V Masarykově onkologickém ústavu stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19. Například maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod, povinnost nosit roušky a dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Od 25.5.2020 jsou povoleny návštěvy, pouze v době od 14:00 do 17:00 hod. K pacientovi mohou nanejvýš dvě osoby současně, pobyt na pokoji je omezen na max. 15 min. Při vstupu je každému změřena teplota. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory pohrudnice

   

  Popis onemocnění

  Nádorem pohrudnice rozumíme tzv. maligní mezotheliom. Jedná se o nádor, který obecně vzniká z výstelky tělních dutin. Nejčastějším místem výskytu tohoto nádoru je právě pohrudnice. Maligní mezotheliom je nádor s nízkým výskytem, v ČR se za rok zjistí asi 130 případů. Muži jsou postiženi 3x častěji než ženy.  

  Příznaky

  • bolest hrudníku,
  • dráždivý kašel,
  • dušnost,
  • teplota,
  • pokles hmotnosti.

  Průběh

  Prvními příznaky zhoubného nádoru pohrudnice je bolest, dušnost a dráždivý kašel. Bolestivost nemocný pociťuje na jedné straně hrudníku a může být spojena i s výpotkem v pohrudniční dutině. Někdy může dojít i ke vzniku pneumothoraxu (přítomnost vzduchu v pohrudniční dutině spojená s kolapsem plíce). Tento nádor má velký potenciál k lokálnímu šíření a prorůstání do okolních orgánů, proto se může projevit postižením nebo bolestí např. jícnu, páteře. Postižení nervové pleteně horní končetiny se projeví poruchou hybnosti a bolestí v dané končetině.  

  Způsob léčby

  Základem léčby maligního mezotheliomu je chirurgické odstranění nádoru. Může se také doplnit radioterapií a/nebo chemoterapií. Léčba závisí na typu a pokročilosti nádoru. U pokročilých onemocnění využíváme hlavně chemoterapii.

  Rizikové faktory

  Hlavním rizikovým faktorem je expozice azbestu. Kontakt s azbestem je dokumentován u 50-70 % nemocných. Nejohroženější jsou osoby v přímém, především profesionálním kontaktu. Osoby v nepřímém kontaktu, tedy pobývající v budovách, kde byl azbest použit k izolaci v příčkách mezi jednotlivými pokoji, jsou také ohroženi výskytem maligního mezotheliomu. Kombinace azbestu a kouření zvyšuje riziko onemocnění až na 90 %. K rozvoji onemocnění dochází až po 20-40 letech. Je také dokumentována souvislost s léčebným ozářením hrudníku a výskytem maligního mezotheliomu. 

  Prevence

  Prokázaná příčinná souvislost této malignity s expozicí azbestu vedla k zákazu používání azbestu při stavbách. Nyní jsou ohroženy osoby specializující se na likvidaci azbestu. Při výskytu jakéhokoliv výše uvedeného příznaku je nutné navštívit svého lékaře. .   

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru