V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  
   

  Kalendář a nejbližší události

  2021
  květen
  Po Út St Čt So Ne
  12
  34 56789
  1011 1213141516
  1718 1920212223
  24 25 2627282930
  31
  Pro odborníky
  Pro pacienty a veřejnost
  Kurzy
  Stáže
   

  Odkazy na 3 základní screeningové programy ČR:

   

  Darujte preventivní vyšetření.

   Dárkový poukaz

   

  Pusťte to z hlavy

  Nádory tlustého střeva

   

  Co je tračník a konečník

  Tračník (colon) a konečník (rectum) jsou součástí zažívacího ústrojí. Společně vytvářejí dlouhou, svalovou trubici, která se nazývá tlusté střevo. Tračník představuje větší část tlustého střeva, měří přibližně 130 až 150 cm, délka konečníku se pohybuje kolem 10-20 cm.

  Potrava je nejprve zpracována v žaludku a tenkém střevě, pak se dostává do tračníku, kde dochází ke vstřebání veškeré zbývající vody. Stolice prochází tračníkem a konečníkem, z těla se pak dostává řitním otvorem.

  Co jsou to nádory?

  Zhoubný nádor vzniká rychlým nekontrolovaným množením abnormálních buněk.
  Stejně jako jiné tělesné orgány je i tlusté střevo tvořeno mnoha různými buňkami. Za normálních okolností se jednotlivé buňky množí podle určitého řádu přesně v okamžiku, kdy je tělo potřebuje. Tento proces přirozeným způsobem udržuje činnost organismu.
  Pokud se buňky začnou množit nadměrně, vzniká tkáň, kterou nazýváme nádorová: může být benigní nebo maligní.

  Benigní nádory nejsou zhoubné. Nepronikají do okolních tkání ani se nešíří do jiných částí těla. Obvykle je můžeme úplně odstranit a nepředstavují ohrožení života.

  Polyp je benigní nádor, který vyrůstá ze stěny střeva. Kolorektální polypy by měly být odstraněny, protože se mohou zvrhnout ve zhoubný nádor. Lidé, kteří již měli polypy, musí být vyšetřováni v pravidelných intervalech.

  Maligní nádory, karcinomy (zvané též rakovina) jsou zhoubné, mohou postihovat a poškodit okolní tkáně a orgány. Nádorové buňky se mohou z nádoru uvolnit a dostat se do krevního oběhu či do lymfatického systému. Tímto způsobem se zhoubný nádor šíří do ostatních částí organismu a vytváří druhotná nádorová ložiska , tzv. metastázy .

  Nádor může vzniknout v kterékoliv části tračníku nebo konečníku. Zhoubné buňky se pak šíří mimo tlusté střevo do přilehlých lymfatických uzlin nebo do jiných orgánů jako jsou játra, plíce, mozek, ledviny a močový měchýř. Nově vzniklé nádorové ložisko obsahuje stejný typ abnormálních buněk jako původní (tzv. primární) nádorová tkáň. Onemocnění v tomto případě nazýváme metastatické.

  Jaké jsou příznaky nádoru tlustého střeva?

  Karcinom tlustého střeva může mít celou řadu příznaků. Mezi nejčastější z nich patří:

  • změna pravidelnosti stolice;
  • průjem nebo zácpa;
  • přítomnost krve ve stolici (světlé nebo tmavé barvy);
  • stolice odchází v úzkém proužku;
  • zažívací potíže (nadýmání, pocit plnosti a/nebo křeče);
  • častý, bolestivý odchod větrů;
  • pocit nedokonalého vyprázdnění střeva;
  • neúmyslná ztráta hmotnosti;
  • zvýšená únavnost.

  Tyto příznaky mohou mít i jiné příčiny - například vřed v žaludku či dvanáctníku, zánět tračníku nebo hemeroidy. Lékař může určit jejich pravý původ, proto lidé, kteří mají podobné potíže, by měli vyhledat praktického lékaře nebo přímo odborníka na zažívací choroby (gastroenterologa).

  Jak se stanoví diagnóza rakoviny tlustého střeva?

  Lékař se nejprve podrobně ptá na pacientovu rodinnou a osobní anamnézu, pak provede celkové vyšetření, včetně vyšetření konečníku a laboratorní testy. Podle nálezu pak doporučí následující metody:

  Rentgenové vyšetření tračníku a konečníku: Kontrastní látka s obsahem barya se do tlustého střeva vpraví formou nálevu a lékař může na rentgenových snímcích rozpoznat změny ve střevě jako je nádor ( tumor ) nebo jiná abnormalita. Ke zlepšení přehlednosti povrchu sliznice a rozlišení malých útvarů se provádí opatrné rozšíření střeva pomocí vzduchu. Tento postup se nazývá metoda dvojitého kontrastu.

  Kolonoskopie: Vyšetření sliznice a vnitřních částí tlustého střeva se provádí pomocí endoskopického přístroje,  zvaného kolonoskop.

  Nalezneme-li polyp nebo jiný podezřelý útvar, je možno odstranit jej celý nebo jeho část pomocí rektoskopu nebo kolonoskopu. Patolog odebranou tkáň vyšetří a pátrá po přítomnosti rakovinných buněk. Tento vyšetřovací postup se nazývá biopsie. Většina polypů je benigních, ale jen biopsie může definitivně rozhodnout.

  Pokud zjistíme přítomnost zhoubného nádoru, je potřeba provést další diagnostické postupy, abychom zjistili rozsah onemocnění - to znamená eventuální přítomnost dalších ložisek nádoru v těle (tzv. staging). Na výsledcích vyšetření záleží rozhodnutí o léčebném postupu.

  Stanovení rozsahu onemocnění zahrnuje rentgenové vyšetření hrudníku, ultrazvuk nebo CT vyšetření jater či plic, protože rakovina tlustého střeva se často šíří do těchto částí těla. Laboratorní vyšetření jsou přínosem v odhadu funkce jednotlivých orgánů. Z krve stanovujeme také nádorové markery (CEA, CA 19-9): jedná se o látky, které jsou vylučovány do oběhu nádorovou tkání, přitom pro jednotlivé druhy nádorů jsou typické určité typy markerů. Jejich hodnota může vypovídat o rozsahu choroby nebo o jejím šíření - nová aktivita nemoci se často projeví jejich vzestupem dříve, než zjistíme nějaké postižení jinými vyšetřovacími metodami (na hodnoty nádorových markerů se však nelze jednoznačně spoléhat, spíše doplňují ostatní vyšetřovací metody).

  Jak se zhoubný nádor karcinomu tračníku a konečníku léčí?

  Léčbu je nutno přizpůsobit každému pacientovi individuálně. Obecně pak závisí na velikosti a lokalizaci nádoru, stádiu onemocnění, celkovém stavu pacienta a přidružených chorobách, popřípadě na jiných faktorech.

  Pacienti, kteří onemocní rakovinou se obvykle zajímají o rozsah choroby a o léčebné metody a mohou se aktivně podílet na rozhodování o dalším postupu. Nejdůležitějším pomocníkem v této situaci je samozřejmě lékař. Můžete si sepsat všechny otázky na papír a konzultovat je pak s lékařem, rozhovoru může být přítomen i člen Vaší rodiny nebo blízký přítel.

  Onkologické pacienty zajímá především účinnost léčby, jestli se uzdraví nebo jak dlouho budou žít. Existuje jistě mnoho statistických údajů, ale jejich výpovědní hodnota je jen omezená, jedná se pouze o průměrná čísla získaná studiem velkého počtu nemocných. Nelze je proto použít u konkrétního člověka, abychom přesně předpověděli další vývoj onemocnění: každý pacient je individuálním případem a jeho prognóza je závislá na mnoha okolnostech. Podaří-li se nemoc vyléčit, existuje vždy nebezpečí jejího návratu.

  Na všechny otázky nelze odpovědět najednou - tolik informací ani není možno vstřebat v jednom pohovoru: využijte proto příležitosti k rozhovoru s Vaším lékařem opakovaně, může Vám vysvětlit všechny nejasnosti.

  Rozhodování o vhodném léčebném postupu je komplexní a každý pacient má možnost poradit se s odborníky na danou problematiku v jiném zdravotnickém zařízení a rozhodnout se, kde se chce podrobit léčbě.

  Karcinom tlustého střeva léčíme chirurgicky, pomocí chemoterapie a/nebo radioterapie. U každého pacienta připadá v úvahu jedna nebo více uvedených léčebných metod. Chirurgické řešení je nejběžnějším způsobem léčby rakoviny tračníku a konečníku. V některých případech představuje chirurgie jediný léčebný přístup. Druh operace závisí na umístění a velikosti nádoru, často se provádí částečné odnětí tračníku (kolektomie). V průběhu tohoto výkonu vyjme chirurg část tračníku nebo konečníku postiženého nádorem a také malé množství okolní zdravé tkáně. Odstraňují se i okolní lymfatické uzliny, jejich následné histologické vyšetření umožní určit stádium nemoci: V případě postižení lymfatických uzlin nádorovými buňkami je obvykle nezbytná další léčba, protože riziko dalšího šíření nádoru je vysoké.

  Po odstranění části střeva s nádorem lze okraje tkáně sešít k sobě - vytvořit tzv. anastomózu. V některých případech to možné není a je nutno našít kolostomii, kterou stolice odchází z těla ven do speciálního sáčku. Kolostomie může být trvalá nebo dočasná.

  Účelem dočasné kolostomie je umožnit dokonalé zhojení operovaného střeva. Později se provede druhá operace, během níž chirurg stomii uzavře a sešije zdravé konce trávicí trubice k sobě. Činnost střev se postupně upraví.
  Trvalá kolostomie se nejčastěji používá v případě rakoviny konečníku, je nezbytná přibližně u 15 % pacientů.

  Většina pacientů si na kolostomii postupně přivykne a vedou normální život. Speciálně školená zdravotní sestra (stomická sestra) nemocnému podrobně vysvětlí péči o stomii a poradí, jak se chovat v běžných denních situacích.

  Chemoterapie znamená použití speciálních léků, které ničí nádorové buňky, používají se buď jednotlivě nebo v kombinaci. Je možno ji aplikovat po operaci tumoru střeva, abychom zabránili šíření choroby do ostatních částí organismu. Tato léčba se nazývá doplňková nebo-li adjuvantní. Chemoterapii používáme také ke zmírnění příznaků nemoci, pokud nelze nádor úplně odstranit a ke kontrole jeho dalšího růstu.

  Chemoterapie je podávána v cyklech: mezi jednotlivými sériemi následuje různě dlouhé období na zotavení. Protinádorové léky podáváme ve formě infuzí či tablet, lze je aplikovat i do tělesných dutin. Jedná se o systémovou léčbu, protože účinné látky vstupují do krevního oběhu a dostanou se do všech částí těla.

  V rámci klinických zkoušek testujeme i nové způsoby léčby chemoterapií: její podání přímo do nádorové tkáně. V případě rakoviny tlustého střeva s metastázami do jater je možno injikovat léčivo do cévního systému jaterní tkáně a omezit tak toxické účinky léčby na zdravé orgány (přístup nazýváme intrahepatální chemoterapie). Jinou možnost představuje chemoterapie podaná do břišní dutiny pomocí tenké jehly (intraperitoneální chemoterapie).

  Léčbu je možno ve většině případů absolvovat ambulantně, jindy je nezbytná krátkodobá hospitalizace: závisí to zejména na druhu léčiva, způsobu podání a celkovém stavu pacienta.

  Radioterapie je dalším léčebným přístupem. Ozáření tumoru paprsky s vysokou energií poškozuje nádorové buňky a zabraňuje jejich dalšímu růstu. Jedná se o místní nebo-li lokální léčbu (stejně jako v případě chirurgie), která ovlivňuje vlastní nádorové ložisko a nikoliv celý organismus. Radioterapie se používá před chirurgickým zákrokem ke zmenšení objemu tumoru, čímž usnadňuje jeho odstranění. Častěji ji však aplikujeme po operaci ke zničení nádorových buněk, které přetrvávají v místě původního ložiska. Další možností je zmírnění bolestí nebo jiných příznaků, které jsou spojeny s neodstranitelným tumorem. Přednost dáváme ambulantnímu ozáření, vždy po dobu 5 dní v týdnu.

  Biologická léčba napomáhá vlastnímu obrannému systému organismu ničit nádorovou tkáň. V některých případech se kombinuje s chemoterapií, obvykle je podávaná v rámci klinických hodnocení.

  Co je to klinické hodnocení?

  Někteří pacienti mohou být léčeni v rámci klinických studií. Prvním krokem před zařazením do studie je pohovor s Vaším lékařem, který Vám objasní potřebné detaily a umožní Vám prostudovat si tzv.informovaný souhlas.

  Rozhodnete-li se studie účastnit, je nezbytné tento informovaný souhlas podepsat.Ze studie můžete kdykoliv vystoupit, aniž by to mělo nějaké důsledky na další léčbu Vašeho onemocnění.

  Jaké jsou nežádoucí účinky léčby rakoviny tlustého střeva?

  Každá protinádorová léčba má své nežádoucí účinky, protože v různém rozsahu ovlivňuje i zdravé tkáně. V současné době neexistuje přístup, který by ničil pouze nádorovou tkáň a nezasáhl ostatní orgány.

  Nežádoucí účinky se liší v závislosti na typu léčby, jsou individuální u každého pacienta. Při volbě nejvhodnějšího přístupu se lékaři snaží nepříjemné následky minimalizovat tak, že jim vhodným způsobem předcházejí a důsledně je léčí. Lékař by měl vědět o všech problémech, se kterými se v průběhu terapie setkáte.

  Chirurgie
  Operační řešení kolorektálního karcinomu (včetně kolostomie) může vést k přechodným problémům s vyprazdňováním (průjem či zácpa). Tyto obtíže lze zvládnout dietními opatřeními nebo pomocí léků. Pooperační bolesti jsou zcela běžným jevem a dostatečná dávka analgetik je může úplně odstranit. Krátce po operaci je potřeba dodržovat šetřící režim, aby se rána mohla dobře zahojit.

  Kolostomie může způsobit podráždění pokožky v okolí sáčku, lékař nebo stomická sestra Vám poradí, jak předcházet podráždění a infekci odpovídajícím ošetřováním kůže.

  Chemoterapie
  Nežádoucí účinky chemoterapie závisí zejména na druhu použitého přípravku, liší se také individuálně u jednotlivých pacientů. Protinádorové léky postihují zejména rychle se množící buňky: počítáme mezi ně krvinky, které mají důležitou úlohu v obraně organismu před infekcemi, podílejí se na srážení krve nebo přenášejí kyslík ke tkáním. Důsledkem protinádorové léčby může být snížená odolnost vůči infekcím, zvýšená krvácivost či únavnost. Mezi jiné druhy rychle se množících buněk řadíme buňky přítomné v konečcích vlasů a výstelku trávicí trubice, proto při chemoterapii může docházet k vypadávání vlasů a zažívacím problémům - například nechutenství, zánět v dutině ústní, nevolnost, zvracení a průjem. Většině nežádoucích účinků lze použitím vhodných opatření a léků předcházet nebo je výrazně tlumit. Ke zklidnění stavu dochází rovněž v období mezi jednotlivými cykly chemoterapie.

  Radioterapie
  Při ozařování břišní dutiny nebo malé pánve vzniká nevolnost, zvracení a průjem. I tyto nepříjemné účinky lze tišit pomocí vhodných dietních opatření či léky. Pokožka v ozařované oblasti bývá zarudlá, vysušená a pálí, může dojít k dočasné nebo trvalé ztrátě ochlupení. V případě podráždění kůže je nejvhodnější volné bavlněné oblečení, vyhýbáme se oděvům, které odírají. Nezbytné je místní ošetřování pokožky, ale vždy je nutno poradit se s lékařem o správném postupu.

  Radioterapie může být provázena i zvýšenou únavností, zejména při jejím delším trvání. Pacienti mohou vykonávat běžné denní aktivity podle svých možností s dostatečně dlouhým odpočinkem.

  Biologická léčba
  Nežádoucí účinky této léčby se liší podle typu použitého preparátu, mezi nejběžnější patří chřipkové příznaky: zimnice, horečka, celková slabost, nevolnost, zvracení, průjmy. Někdy dochází k zarudnutí pokožky.

  Jiné nežádoucí účinky
  Zhoubné onemocnění jako takové může být příčinou nechutenství nebo změny chuti na jídlo (odpor k masu či ke sladkým jídlům). K tomu přispívají nežádoucí účinky protinádorové léčby jako je nevolnost, zvracení, zánět v dutině ústní, které ztěžují příjem potravy. Vhodná výživa, kterou rozumíme dostatek základních živin a kalorií, je pro onkologického pacienta nezbytná, neboť napomáhá předcházet úbytku hmotnosti, obnovuje tělesné síly a podporuje regeneraci zdravých tkání. Pacienti, kteří mají v průběhu léčby dostatečný příjem potravy se cítí lépe a mají více energie, lépe zvládají nepříjemné nežádoucí účinky terapie. O vhodném způsoby výživy se můžete poradit se svým lékařem, který Vám případně doporučí i dietní doplňky.

  Protinádorová léčba může vést ke snížení sexuální aktivity. Příčinou bývá poškození nervů nebo cév v malé pánvi v průběhu operace, suchost poševní sliznice po radioterapii apod. Podrobnější informace o této problematice jsou k dispozici v publikaci Sexualita a nádorová onemocnění (Kolektiv autorů MOÚ).

  Jak probíhá další sledování po léčbě rakoviny tlustého střeva?

  Pacienti, kteří byli léčeni pro karcinom tlustého střeva musí být sledováni po celý zbytek života v pravidelných intervalech.

  Pravidelné kontroly zajišťuje obvykle onkologické oddělení, kde byl pacient léčen a skládá se z klinického vyšetření, laboratorního vyšetření - včetně nádorových markerů (CEA, CA 19-9), rektoskopie či kolonoskopie, rentgenového snímku hrudníku, ultrazvukového nebo CT vyšetření břicha a malé pánve.

  V prvním roce provádíme kontroly jedenkrát za 2 - 3 měsíce, v dalších dvou letech pak 3x až 4x ročně, poté dvakrát ročně.

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru