V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: od 1. 9. 2020 povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou od 19. 9. 2020 zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory nadledviny

   

  Popis onemocnění

  Nadledviny jsou párový orgán produkující hormony, morfologicky je členíme na kůru a dřeň nadledviny. Nádory nadledvin jsou většinou nezhoubné, ale jsou nebezpečné právě zvýšenou nekontrolovanou produkcí hormonů. Nádor dřeně nadledviny nazýváme feochromocytom, který může být zhoubný i nezhoubný. Dalším nádorem nadledviny je neuroblastom, který je typický pro dětský věk. Jedná se o vzácné typy nádorů. V ČR se ročně zjistí přibližně 30 případů zhoubných nádorů nadledvin, maximum incidence je mezi 60. a 70. rokem věku.

  Příznaky

  • Cushingův syndrom (měsícovitý obličej, břišní obezita, slabost končetin, výskyt nafialovělých strií, tlustý krk aj.

  • vysoký krevní tlak,

  • rozvoj mužských rysů u žen,

  • úbytek hmotnosti,

  • zvýšená teplota,

  • svalová slabost,

  • otoky dolních končetin.

  Průběh

  Nápadné pro nádory nadledvin je rychlost nástupu hormonálních projevů. Rychle vzniklá obezita s vysokým krevním tlakem, únavností, a svalovou slabostí a dále pak rozvoj mužských rysů u žen je podezřelá z výskytu nádoru. Pokročilý nádor se projeví útlakem břišních orgánů a bolestí břicha.

  Způsob léčby

  Základem je chirurgické odstranění nádoru, chemoterapie i radioterapie jsou málo účinné. Užívají se i léky k zablokování nadměrné produkce hormonů.

  Rizikové faktory

  Rizikové faktory nádorů nadledviny nejsou známy. 

  Prevence

  Účinná prevence neexistuje, při výskytu výše uvedených příznaků navštivte lékaře.

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru