V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: od 1. 9. 2020 povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou od 19. 9. 2020 zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory hypopharyngu

   

  Popis onemocnění

  Nádory jsou lokalizovány do části hltanu v rozsahu od horního okraje hyoidní kosti k dolnímu okraji chrupavky prstencové, který již představuje přechod hltanu v jícen. Histologicky se jedná převážně o dlaždicobuněčné karcinomy.

  Příznaky

  • Potíže s polykáním, pocit cizího tělesa
  • Bolesti v oblasti krku, zvětšení krčních lymfatických uzlin
  • Potíže s mluvením („horký brambor v ústech“) při postižení jazyka
  • Bolest zevního zvukovodu (nervově přenesená)

  Průběh

  Nádory dolní části hltanu se projevují zejména potížemi s polykáním. V pokročilých stádiích pak může nádor prorůstat směrem do jícnu, přilehlých chrupavek hrtanu, do štítné žlázy apod. Šíří se především lymfatickou cestou do spádových krčních uzlin, což se projeví jejich zvětšením.

  Způsob léčby

  V časných stádiích nemoci se uplatňuje chirurgie, u pokročilých nádorů, kde hrozí totální laryngectomie (úplné odstranění hrtanu), se upřednostňuje konzervativní léčba- tedy radioterapie se systémovou léčbou. Léčebný postup je volen vždy po rozhodnutí multidisciplinárního týmu lékařů. 

  Rizikové faktory

  Mezi rizikové faktory patří opět kouření a nadužívání alkoholu. 

  Prevence

  Hlavním preventivním opatřením je nekuřáctví a vyvarování se požívání koncentrovaného alkoholu.

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru