V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve vyjmenovaných prostorách a pro určité skupiny pacientů a návštěvníků,  maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Návštěvy jsou povoleny pouze v době od 14:00 do 17:00 hod, k jednomu pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Melanom kůže

   

  Popis onemocnění

  Maligní melanom je nádor vycházející z pigmentových buněk – melanocytů. Může vzniknout v jakékoliv tkáni, ale nejčastěji se vyskytuje v kůži. Jedná se o jednu z nejzhoubnějších forem rakoviny z důvodu schopnosti časného tvoření dceřiných ložisek – metastáz, které se vyskytují nejprve v mízních uzlinách, později i v jiných orgánech. V poslední době pozorujeme zvyšující se počty pacientů s touto diagnózou.

  Příznaky

  • zvětšující se pigmentované znaménko s pravidelnými okraji,
  • svědění pigmentovaného znaménka, změna barvy a tvaru.

  Průběh 

  Příznaky maligního melanomu jsou poměrně chudé. Pacient často pozoruje zvětšující se pigmentované znaménko, které má nepravidelné okraje. Někdy pigmentovaná léze svědí, v pozdějších stádiích se může i zanítit či krvácet. Pozdním příznakem je tvorba tzv. satelitů, což jsou dceřiná ložiska melanomu na kůži poblíž původní léze. Pokročilá stadia se mohou projevit zvětšením mízních uzlin či postižením vzdálených orgánů.

  Způsob léčby

  Základem léčby je správné chirurgické odstranění melanomu, histologické vyšetření a stanovení stádia nemoci. Poté se zpravidla doplňuje radikální odstranění kůže v místě původního melanomu, tzv. reresekce, a někdy i speciální vyšetření tzv. sentinelové uzliny, což je „strážní“ mízní uzlina, která nejdříve zachytí případné nádorové buňky. Odebraná uzlina je taktéž odeslána patologovi na histologické zpracování z důvodu zjištění přítomnosti rakovinných buněk.

  Možnosti léčby pokročilého metastatického (rozesetého) melanomu jsou bohužel omezené. Nádor je málo citlivý na chemoterapii i na radioterapii. Tyto metody jsou ale vyčleněny pro pacienty s metastázami do jiných vzdálených orgánů. Nově se do praxe zavádí cílená biologická léčba, která u části pacientů může prodloužit přežití.

  Rizikové faktory

  Hlavním rizikovým faktorem je zvýšená expozice UV záření při opalování a vystavení nechráněné kůže slunečnímu záření. Větší pravděpodobnost vzniku maligního melanomu mají světlovlasí lidé s četnými pigmentovými névy na těle. 

  Prevence

  Je nutná zvýšená opatrnost při opalování. Doporučujeme vyvarovat se expozici slunečnímu záření během poledne, kdy intenzita UV záření je nejvyšší. Při opalování je vhodné používat opalovací krémy s vysokým UV faktorem (30-50), po opalování kůži promastit krémem po opalování. Nejdůležitější prevencí je sledovat kožní změny na těle. Zejména pak zvětšení pigmentového znaménka, změnu jeho tvaru, barevnosti, projevy zánětu v okolí a svědění. Pigmentové névy v oblasti se zvýšeným třením, např. guma u spodního prádla nebo okraje podprsenky, je vhodné preventivě odstranit. Rizikoví jedinci by si měli nechat pravidelně kontrolovat kožní znaménka odborníkem. 

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C43

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Vyšetřovací metody

  Vyšetření znamének

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru