Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádory vaječníku

   

  Popis onemocnění

  Nádory vaječníků představují asi 15 % všech zhoubných nádorů u žen a za rok onemocní tímto nádorem přibližně 1100 žen. Tvoří velmi pestrou skupinu nádorů. Nádor může vzniknout z kterékoliv buňky vaječníku. Asi 70-90 % nádorů vzniká ze zárodečného epitelu povrchu vaječníků, nazýváme je epiteliální nádory. Tento typ se nejčastěji vyskytuje po 50. roce věku. Obecně se nazývá karcinom vaječníku.

  Nádory vaječníků se dělí do dvou velkých skupin, na nádory epitelové (karcinomy) a nádory vycházející z jiných struktur vaječníků, tzv. neepitelové. Tento druh nádoru postihuje obvykle ženy mladšího věku a mají velmi dobrou prognózu, tvoří maximálně 10 % všech nádorů vaječníků. Dále se budeme zabývat pouze nádory epitelovými – karcinomy.

  Příznaky

  • zvětšování objemu břicha,
  • pobolívání břicha,
  • pocity tlaku v břiše,
  • příznaky uzávěru močových cest,
  • nově vzniklý výpotek v dutině břišní (ascites),
  • trombóza.

  Bohužel mnohdy je tento nádor v počátečních stadiích bezpříznakový.

  Průběh

  Většinou je karcinom vaječníku bezpříznakový a projeví se výše uvedenými příznaky až v pokročilém stadiu. 

  Způsob léčby

  Základem terapie je chirurgická léčba doplněna o chemoterapii. Postupy se liší podle pokročilosti onemocnění.

  Chirurgický zákrok zahrnuje odstranění vaječníků společně s dělohou a okolními tkáněmi. Odstraňuje se i červovitý přívěšek (appendix) a mízní uzliny v okolí.

  Režim chemoterapie se určuje v závislosti na rozsahu onemocnění. Používá se adjuvantní (pooperační) chemoterapie po chirurgickém zákroku, která má za úkol odstranit zbývající buňky nádoru a minimalizovat riziko návratu nádoru. Neoadjuvantní chemoterapie se podává před operací a má za úkol zmenšení velikosti nádoru, který se pak snadněji odstraní chirurgicky.

  Rizikové faktory

  Karcinom vaječníku je geneticky dědičné onemocnění asi u 5-10 % pacientek. Genetická mutace zodpovědná za toto onemocnění (BRCA 1, 2) zvyšuje významně i riziko rakoviny prsu. Další rizikové faktory jsou vázány na expozici ženským pohlavním hormonům. Časný začátek menstruace, pozdní menopauza, bezdětnost a kouření zvyšují riziko onemocnění.

  Prevence

  Ženy s častým výskytem nádoru prsu a/nebo vaječníku v rodině, by se měly nechat geneticky vyšetřit.  Určité ochranné účinky má těhotenství, kojení a hormonální antikoncepce.  

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C56

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Examination methods

  Gynekologické vyšetření
  Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up