Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Where to find us
 •  

  Search diagnoses

   

  Search by body part

  CHOOSE BODY PARTS

   
   

  Nádory slinné žlázy

   

  Popis onemocnění

  Do této skupiny jsou zahrnuty nádory velkých slinných žláz- tzn. párová příušní žláza, podčelistní a podjazyková, dále pak nádory malých slinných žláz lokalizovaných v dutině ústní, hltanu a vedlejších nosních dutinách. Většina nádorů slinných žláz je benigního (nezhoubného) charakteru. Pro nádory příušní slinné žlázy, která bývá postižena nejčastěji, platí, že 80% nádorů je benigních, 20% je maligních, tedy zhoubných.

  Tyto nádory se vyskytují v každém věku, ale s jeho pokročilostí výskyt stoupá. Častěji bývají postiženy ženy než muži. Nejčastějším nádorem je nezhoubný pleomorfní adenom. Naopak nejčastějším zhoubným nádorem je mukoepidermodní karcinom.

  Příznaky

  • Zduření v oblasti slinné žlázy (příušní, podjazyková a čelistní)
  • Bolestivost při slinění
  • Postižení lícního nervu- např. charakteru poklesu ústního koutku

  Průběh

  Prvním příznakem bývá zduření nebo otok v oblasti slinné žlázy, hmatné ztužení, bolestivé slinění. Vzhledem k tomu, že nejčastěji bývá postižena příušní slinná žláza, kterou prochází lícní nerv, vyskytují se příznaky z jeho postižení- prorůstání nebo útlaku. Vzniká částečná nebo úplná jednostranná obrna lícního nervu, projevující se poklesem ústního koutku, nemožností sešpulit rty, vycenit symetricky zuby, apod. Při postižení větví trojklanného nervu může být přítomna parestezie (brnění) nebo hypestezie (snížení citlivosti) v dané oblasti.  

  Způsob léčby

  Hlavní léčebnou modalitou nádorů slinných žláz je chirurgické odstranění, dle rozsahu event. v kombinaci s radioterapií. U neoperabilních nádorů se primárně uplatňuje radioterapie.

  Rizikové faktory

  Rizikovým faktorem je expozice radiačnímu záření, např. po léčbě jiných nádorů hlavy a krku. 

  Prevence

  Z hlediska prevence je nejdůležitější včasné vyhledání lékaře při objevení se příznaků.

  How to Get the order

   

  If you have cancer, please contact the consultant ambulance, which will provide an additional process, whether further investigation or referral specialist department. Telephone number: 543135809 at times from 7:00 to 8:00 pm and 14:00-15:00 hours. More information can be found here.

   

  Clinical studies

  No studies found  Clinical studies are used to demonstrate the safety and efficacy of new medicines. Patients may have to be included if they agree to participate and comply with the conditions of the Protocol of the study. More information about clinical studies is available here.

  Subscribe yourself to preventive mammography screening ...

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Links for employees MMCI

  Go up