V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Například maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, povinnost nosit roušky a dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Od 25.5.2020 jsou povoleny návštěvy, pouze v době od 14:00 do 17:00 hod. K pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby současně, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory dělohy

   

  Popis onemocnění

  Nádory dělohy vycházejí z děložní sliznice tzv. endometria. Karcinom endometria je v současné době nejčastějším nádorem ženského pohlavního ústrojí, v ČR onemocní přibližně 1700 žen za rok.

  Příznaky

  • krvácení z dělohy mimo menzes, či krvácení z dělohy po menopauze,
  • bolesti podbřišku a krvavý výtok.

  Průběh

  Hlavním příznakem je krvácení z rodidel u ženy po přechodu. Toto krvácení by mělo donutit ženu vyhledat lékařskou pomoc. Pokročilé nádory se mohou šířit do okolních tkání v malé pánvi a zakládat vzdálené metastázy. 

  Způsob léčby

  Karcinom endometria léčíme několika metodami. Jedná se o chirurgické odstranění dělohy, léčbu zářením (radioterapii), chemoterapii a někdy i hormonální léčbu.

  Základem léčby karcinomu endometria je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje děloha. Tento zákrok bývá doplněn i o odstranění vaječníků a mízních uzlin.

  Použití radioterapie a chemoterapie závisí na stádiu nemoci. U klinického stádia, kdy nedostačuje chirurgické odstranění dělohy nebo při přítomnosti rizikových faktorů, se používá pooperační chemoterapie s radioterapií. A to jak zevní, tak i vnitřní (brachyradioterapie). Chemoterapie se také používá při léčbě pacientek s metastazujícím nádorem. U některých typů nádorů lze zvážit užití hormonální léčby.

  Rizikové faktory

  Ke vzniku onemocnění dochází nejčastěji mezí 60. až 70. rokem věku. Karcinom endometria je citlivý na ženské pohlavní hormony, zejména na estrogen. Z tohoto důvodu je rizikovým faktorem obezita (tuková tkáň může produkovat pohlavní hormony), časný začátek menstruace, pozdní menopauza a bezdětnost. K dalším rizikovým faktorům řadíme cukrovku a vysoký krevní tlak, které často doprovázejí obezitu.  

  Prevence

  Každá žena by měla jednou za rok navštívit svého gynekologa a nechat se preventivně vyšetřit. Každé krvácení, které se vyskytne u ženy po menopauze, je důvodně podezřelé z karcinomu endometria. Proto při tomto příznaku ihned navštivte svého gynekologa.

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C54

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Vyšetřovací metody

  Gynekologické vyšetření
  Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny
   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru