí (ve věku do 45 let) mezi 5 nejčastějších zhoubných nádorů a jejich počet stále narůstá.
Nádory štítné žlázy mohou být nezhoubné (nejčastější je to folikulární adenom) a zhoubné (maligní karcinomy). Karcinomy štítné žlázy jsou značně různorodé, liší se nejen histologicky, ale především svým biologickým chováním. Vyžadují odlišné léčebné postupy a mají i různou prognózu. Od nádorů s velmi příznivým průběhem a dobře ovlivnitelných terapií, které jsou nejčastější, až po vzácné typy s velmi vysokou agresivitou. Karcinomy štítné žlázy rozdělujeme na diferencované (papilární a folikulární), nediferencované (anaplastický) a medulární karcinom štítné žlázy. Ve štítné žláze se mohou vyskytnout i nádory z lymfatické tkáně (lymfomy) nebo metastázy jiných nádorů.
Příznaky
- uzel ve štítné žláze,
- polykací obtíže,
- dráždění ke kašli,
- dušnost.
Průběh
Hlavním příznakem je nález tuhého uzlíku ve štítné žláze. Může to být náhodný nález při vyšetření krkavice. Jindy mají pacienti obtíže při polykání, trpí dušností nebo mají dráždění kašli. Dýchcí a polykací obtíže jsou známkou pokročilého onemocnění.
Způsob léčby
V léčbě karcinomu štítné žlázy je na prvním místě operace - úplné odstranění štítné žlázy (tzv. totální tyreoidektomie). U diferencovaných karcinomů následuje zajišťovací léčbou radiojódem. Léčba radioaktivním jódem využívá schopnosti buněk diferencovaného karcinomu vychytávat z krve radioaktivní jód, který způsobí „vnitřní“ ozáření nádorových buněk a jejich zničení. Tuto léčbu nelze použít u medulárního a anaplastického karcinomu, kde je základní metodou operace. Zmenšení anaplastického a medulárního karcinomu (nikoliv vyléčení) lze dosáhnout zevním ozářením; obdobně chemoterapie může být částečně účinná u anaplastického karcinomu. Po úplném odstranění štítné žlázy je nutná celoživotní hormonální substituce.
Rizikové faktory
Rizikovým faktorem je předchozí radiační zátěž (např. stavy po ozařování krku, větší je jejich výskyt v oblastech, kde došlo k jaderným katastrofám apod.), výskyt v rodině, jiná onemocnění štítné žlázy, nedostatek jódu a hormonální vlivy.
Prevence
Vyvarovat se zbytečným rentgenovým vyšetřením, zvláště v dětském věku. Pravidelné sledování a samovyšetřování krku u lidí s výskytem nádoru štítné žlázy v rodině. Doporučení je preventivní odstranění štítné žlázy u lidí s prokázanou mutací RET protoonkogenu.