V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory prostaty

   

  Popis onemocnění

  Karcinom prostaty je jedním z nejčastějších onkologických onemocnění u mužů. Jeho výskyt stoupá s věkem, kdy maximum výskytu je po 60. roce věku. 

  Příznaky

  • nucení na močení, časté močení,
  • pocit nevyprázdnění,
  • močení v malých dávkách,
  • slabý proud moči.

  Průběh

  Nádor prostaty se nejčastěji nachází na periferii žlázy, proto jsou výše uvedené příznaky patrné až při pokročilém onemocnění a projevuje se stejně jako nezhoubné zvětšení prostaty. 

  Způsob léčby 

  Léčba karcinomu prostaty se odvíjí od klinického stádia nemoci a rizikových faktorů. Dle toho volíme např. chirurgické odstranění prostaty, radioterapii či sledování.

  Sledování

  Pacienty s neagresivním typem onemocnění může jen sledovat. Případně začít léčbu až v případě známek postupu nemoci (progrese). U nemocných mužů bez vzdálených metastáz volíme buď chirurgické odstranění prostaty, nebo ozáření. Obě metody jsou stran výsledků srovnatelné, liší se jen možnými komplikacemi. Po operaci je častější inkontinence moči, po ozáření to jsou častější poruchy erekce.

  Radikální prostatektomie

  spočívá v odstranění celé prostaty chirurgicky, operaci provádí urolog. Hlavním z možných pooperačních komplikací je inkontinence moče. Bývá přechodného charakteru a většinou se postupně upraví do 12 měsíců od operace. Trvalá porucha udržení moči pak vyžaduje nošení inkontinenčních vložek. Radikální prostatektomie může mít dopad i na sexuální život v podobě poruchy erekce.

  Radioterapie

  je významnou a stejně účinnou metodou v léčbě nemocných s lokalizovaným karcinomem prostaty. Pacienti chodí 3 až 5x týdně na ozáření, které trvá po dobu až 6 týdnů. Časté přechodné nežádoucí účinky spojení s radioterapií jsou nucení na močení, průjem či zarudnutí v místech ozařované kůže. Z pozdních komplikací vídáme poruchy erekce, inkontinence je méně častá než u operovaných pacientů. Existují různé techniky radioterapie, kdy lze radioterapii zkrátit na dva týdny, na některých pracovištích se do prostaty natrvalo aplikují samostatné zdroje záření. 

  Generalizované onemocnění karcinomu prostaty 

  je pozdním stádiem nemoci s přítomnými metastázami. Cílem léčby je už snaha o zastavení či aspoň zpomalení choroby a prodloužení přežití.

  Karcinom prostaty je většinou svým růstem závislý na androgenech (mužské pohlavní hormony) a této skutečnosti využíváme v hormonální léčbě - snižujeme hladinu těchto hormonů a bráníme jejich vlivu na nádorové buňky. Tohoto účinku dosahujeme buď chirurgickým odstraněním obou varlat nebo pomoci léků. Volba postupu závisí na preferencích pacienta. K možným vedlejším účinkům hormonální léčby patří návaly horka, bolesti hlavy, sklon k podrážděnosti, nesoustředěnost, depresivní nálady či zvětšení prsou. V pokročilých stádiích se léčebně uplatňuje i chemoterapie. Pacientů se snažíme nabídnout i možnost zúčastnit se některé probíhající klinické studie.

  Rizikové faktory

  Nádory prostaty vznikají spontánně, jen malá část případů je dědičných a výskyt stoupá s věkem. Z dalších rizikových faktorů je uváděna vysoká konzumace tuků a kouření.

  Prevence

  Každý muž starší 50 let by měl mít vyšetřenu hladinu PSA včetně vyšetření prostaty přes konečník a měl by chodit na pravidelné preventivní prohlídky.

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C61

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru