Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Kaposiho sarkom

   

  Popis onemocnění

  Kaposiho [Kapošiho] sarkom je relativně vzácným nádorovým onemocněním, které je v současné době více v popředí v souvislosti s epidemií AIDS. Kaposiho sarkom vzniká z buněk lymfatických cév, příčinou je infekce virem ze skupiny herpesvirů, přesněji herpesvirem 8. Ještě něco je k tomu však potřeba – narušená imunita. Z toho důvodu se Kaposiho sarkom objevuje zejména u nemocných s AIDS. Při narušené imunitě virus pozmění buňky lymfatických či krevních cév a způsobí jejich nádorový zvrat. Souběh AIDS a Kaposiho sarkomu nahrává i fakt, že herpevirus 8 a virus HIV se přenáší pohlavní cestou. Kromě AIDS se může Kaposiho sarkom rozvinout i u pacientů po transplantacích, kteří užívají léky na tlumení imunitního systému.

  Příznaky

  • mnohočetné plaky, uzly a nádory červeně až purpurově zbarvené,
  • houbovitá konzistence nádoru,
  • u HIV pozitivních se vyskytuje v dutině ústní, nose, boltcích, trupu, genitáliích a ploskách nohou.

  Průběh

  Prvním projevem může být výskyt drobného zvětšujícího se pupínku červeně až purpurově zbarveného. Může dosáhnout i velikosti okolo 10 cm. Výskyt může být i mnohočetný a nedochází k němu pouze na kůži, ale i v orgánech. Konkrétně se jedná o trávicí ústrojí a dýchací ústrojí. 

  Způsob léčby

  Na léčbě Kaposiho sarkomu se uplatňuje více metod. Jedná se o radioterapii, fototerapii, chemoterapii, chirurgickou terapii, modifikátory imunitní odpovědi a antivirotika.

  Radioterapie se používá především tehdy, kdy jsou ložiska lokalizována na kůži.

  Fototerapie se uplatňuje společně s tzv. porfyriny, což jsou látky rostlinného původu, které nádorové buňky senzitizují na účinek světla ve viditelném spektru.

  Chemoterapie se uplatňuje v paliativní léčbě nádorů rozšířených na orgány.

  Chirurgicky můžeme odstranit drobné kožní nádory. Mezi modifikátory imunitní odpovědí řadíme tzv. interferony. Antivirotika se pak kombinují s dalšími léčebnými metodami. 

  Rizikové faktory

  Mezi rizikové faktory patří nákaza virem HIV. Kaposiho sarkom se také vyskytuje u osob imunosuprimovaných např. po transplantacích orgánů. 

  Prevence

  Prevencí je vyhnout se nákaze virem HIV.

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Clinical studies

  No studies found  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up