V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Například maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, povinnost nosit roušky a dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Od 25.5.2020 jsou povoleny návštěvy, pouze v době od 14:00 do 17:00 hod. K pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby současně, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory mozkomíšních plen

   

  Popis onemocnění

  Nádory mozkomíšních plen tzv. meningeomy jsou převážně nezhoubné (benigní) nádory vyrůstající z pavučnice. Tlakem na okolní mozkové struktury mohou být příčinou velkých zdravotních potíží. Tvoří malou část nádorů centrálního nervového systému a nejčastěji se vyskytují kolem 50. roku života. Mohou se vyskytovat v lebce, ale i v páteřním kanálu. 

  Příznaky

  • porucha hybnosti,
  • porucha cítivosti,
  • porucha čichu,
  • změna chování,
  • porucha zraku.

  Průběh

  Nádor roste velmi pomalu, proto pacienti většinou přicházejí s velkým nádorem, který se klinicky projevuje tlakem na mozkovou tkáň. Někdy může být prvním příznakem epileptický záchvat, jindy je to vznik neurologických příznaků (částečné ochrnutí jedné poloviny těla, zhoršení řeči, bolesti hlavy apod.) nebo psychické změny. Meningeomy mohou z mozkového obalu vyrůstat kdekoli, podle toho pak převažují příznaky. Meningeomy se mohou vyskytovat i v oblasti páteřního kanálu, nejčastěji se tak projeví poruchou hybnosti a smyslového vnímání na končetinách. 

  Způsob léčby

  Základní léčbou je operace, kterou provádí neurochirurg. V případě neoperovatelných nádorů se využívají speciální ozařovací techniky. Pacienti bývají pravidelně sledováni. 

  Rizikové faktory

  Nebyly potvrzeny žádné rizikové faktory.

  Prevence

  Důležité je při neustupujících potížích navštívit svého lékaře.

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru