Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádory dělohy

   

  Popis onemocnění

  Nádory dělohy vycházejí z děložní sliznice tzv. endometria. Karcinom endometria je v současné době nejčastějším nádorem ženského pohlavního ústrojí, v ČR onemocní přibližně 1700 žen za rok.

  Příznaky

  • krvácení z dělohy mimo menzes, či krvácení z dělohy po menopauze,
  • bolesti podbřišku a krvavý výtok.

  Průběh

  Hlavním příznakem je krvácení z rodidel u ženy po přechodu. Toto krvácení by mělo donutit ženu vyhledat lékařskou pomoc. Pokročilé nádory se mohou šířit do okolních tkání v malé pánvi a zakládat vzdálené metastázy. 

  Způsob léčby

  Karcinom endometria léčíme několika metodami. Jedná se o chirurgické odstranění dělohy, léčbu zářením (radioterapii), chemoterapii a někdy i hormonální léčbu.

  Základem léčby karcinomu endometria je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje děloha. Tento zákrok bývá doplněn i o odstranění vaječníků a mízních uzlin.

  Použití radioterapie a chemoterapie závisí na stádiu nemoci. U klinického stádia, kdy nedostačuje chirurgické odstranění dělohy nebo při přítomnosti rizikových faktorů, se používá pooperační chemoterapie s radioterapií. A to jak zevní, tak i vnitřní (brachyradioterapie). Chemoterapie se také používá při léčbě pacientek s metastazujícím nádorem. U některých typů nádorů lze zvážit užití hormonální léčby.

  Rizikové faktory

  Ke vzniku onemocnění dochází nejčastěji mezí 60. až 70. rokem věku. Karcinom endometria je citlivý na ženské pohlavní hormony, zejména na estrogen. Z tohoto důvodu je rizikovým faktorem obezita (tuková tkáň může produkovat pohlavní hormony), časný začátek menstruace, pozdní menopauza a bezdětnost. K dalším rizikovým faktorům řadíme cukrovku a vysoký krevní tlak, které často doprovázejí obezitu.  

  Prevence

  Každá žena by měla jednou za rok navštívit svého gynekologa a nechat se preventivně vyšetřit. Každé krvácení, které se vyskytne u ženy po menopauze, je důvodně podezřelé z karcinomu endometria. Proto při tomto příznaku ihned navštivte svého gynekologa.

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C54

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Examination methods

  Gynekologické vyšetření
  Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny
   

  Clinical studies

  No studies found  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up