Popis onemocnění
Nádory řiti a řitního kanálu vznikají postupnou nádorovou přeměnou buněk řiti. Díky rozdílnému charakteru vnitřní a vnější (na venek ústící) části řiti, vznikají v oblasti řitního otvoru (anu) nádory různého charakteru. V 70 % případů se jedná o spinocelulární karcinom, méně často se vyskytuje adenokarcinom nebo kloakogenní karcinom. Může se objevit také malobuněčný karcinom, lymfom, sarkom či karcinoid. Rakovina řiti patří mezi vzácnější nádory. V ČR se ročně zjistí přibližně 100 případů, většinou u starších lidí.
Příznaky
- krvácení z konečníku nebo řiti,
- svědění,
- bolest konečníku při stolici,
- bolestivé nucení na stolici,
- změna ve frekvenci stolic,
- neschopnost udržet stolici (inkontinence).
Průběh
První a nejčastější potíží bývá krvácení z konečníku nebo řiti. Toto krvácení nebývá silné a často je připisováno hemoroidům. K dalším častým příznakům patří svědění, bolest konečníku při stolici, bolestivé nucení na stolici a změna ve frekvenci stolic.
Stejný soubor příznaků se vyskytuje také u nezhoubných (benigních) onemocnění anu jako jsou anální praskliny, píštěle, hemoroidy a kondylomata. Nádory této oblasti se navíc také často vyskytují společně s těmito nezhoubnými nemocemi. Pacienti se často léčí v počátečních stadiích sami a lékaře vyhledají až při delším přetrvávání potíží. Pokročilejší nádory anu se projevují zvředovatěním. Při postižení svěračů se objevuje neschopnost udržet stolici (inkontinence).
Způsob léčby
V současné době je možné ve většině případů vyléčit karcinom řiti se zachováním funkce svěračů bez nutnosti provedení kolostomie (vývodu).
Základními metodami terapie tohoto onemocnění je léčba ozařováním a chemoterapií, méně často pak chirurgická léčba. Většinou se používá kombinace různých metod. Před rozhodnutím o léčebném postupu je nutná znalost rozsahu nádorového onemocnění, je tedy nutné absolvovat potřebná vyšetření.
Radioterapie
Při radioterapii je používáno k léčbě záření, které ničí nádorové buňky. Ozařování je často kombinováno s chemoterapií (chemoradioterapie). Dochází tak k zesílení účinku radioterapie. Na rozdíl od většiny jiných nádorů, karcinom anu lze často vyléčit chemoradioterapií bez nutnosti operace.
Chemoterapie
Při chemoterapii jsou používány k léčbě nádoru léky, které mají schopnost ničit nádorové buňky. Tyto léky se nazývají cytostatika a většinou jsou aplikovány infúzí do žíly. Chemoterapie zvyšuje léčebné účinky radioterapie. Používá se také u pokročilých stádií nemoci.
Chirurgická léčba
Chirurgicky je většinou jen odebírán vzorek nádoru k vyšetření. Léčebné vyříznutí nádoru je možné jen u velmi malých nádorů. U větších nádorů se dává přednost radioterapii. Pouze výjimečně je nutné provedení radikální operace s odstraněním řiti a konečníku a provedením kolostomie (vývodu).
Rizikové faktory
Riziko vzniku karcinomu řiti zvyšuje infekce lidským papilomavirem (HPV), jedná se o sexuálně přenosné onemocnění. Prokázaným rizikovým faktorem je také kouření cigaret, chronické píštěle (fistuly) a praskliny (fisury).
Prevence
Sexuální věrnost, nekuřáctví. Jako u každého nádorového onemocnění i zde platí, že nejdůležitější je včasné vyhledání lékaře při prvních příznacích onemocnění.