V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory varlete

   

  Popis onemocnění 

  Nádory varlat vznikají ze zárodečných buněk varlete. Jejich výskyt se stále zvyšuje a jsou nejčastějším nádorovým onemocněním mladých mužů ve věku 20-40 let. Ročně je v České republice hlášeno na 500 nových případů.

  Příznaky

  • změny objemu varlete (zmenšení nebo zvětšení),
  • změny na povrchu varlete (bulky, hrbolky, jiné nerovnosti),
  • zatvrdnutí varlete,
  • tlak nebo bolest ve varleti a okolí,
  • tupá bolest v podbřišku a tříslech,

  Průběh

  Prvním projevem nádoru varlete bývá změna jeho objemu, hmatný tuhý uzlík nebo nerovnost na povrchu varlete. Varle může být zatvrdlé s pocitem tlaku nebo bolesti ve varleti a okolí. Bohužel často se mladí muži stydí navštívit lékaře a dostávají se k lékaři až v pokročilejších stadiích.

  Způsob léčby

  Nádory varlat dobře reagují na léčbu. Vždy se snažíme o odstranění nádorem postiženého varlete (orchidektomii) adoplnění o další léčebné postupy dle klinického stádia a typu rakoviny. 

  Chirurgická léčba

  Základním výkonem je chirurgické odstranění postiženého varlete (orchiektomie). Výkon se provádí výhradně z oblasti třísla, nikoli přes šourek.

  Chemoterapie

  Nádory varlat jsou vysoce citlivé na léčbu, zvláště na chemoterapii. I v pokročilých stádiích nemoci lze pacienta úplně vyléčit! V léčbě se používá kombinace cytostatik a podle stádia nemoci se aplikuje určitý počet léčebných cyklů chemoterapie.  

  Radioterapie

  Radiační léčba se používá především u nízkých stádií nemoci a může být alternativou k chemoterapii. Má za cíl zničit předpokládané zbylé nádorové buňky. Provádí se na oblast spádových lymfatických uzlin. 

  Rizikové faktory

  Hlavním rizikovým faktorem je nesestouplé varle (kryptorchizmus). Pacienti s nádorem varlete mají i vyšší riziko vzniku nádoru v druhostranném varleti.

  Prevence

  Nejdůležitější prevencí je samovyšetřování varlat aspoň jednou měsíčně. U chlapců s nesestouplým varletem je důležité toto varle chirurgicky stáhnout do šourku co nejdříve. 

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru