Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádory štítné žlázy

   

  Popis onemocnění

  Štítná žláza uložena na přední straně krku před štítnou chrupavkou. Hormony štítné žlázy se podílejí na řízení velkého množství biochemických a fyziologických dějů v organismu. Nádory štítné žlázy jsou poměrně vzácné, v ČR se vyskytuje ročně kolem 400 případů. Přesto patří u mladších lidí (ve věku do 45 let) mezi 5 nejčastějších zhoubných nádorů a jejich počet stále narůstá.

  Nádory štítné žlázy mohou být nezhoubné (nejčastější je to folikulární adenom) a zhoubné (maligní karcinomy). Karcinomy štítné žlázy jsou značně různorodé, liší se nejen histologicky, ale především svým biologickým chováním. Vyžadují odlišné léčebné postupy a mají i různou prognózu. Od nádorů s velmi příznivým průběhem a dobře ovlivnitelných terapií, které jsou nejčastější, až po vzácné typy s velmi vysokou agresivitou. Karcinomy štítné žlázy rozdělujeme na diferencované (papilární a folikulární), nediferencované (anaplastický) a medulární karcinom štítné žlázy. Ve štítné žláze se mohou vyskytnout i nádory z lymfatické tkáně (lymfomy) nebo metastázy jiných nádorů.

  Příznaky

  • uzel ve štítné žláze,
  • polykací obtíže,
  • dráždění ke kašli,
  • dušnost.

  Průběh

  Hlavním příznakem je nález tuhého uzlíku ve štítné žláze. Může to být náhodný nález při vyšetření krkavice. Jindy mají pacienti obtíže při polykání, trpí dušností nebo mají dráždění kašli. Dýchcí a polykací obtíže jsou známkou pokročilého onemocnění.

  Způsob léčby

  V léčbě karcinomu štítné žlázy je na prvním místě operace - úplné odstranění štítné žlázy (tzv. totální tyreoidektomie). U diferencovaných karcinomů následuje zajišťovací léčbou radiojódem. Léčba radioaktivním jódem využívá schopnosti buněk diferencovaného karcinomu vychytávat z krve radioaktivní jód, který způsobí „vnitřní“ ozáření nádorových buněk a jejich zničení. Tuto léčbu nelze použít u medulárního a anaplastického karcinomu, kde je základní metodou operace. Zmenšení anaplastického a medulárního karcinomu (nikoliv vyléčení) lze dosáhnout zevním ozářením; obdobně chemoterapie může být částečně účinná u anaplastického karcinomu. Po úplném odstranění štítné žlázy je nutná celoživotní hormonální substituce.

  Rizikové faktory

  Rizikovým faktorem je předchozí radiační zátěž (např. stavy po ozařování krku, větší je jejich výskyt v oblastech, kde došlo k jaderným katastrofám apod.), výskyt v rodině, jiná onemocnění štítné žlázy, nedostatek jódu a hormonální vlivy.

  Prevence

  Vyvarovat se zbytečným rentgenovým vyšetřením, zvláště v dětském věku. Pravidelné sledování a samovyšetřování krku u lidí s výskytem nádoru štítné žlázy v rodině. Doporučení je preventivní odstranění štítné žlázy u lidí s prokázanou mutací RET protoonkogenu.

  Next information

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  More information about the disease

   

  Clinical studies

  No studies found  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up