Popis onemocnění
Zhoubné nádory tenkého střeva jsou vzácnou diagnosou, nejčastěji se jedná o adenokarcinomy, kterým se budeme věnovat. Mohou se zde také vyskytovat další typy nádorů, např. karcinoid, lymfom či sarkom. Tenké střevo může být postiženo také nádory z jiných lokalizací, metastazovat do něj může např. maligní melanom, karcinom prsu, vaječníků či ledvin.
Příznaky
- střevní obstrukce (neprůchodnost) - zauzlení střev,
- skryté krvácení do střeva,
- hmatný nádor v břiše,
- perforace střeva (proděravění střeva),
- nechutenství a pokles váhy.
Průběh
Na počátku onemocnění je v popředí ucpání střeva s tupou břišní bolestí. Pacient trpí nechutenstvím, pozoruje pokles váhy. Proděravění střeva je spíše příznakem pokročilého onemocnění.
Způsob léčby
Volba správné léčby závisí na histologickém typu a stadiu nemoci. Základním léčebným přístupem je chirurgická léčba. Dalšími metodami mohou být chemoterapie a výjimečně i léčba ozařováním.
Chirurgická léčba je klíčová u časných stádií. Provádí se radikální odstranění nádoru s přilehlými lymfatickými uzlinami. Pokud je nádor umístěn ve dvanáctníku, je někdy nutné odstranit i slinivku břišní. Chirurgická léčba má své místo i u nádorů pokročilých a metastatických. Tam slouží především k obnovení střevní pasáže nebo ke zvládnutí střevního krvácení.
Chemoterapie se používá někdy jako zajišťovací léčba po operaci. Dále pak v případech pokročilého či metastazujícího onemocnění ke zmírnění potíží a k prodloužení přežití.
Rizikové faktory
Nejsou známy přesné rizikové faktory. Vyšší riziko mají pacienti s různými genetickými chorobami a nemocní s Crohnovou chorobou.
Prevence
V současnosti neexistuje způsob prevence a tím včasného záchytu nádorů tenkého střeva. U geneticky podmíněných nádorů lze při stanovení příslušného syndromu se zaměřit na rizikové oblasti. Rovněž nemocní s Crohnovou chorobou jsou pod stálým dohledem gastroenterologů.