V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádor tenkého střeva

   

  Popis onemocnění

  Zhoubné nádory tenkého střeva jsou vzácnou diagnosou, nejčastěji se jedná o adenokarcinomy, kterým se budeme věnovat. Mohou se zde také vyskytovat další typy nádorů, např. karcinoid, lymfom či sarkom. Tenké střevo může být postiženo také nádory z jiných lokalizací, metastazovat do něj může např. maligní melanom, karcinom prsu, vaječníků či ledvin. 

  Příznaky

  • střevní obstrukce (neprůchodnost) - zauzlení střev,
  • skryté krvácení do střeva,
  • hmatný nádor v břiše,
  • perforace střeva (proděravění střeva),
  • nechutenství a pokles váhy.

  Průběh

  Na počátku onemocnění je v popředí ucpání střeva s tupou břišní bolestí. Pacient trpí nechutenstvím, pozoruje pokles váhy. Proděravění střeva je spíše příznakem pokročilého onemocnění. 

  Způsob léčby

  Volba správné léčby závisí na histologickém typu a stadiu nemoci. Základním léčebným přístupem je chirurgická léčba. Dalšími metodami mohou být chemoterapie a výjimečně i léčba ozařováním.

  Chirurgická léčba je klíčová u časných stádií. Provádí se radikální odstranění nádoru s přilehlými lymfatickými uzlinami. Pokud je nádor umístěn ve dvanáctníku, je někdy nutné odstranit i slinivku břišní. Chirurgická léčba má své místo i u nádorů pokročilých a metastatických. Tam slouží především k obnovení střevní pasáže nebo ke zvládnutí střevního krvácení.

  Chemoterapie se používá někdy jako zajišťovací léčba po operaci. Dále pak v případech pokročilého či metastazujícího onemocnění ke zmírnění potíží a k prodloužení přežití. 

  Rizikové faktory

  Nejsou známy přesné rizikové faktory. Vyšší riziko mají pacienti s různými genetickými chorobami a nemocní s Crohnovou chorobou. 

  Prevence

  V současnosti neexistuje způsob prevence a tím včasného záchytu nádorů tenkého střeva. U geneticky podmíněných nádorů lze při stanovení příslušného syndromu se zaměřit na rizikové oblasti. Rovněž nemocní s Crohnovou chorobou jsou pod stálým dohledem gastroenterologů.

   

   

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Vyšetřovací metody

  Kolonoskopické vyšetření
   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru