Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádory jater

   

  Popis onemocnění

  Zhoubné nádory jater můžeme dle jejich původu rozdělit na primární nádory vznikající z jaterních buněk a na nádory sekundární (metastázy), které jsou tvořeny buňkami nádoru jiného orgánu. Metastázy se do jater dostávají krevní cestou.

  Nejčastějším primárním nádorem jater je hepatocelulární karcinom, který tvoří 90 % všech primárních nádorů jater. Primární karcinom jater je 20krát méně častý než metastázy jiných nádorů. Přesto se v ČR zjistí ročně přes 400 primárních nádorů jater.

  Příznaky

  • nechutenství a váhový úbytek,
  • bolest břicha, zejména na pravé straně,
  • zvětšení břicha vlivem výpotku,
  • hmatná rezistence, 
  • plnost a břišní dyskomfort,
  • žloutenka.

  Průběh

  Nejčastější primární zhoubný nádor jater se vyskytuje v terénu jaterní cirhózy zejména u alkoholiků a pacientů se žloutenkou typu B a C. Proto by si tito lidé měli všímat zhoršení projevů jejich onemocnění. Prvním varovným příznakem může být únava, sešlost či žloutenka. Pokročilý nádor může i svou velikostí utlačovat okolní orgány a projeví se bolestí břicha.

  Způsob léčby

  Chirurgické odstranění nádoru nebo transplantace jater jsou jediné metody, které mohou nemocného vyléčit. Operovatelnost závisí na velikosti nádoru a dalších parametrech. Pokud pacient splní přísná kritéria, provádí se transplantace jater.

  Není-li možné chirurgické odstranění nádoru ani transplantace, uplatňují se další léčebné modality, které směřující ke zmenšení nádoru. Využívá se tzv. chemoembolizace nádoru, radiofrekvenční ablace či speciální techniky radioterapie.

  Další léčebnou metodou v případě pokročilého nádoru jater je biologická léčba a někdy i chemoterapie. Výše uvedené metody mají za cíl prodloužit přežití a ulevit od potíží.

  Rizikové faktory

  Rizikovými faktory jsou infekce virem hepatitidy typu B a C a hepatotoxické látky, např. aflatoxin (toxiny plísní). Dalším rizikovým faktorem je jaterní cirhóza, kterou má až 90 % pacientů, většinou na podkladě alkoholismu a další.

  Prevence

  Nejjednodušší prevencí je očkování proti žloutence typu B. Proti žloutence typu C neexistuje očkování, přenáší se nejčastěji krví a vyskytuje se s nejvyšší frekvencí u narkomanů. Dalším preventivním faktorem je vyvarování se požívání větších dávek alkoholu, které se podílí na rozvoji cirhózy jater.

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Examination methods

  Prevence nádorů tlustého střeva
   

  Clinical studies

  No studies found  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up