Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádor žaludku

   

  Popis onemocnění

  Nádor žaludku je agresivní zhoubné onemocnění vyvíjející se z buněk žaludeční sliznice. Šíří se prorůstáním přes stěnu žaludku do okolních orgánů nebo mízní (lymfatickou) cestou do uzlin, popř. krví do vzdálených orgánů. Nejčastěji jsou metastázami postiženy játra. Nejvyšší výskyt rakoviny žaludku je u lidí mezi 70-80 lety, přičemž muži jsou postiženi asi dvakrát častěji. 

  Příznaky

  • nechuť k jídlu, zvláště k masu,
  • patologická únava, chudokrevnost,
  • úbytek hmotnosti,
  • bolesti žaludku nalačno.

  Průběh

  Karcinom žaludku bývá zjištěn často až v pokročilém stádiu, protože počáteční stádia nemají varovné příznaky. Třetina pacientů má v době diagnosy již vzdálené metastázy.

  Při postižení žaludku nádorem může nemocný pozorovat nechutenství, pálení žáhy, neurčité tlaky nebo bolest v břiše, nadýmání, později i zvracení. Tyto příznaky nejsou specifické pouze pro zhoubné nádory žaludku. Často se objevují také u jiných, nenádorových onemocnění - jako je např. vředová choroba žaludku. Pokročilá stádia nemoci, která nelze operovat, mají špatnou prognosu. I přes pokrok v léčbě v posledních letech nepřesahuje průměrné přežití těchto pacientů jeden rok. 

  Způsob léčby

  Způsob léčby nemocného se zhoubným nádorem žaludku závisí na klinickém stádiu nemoci, operovatelnosti a přidružených chorobách. Mezi základní léčebné metody používané u nádorů žaludku patří chirurgie, chemoterapie a radioterapie.

  Chirurgie je základní metodou léčby. Provádí se buď částečné, nebo úplné odstranění žaludku. Vždy s odstraněním mízních uzlin. Pokud je nádor již pokročilý a působí trávicí potíže a nelze provést odstranění žaludku, provádí se tzv. spojkové paliativní operace. Chirurg napojí většinou tenké střevo na nepostiženou část žaludku a obnoví takto průchodnost trávicím traktem.

  Chemoterapie je způsob léčby, při kterém podáváme nemocnému léky označované jako cytostatika. Jsou to látky schopné ničit nádorové buňky. Cytostatika mohou být podávána formou infúze nebo tablet. Chemoterapii používáme většinou po operaci jako zajišťovací léčbu, často v kombinaci s radioterapií a hlavně u pacientů s pokročilým metastatickým onemocněním. Chemoterapií jsme schopni pacientovi prodloužit přežití a zlepšit kvalitu života.

  Radioterapie (ozařování) využívá k ničení nádorových buněk ionizující záření. U nádorových onemocnění žaludku může být radioterapie aplikována i po operaci. Provádí se většinou za hospitalizace.

  Rizikové faktory

  Vznik onemocnění je dán působením faktorů genetických a faktorů zevního prostředí. V rodině, kde se vyskytuje opakovaně nádor žaludku, mají 2-3 krát vyšší riziko onemocnění. Vyšší riziko je také spojené s vysokým příjmem soli, uzených potravin a nedostatkem ovoce. Prokázaným rizikovým faktorem je také kouření tabáku a žaludeční vředy. 

  Prevence

  Nejdůležitější je věnovat pozornost výše uvedeným příznakům onemocnění a včas navštívit lékaře. Pacienti s žaludečním vředem by měli podstoupit endoskopické vyšetření žaludku s odběrem tkáně na histologický rozbor. 

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C16

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Examination methods

  Vyšetření horního zažívacího traktu
   

  Clinical studies  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up