V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: od 1. 9. 2020 povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou od 19. 9. 2020 zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory ústní dutiny

   

  Popis onemocnění

  Mezi nádory dutiny ústní řadíme nádory sliznice tváře, dásní, spodiny ústní, přední 2/3 jazyka a tvrdého patra. Nejčastěji se vyskytuje okolo 60. roku věku, více u mužů. Stejně jako u všech nádorů hlavy a krku se nejčastěji jedná o dlaždicobuněčný karcinom vycházející z povrchového epitelu

  Příznaky

  • Povrchová, slizniční nehojící léze až vřed
  • Nemožnost řádně usadit doposud funkční protézu
  • Bolesti v souvislosti se zubní náhradou
  • V pozdějších stádiích zápach z úst a problémy při polykání
  • Neurologické poruchy z postižení lícního nervu- např. pokles ústního koutku
  • Zvětšení krčních uzlin

  Průběh

  První příznaky jsou nenápadné a mohou připomínat prostý zánět dutiny ústní. Odlišení pak spočívá v přetrvávání nálezu a neschopnosti hojení. Dále se může jednat o potíže s doposud funkční zubní protézou, jako jsou bolesti a problémy s jejím nasazením. Nemocný často na prvním místě vyhledá pomoc zubního lékaře. Vzhledem k nenápadnosti klinického obrazu je často nejprve nasazena lokální nebo antibiotická terapie pro domnělou infekci. Pokud však onemocnění na zavedenou terapii nezabírá, a naopak, příznaky se dále zhoršují, je na místě odběr vzorku tkáně k histologickému ověření nádoru- jedinému klíči k určení správné diagnózy. V pokročilejších stadiích se pak objevuje zápach z úst z rozpadajícího se nádoru, potíže při polykání, event. neurologické poruchy z prorůstání nebo útlaku větví lícního nervu. V některých případech může být prvním příznakem zvětšení krčních uzlin.

  Způsob léčby

  Základem léčby nádorů dutiny ústní je chirurgické odstranění nádoru, často v kombinaci s radioterapií, event. s chemoradioterapií. Léčba se řídí vždy dle stadia, rozsahu a dalších charakteristik onemocnění.

  Rizikové faktory

  Nejvýznamnějšími rizikovými faktory jsou kouření a pití koncentrovaných alkoholických nápojů. Při společném působení se jejich účinek vzájemně umocňuje. Převážnou část nemocných tvoří z výše uvedených důvodů skupina s nízkým sociálně ekonomickým standardem, s nízkou úrovní hygienických návyků a s negativním vztahem k péči o vlastní zdraví, kde jsou pak i možnosti včasné diagnostiky a vlastní léčby značně omezené.

  Prevence

  Prevencí vzniku nádorového bujení v dutině ústní je zejména vyvarování se kouření a požívání destilátů. Pravidelné návštěvy zubního lékaře pomáhají k vyhledání nemocných v počátečním stadiu onemocnění.

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru