V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory řiti a řitního kanálu

   

  Popis onemocnění

  Nádory řiti a řitního kanálu vznikají postupnou nádorovou přeměnou buněk řiti. Díky rozdílnému charakteru vnitřní a vnější (na venek ústící) části řiti, vznikají v oblasti řitního otvoru (anu) nádory různého charakteru. V 70 % případů se jedná o spinocelulární karcinom, méně často se vyskytuje adenokarcinom nebo kloakogenní karcinom. Může se objevit také malobuněčný karcinom, lymfom, sarkom či karcinoid. Rakovina řiti patří mezi vzácnější nádory. V ČR se ročně zjistí přibližně 100 případů, většinou u starších lidí.

  Příznaky

  • krvácení z konečníku nebo řiti,
  • svědění,
  • bolest konečníku při stolici,
  • bolestivé nucení na stolici,
  • změna ve frekvenci stolic,
  • neschopnost udržet stolici (inkontinence).

  Průběh

  První a nejčastější potíží bývá krvácení z konečníku nebo řiti. Toto krvácení nebývá silné a často je připisováno hemoroidům. K dalším častým příznakům patří svědění, bolest konečníku při stolici, bolestivé nucení na stolici a změna ve frekvenci stolic.

  Stejný soubor příznaků se vyskytuje také u nezhoubných (benigních) onemocnění anu jako jsou anální praskliny, píštěle, hemoroidy a kondylomata. Nádory této oblasti se navíc také často vyskytují společně s těmito nezhoubnými nemocemi. Pacienti se často léčí v počátečních stadiích sami a lékaře vyhledají až při delším přetrvávání potíží. Pokročilejší nádory anu se projevují zvředovatěním. Při postižení svěračů se objevuje neschopnost udržet stolici (inkontinence).

  Způsob léčby

  V současné době je možné ve většině případů vyléčit karcinom řiti se zachováním funkce svěračů bez nutnosti provedení kolostomie (vývodu).

  Základními metodami terapie tohoto onemocnění je léčba ozařováním a chemoterapií, méně často pak chirurgická léčba. Většinou se používá kombinace různých metod. Před rozhodnutím o léčebném postupu je nutná znalost rozsahu nádorového onemocnění, je tedy nutné absolvovat potřebná vyšetření.

  Radioterapie
  Při radioterapii je používáno k léčbě záření, které ničí nádorové buňky. Ozařování je často kombinováno s chemoterapií (chemoradioterapie). Dochází tak k zesílení účinku radioterapie. Na rozdíl od většiny jiných nádorů, karcinom anu lze často vyléčit chemoradioterapií bez nutnosti operace.

  Chemoterapie
  Při chemoterapii jsou používány k léčbě nádoru léky, které mají schopnost ničit nádorové buňky. Tyto léky se nazývají cytostatika a většinou jsou aplikovány infúzí do žíly. Chemoterapie zvyšuje léčebné účinky radioterapie. Používá se také u pokročilých stádií nemoci.

  Chirurgická léčba
  Chirurgicky je většinou jen odebírán vzorek nádoru k vyšetření. Léčebné vyříznutí nádoru je možné jen u velmi malých nádorů. U větších nádorů se dává přednost radioterapii. Pouze výjimečně je nutné provedení radikální operace s odstraněním řiti a konečníku a provedením kolostomie (vývodu).

  Rizikové faktory

  Riziko vzniku karcinomu řiti zvyšuje infekce lidským papilomavirem (HPV), jedná se o sexuálně přenosné onemocnění. Prokázaným rizikovým faktorem je také kouření cigaret, chronické píštěle (fistuly) a praskliny (fisury).

  Prevence

  Sexuální věrnost, nekuřáctví. Jako u každého nádorového onemocnění i zde platí, že nejdůležitější je včasné vyhledání lékaře při prvních příznacích onemocnění. 

   

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Vyšetřovací metody

  Kolonoskopické vyšetření
   

  Klinické studie  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru