V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: od 1. 9. 2020 povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou od 19. 9. 2020 zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory nosní dutiny a středního ucha

   

  Popis onemocnění

  Nádory nosu a vedlejších dutin nosních (VDN) jsou relativně vzácné. Zhoubné nádory vychází nejčastěji z oblasti čelistní dutiny (až 70% případů) a histologicky se jedná hlavně o nádory z povrchového epitelu, tedy o dlaždicobuněčné karcinomy. Z dalších histologických typů se mohou vzácněji objevit adenoidně cystický karcinom, lymfom a melanom. Zvláštní a velmi vzácnou jednotkou nádorů dutiny nosní je estesioneuroblastom vycházející přímo z čichových buněk.  

  Příznaky

  • Jednostranná nosní neprůchodnost

  • Jednostranný výtok z nosu s příměsí krve, krvácení z nosu
  • Otok a bolestivost tváře
  • Bolesti zubů u nádorů čelistní dutiny

  Průběh

  Příznaky nádorů nosu a VDN se významně neliší od příznaků běžných zánětlivých onemocnění této oblasti. Nápadné jsou zejména jednostranné projevy, tj. jednostranný výtok z nosu, krvácení a zduření tváře.  Pokročilé nádory zcela znemožňují nosní průchodnost. Může dojít i k prorůstání do očnice a nápadnému vyklenutí očního bulbu, k prorůstání do dutiny lební, vzhledem k jejímu blízkému vztahu s VDN. 

  Způsob léčby

  Primární léčbou maligních epitelových nádorů je zpravidla chirurgie, event. radioterapie. Dle rozsahu onemocnění se pak může operace kombinovat s radioterapií, případně i chemoterapií. U neoperabilních stadií se uplatňuje primárně radioterapie či chemoradioterapie.   

  Rizikové faktory

  Zvýšený výskyt zhoubných nádorů VDN je pozorován u pracovníků dřevozpracujícího a kožedělného průmyslu, textilní a oděvní výroby, zpracování hliníku, ropy, niklu, chromu, arzenu a dalších chemikálií. Kuřáci mají asi třikrát zvýšené riziko vzniku zejména dlaždicobuněčného karcinomu. 

  Prevence

  Nekuřáctví a při jakémkoliv neustupujícím jednostranném projevu v dutině nosní je důležitá včasná návštěva lékaře.

   

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru