V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Například maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, povinnost nosit roušky a dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Od 25.5.2020 jsou povoleny návštěvy, pouze v době od 14:00 do 17:00 hod. K pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby současně, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádor pochvy

   

  Popis onemocnění

  Nádory pochvy tvoří asi 1 % všech gynekologických nádorů. Většina z nich pochází z dlaždicového epitelu poševní sliznice. Nejčastěji se vyskytuje u žen po 60. roce života. 

  Příznaky

  • krvavý výtok až silnější krvácení,
  • bolest v podbřišku a konečníku.

  Průběh

  Zpočátku žena zpozoruje krvavý výtok, který postupně přechází v silnější krvácení. S postupujícím onemocněním se přidávají i projevy zánětu dané oblasti. Pokročilý nádor, prorůstající do konečníku a malé pánve, se projeví bolestí.

  Způsob léčby

  Základem léčby je chirurgické odstranění nádoru nebo radioterapie. Podle místa lokalizace a pokročilosti nádoru se provádí částečné nebo úplné odstranění pochvy. Alternativou je léčba zářením. Využívá se zářičů zaváděných přímo do oblasti nádoru (brachyradioterapie) nebo zevního ozáření pánve (teleradioterapie). Výběr léčebné metody závisí na pokročilosti nádoru, věku pacientky a jejím fyzickém stavu.

  Rizikové faktory

  Mezi rizikové faktory řadíme infekci lidským papilomavirem (HPV). Rakovinné bujení může také vyvolat dlouhodobé dráždění poševní stěny např. poševním pesarem nebo sestupem vnitřních pohlavních orgánů ve vyšším věku. Rozvoji nádoru pochvy předcházejí předrakovinné změny (prekancerózy), které může gynekolog včas rozpoznat.

  Prevence

  Preventivním opatřením je očkování proti rakovině děložního čípku namířené proti HPV infekci. Dále je to sexuální zdrženlivost a partnerská věrnost. Důležité jsou pravidelné každoroční kontroly u gynekologa.

   

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Vyšetřovací metody

  Gynekologické vyšetření
  Ultrazvukové vyšetření břišní dutiny
   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru