V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve vyjmenovaných prostorách a pro určité skupiny pacientů a návštěvníků,  maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Návštěvy jsou povoleny pouze v době od 14:00 do 17:00 hod, k jednomu pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory hrdla děložního

   

  Popis onemocnění

  Nádor hrdla děložního (čípku) vzniká z dlaždicového epitelu sliznice děložního hrdla. Vzniku onemocnění předchází předrakovinné změny označované zkratkou CIN. Ročně tímto nádorem onemocní v české republice zhruba 1 000 žen. 

  Příznaky

  • vodnatý až krvavý výtok,
  • nepravidelné děložní krvácení,
  • krvácení po pohlavním styku,
  • bolesti podbřišku,
  • potíže při močení,

  Průběh

  Nádorové postižení děložního hrdla se nemusí dlouho projevit. Prvním příznakem bývá špinění po pohlavním styku. Může se přidat i silnější krvácení. Potíže při močení a bolesti v podbřišku signalizují již pokročilé onemocnění.

  Způsob léčby

  Léčba nádorů děložního hrdla je založena na chirurgickém odstranění nádoru u nízkých stádií. U pokročilejších forem se používá ozařování a chemoterapie.

  Operační odstranění nádoru je nejvhodnější pro počínající formy onemocnění a předrakovinné projevy (CIN). Podle rozsahu onemocnění se provádí konizace (odstranění části tkáně čípku děložního), která zachovává možnost otěhotnění. V některých případech je nutné odstranění celé dělohy. 

  Radioterapie (ozařování). Rozlišujeme zevní ozáření pánve (teleradioterapie) a ozařování přímo v ložisku nádoru (brachyradioterapie). K ozařování se přidává do kombinace chemoterapie. V pokročilém stádiu nemoci, kdy jsou přítomny vzdálené metastázy, používáme různých režimů chemoterapie. Výběr léčebných metod závisí na stádiu nemoci, věku, fyzickém stavu pacientky a jejich preferencích.  

  Rizikové faktory

  Hlavním rizikovým faktorem je infekce lidským papilomavirem (HPV). Jedná se o onemocnění, které se přenáší pohlavním stykem. Kouření rovněž zvyšuje riziko onemocnění.

  Prevence

  V dnešní době už existuje očkovací látka proti infekci HPV. Je důležité očkovat dívky ještě před zahájením pohlavního života. Toto očkování chrání před typy viru HPV, které způsobují rakovinné bujení. Každý rok by měla žena navštívit svého gynekologa a nechat se vyšetřit v rámci screeningu rakoviny děložního čípku.

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C53

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Vyšetřovací metody

  Gynekologické vyšetření
  Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny
   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru