Rentgenové vyšetření

Rentgenové vyšetření

Rentgenové vyšetření

Bezpečná a bezbolestná diagnostická metoda, jejíž podstatou je průchod a pohlcování rentgenového záření tkáněmi. Čím hustější tkáň je, tím více záření pohltí a na výsledném snímku je tak světlejší (např. kost). Pro přesnější zobrazení některých orgánových systémů, hlavně trávicího a vylučovacího traktu, je občas nutné podání kontrastní látky.

1Provádí se při podezření

 • na nádory nebo metastázy kostí, plic a zažívacího traktu. Seznam zhoubných nádorů.

2Jak vyšetření probíhá?

 • Při tomto rychlém vyšetření se zhotovuje jeden nebo více snímku v různých polohách (tzv. projekcích) tak, aby byla vyšetřovaná oblast zobrazena co nejpřesněji.
 • Jak se při rentgenovém vyšetření správně postavit či jak si lehnout vysvětlí pacientovi zkušený radiologický asistent.
 • Při kontrastních vyšetřeních se před provedením samotných RTG snímků pacientovi podává kontrastní látka. Nejčastěji se jedná o jódovou kontrastní látku aplikovánou nitrožilně nebo báryovou suspenzi ve formě kaše, kterou pacient nejčastěji vypije nebo je aplikována do konečníku. Při irigografii (vyšetření tlustého střeva) se podání báryového kontrastu kombinuje s aplikací vzduchu do střeva. Následně se pacient polohuje a provádí se série RTG snímků vyšetřované oblasti.

   


3Jaké mohou nastat komplikace?

 • Pacienti se radiační zátěže nemusí obávat. Při standardním snímku je dávka záření velmi  nízká.
 • Podání jódové kontrastní látky je spojeno s rizikem různě závažné alergické reakce. Je proto důležité svého lékaře na případné alergie upozornit.

4Kdy bude výsledek?

Výsledek je k dispozici ihned po vyšetření. Pacient a jeho ošetřující lékař, který ho na vyšetření poslal, dostanou výsledek vyšetření s popisem nálezu bezprostředně po dokončení vyšetření.


5Jak se na vyšetření připravit?

 • Standardní retgenové vyšetření, kromě odložení oděvu a kovových předmětů, žádnou předchozí přípravu nevyžaduje.
 • Před kontrastním vyšetřením je ztěžejní lačnění, nejlépe je nejíst 6 hodin před vyšetřením. Tekutiny není nutné omezovat.
 • Specifikem kontrastního vyšetření tlustého střeva je nutnost úplného vyprázdnění střeva. Přesnou přípravu pacientovi vysvětlí jeho lékař.

6Co nám vyšeření ukáže?

RTG vyšetření je základní diagnostická metoda, která je velmi vhodná k zobrazení zejména kostí či plic, včetně nádorů a metastáz vyskytujících se v těchto lokalitách. Po použití kontrastní látky lze pomocí RTG odhalit i patologie v zažívacím nebo vylučovacím traktu. Pro diagnostiku onkologických onemocnění je ale nevyhnutelné doplnění přesnějších zobrazovacích metod, jako je výpočetní tomografie, magnetická rezonance či endoskopické metody. 

 

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Souhlasím