Popis onemocnění
Nejčastějšími nádory močového měchýře jsou nádoru z přechodného epitelu, tzv. urotelu. Morfologicky se jedná o papilokarcinomy. Předstupněm nádoru močového měchýře je výskyt polypu v močovém měchýři. Častěji jsou postiženi muži (2-3:1) a ročně je hlášeno asi 2 500 nádorů močového měchýře.
Příznaky
- krev v moči,
- potíže při močení,
- časté močení s malými porcemi moči,
- časté záněty močových cest.
Průběh
V počátcích onemocnění jsou obtíže pacienta minimální. Nejčastějším příznakem je výskyt krve v moči - hematurie. Celkové příznaky jako nechutenství, hubnutí a chudokrevnost jsou projevem již pokročilého stadia onemocnění. Pacienti pozorují příměs krve v moči, která je obvykle bezbolestná a opakuje se. Krev je patrná v celé porci moči, tedy není jen na začátku nebo na konci močení. U části pacientů může dojít až k tvorbě krevních sraženin v moči, které mohou ucpat močovou trubici. Pacient nemůže močit, má akutní bolesti v podbřišku se silným nutkáním na močení. Na nádorové onemocnění močového měchýře může upozornit i laboratorní vyšetření moče, kdy příměs krve v moči není ještě pouhým okem neviditelná. Výjimečně se onemocnění může projevit bolestmi v bederní krajině, které jsou vyvolány městnáním moči ve vývodném systému ledviny nad močovým měchýřem.
Způsob léčby
Volba léčebného postupu závisí na rozsahu postižení močového měchýře, typu nádoru, věku pacienta a jeho fyzickém stavu. Základem je chirurgické odstranění nádoru, dále se uplatňuje radioterapie a chemoterapie.
Malé povrchové nádory, které rostou dovnitř do močového měchýře, můžeme odstranit pomocí operačního endoskopu (ohebná hadice s kamerou a malými operačními nástroji). Někdy se podává po operaci chemoterapie přímo do močového měchýře. U pokročilých nádorů se odstraňuje část nebo celý močový měchýř. Urolog předtím s pacientem prodiskutuje možnosti náhrady močového měchýře, např. náhrada střevem, vyústění močovodů na povrch těla nebo vyústění močovodů do konečníku.
Radioterapie se používá v některých případech místo chirurgického zákroku. Může se použít i v kombinaci s chemoterapií. Její výhodou je ponechání močového měchýře, který má zachovanou funkci rezervoáru moči. Komplikací ale může být tzv. poradiační cystitida – zánět močového měchýře po ozáření. V některých případech vede až k následnému svraštění měchýře a ztrátě jeho funkce. Úspěšnost radioterapie je ale nižší než u chirurgické léčby.
Kombinace radioterapie a chemoterapie se využívá ke zlepšení účinku záření pomocí některých cytostatik. Tuto léčbu lze zvážit u pacientů, u kterých z nějakého důvodu nelze provést radikální operaci.
Chemoterapie se využívá buď před chirurgickým zákrokem ke zmenšení nádoru a zlepšení operovatelnosti, nebo po odstranění nádoru k likvidaci zbývající nádorových buněk. Aplikuje se do žíly. Výjimečně přímo do močového měchýře.
Rizikové faktory
Prokázaným rizikovým faktorem je kouření, které zvyšuje riziko nádoru až 4krát. Na vzniku nádoru močového měchýře se také podílejí některé chemické látky. Vyšší riziko nádoru mají také pacienti s chronickými záněty močových cest. Familiární výskyt nádoru je pozorován u Lynchova syndromu.
Prevence
Nejdůležitější je nekuřáctví a zdravý životní styl. Při výskytu krve v moči vyhledejte ihned pomoc lékaře.