V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory tlustého střeva a konečníku

   

  Popis onemocnění

  Tlusté střevo je členěno do několika částí. Rozlišujeme slepé střevo, vzestupný tračník, příčný tračník, sestupný tračník, esovitou kličku a konečník. Nádory tlustého střeva a konečníku jsou nejčastějšími nádory trávicího ústrojí vůbec. Maximum výskytu nádorů sledujeme ve věkové kategorii 70-80 let, ročně se v ČR zjistí přibližně 8000 nových onemocnění. Nádory tlustého střeva vznikají ve většině případů z tzv. polypu střevní sliznice a jedná se o adenokarcinomy. 

  Příznaky

  • změna pravidelnosti stolice, střídání průjmu a zácpy,
  • přítomnost krve ve stolici,
  • stolice odchází v úzkém proužku,
  • pocit nedokonalého vyprázdnění střeva,
  • trávicí potíže (nadýmání, pocit plnosti a/nebo křeče),
  • ztráta hmotnosti, chudokrevnost a únava.

  Průběh

  Klinická manifestace nádoru tlustého střeva záleží na jeho lokalizaci a pokročilosti. Nádor vzestupného tračníku se projeví nejčastěji až v pokročilejším stadiu, protože v této části tlustého střeva je stolice tekutého charakteru. Jediným projevem může být krev ve stolici a chudokrevnost.

  Nádory sestupného tračníku se projeví častěji neprůchodností střeva, vedou ke změnám frekvence stolice. Hlavními příznaky postižení konečníku je přítomnost krve ve stolici, neočekávaný odchodu plynu a stolice nezávisle na vůli nemocného.

  Způsob léčby

  Léčba závisí na stádiu nemoci, lokalizaci tumoru, věku a přidružených chorobách. Karcinom tlustého střeva a konečníku léčíme chirurgicky, pomocí chemoterapie, biologické léčby a radioterapie. U každého pacienta připadá v úvahu jedna nebo více uvedených léčebných metod.

  Chirurgické řešení je nejběžnějším způsobem léčby rakoviny tračníku a konečníku. V některých případech představuje chirurgie jediný léčebný přístup. Druh operace závisí na umístění a velikosti nádoru, většinou se provádí odstranění postiženého úseku střeva a mízních uzlin. V případě postižení mízních uzlin nádorovými buňkami je obvykle nezbytná pooperační léčba, protože riziko dalšího šíření nádoru je vysoké. V případech, kdy nelze napojit střevo opět k sobě, je nutné provedení tzv. stomie, což je vyvedení střeva do speciálního sáčku přes stěnu břišní. Stomie bývá trvalá nebo dočasná. Účelem dočasné kolostomie je umožnit dokonalé zhojení operovaného střeva. Později se provede druhá operace, během níž chirurg vyústění střeva uzavře a sešije zdravé konce trávicí trubice k sobě. Činnost střev se postupně upraví. Trvalá kolostomie se nejčastěji používá v případě rakoviny konečníku.

  Většina pacientů si na kolostomii postupně přivykne a vedou normální život. Speciálně školená zdravotní sestra (stomická sestra) nemocnému podrobně vysvětlí péči o stomii a poradí, jak se chovat v běžných denních situacích.
  U nádoru tlustého střeva se také provádí chirurgické odstranění metastáz jater. Krom chirurgie máme k dispozici ještě další metody, jak metastázy jater odstranit či zmenšit.

  Chemoterapie znamená použití speciálních léků, které ničí nádorové buňky, používají se jednotlivě nebo v kombinaci, v infúzi či tabletách. Je možno ji aplikovat po operaci tumoru střeva, abychom zabránili šíření choroby do ostatních částí organismu. Tato léčba se nazývá pooperační (adjuvantní). Chemoterapii používáme také v pokročilých stádiích s již přítomnými metastázami. Pak mluvíme o paliativní chemoterapii a jejím cílem je zmírnění příznaků nemoci a prodloužení přežití.

  Radioterapie je dalším léčebným přístupem. Ozáření nádoru poškozuje nádorové buňky a zabraňuje jejich dalšímu růstu. Radioterapie se používá před chirurgickým zákrokem ke zmenšení objemu tumoru konečníku.

  Biologická léčba se používá v kombinaci s chemoterapií u pokročilých metastatických onemocnění. 

  Rizikové faktory

  Většina nádorů tlustého střeva vzniká spontánně. Z rizikových faktorů, které podporují vznik nádoru jsou špatné stravovací návyky, kouření, obezita a nedostatek pohybu. Malá část nádorů tlustého střeva je geneticky podmíněné. Např. v rámci Lynchova syndromu je vyšší výskyt nádorů střeva, stejně tak u syndromu familiární střevní polypozy apod.

  Prevence

  Kolorektální karcinom je zařazen do plošného screeningu nádorových onemocnění. Počínaje 50. rokem má každý pacient jednou ročně právo na vyšetření stolice na okultní krvácení, tzv. psaníčka. Od 55 let věku je pak možné i provedení preventivní kolonoskopie (vyšetření tlustého střeva kamerou).

  Léčba v MOÚ - srovnání s průměrem České republiky

  C18-21

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Vyšetřovací metody

  Kolonoskopické vyšetření

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru