Biopsie prsu

Biopsie prsu

Biopsie prsu

Biopsie je odběr vzorku tkáně prsu využívající se k histologickému vyšetření. Odebrání bioptického vzorku potvrdí či upřesní klinickou diagnózu a stanoví řadu charakteristik tkáně, které jsou potřebné k rozhodnutí o optimální léčbě.

1Provádí se při podezření


2Jak vyšetření probíhá?

  • Pacientka je před bioptickým odběrem vzorku tkáně poučena a podepíše informovaný souhlas. 
  • Odběr se provádí při místním znecitlivění speciální tenkou jehlou, která se zavede přes kůži do místa vhodného k odběru. Jehla je jen o málo silnější než běžná injekční jehla.
  • Vyšetření probíhá za sterilních podmínek, aby se zamezilo následné infekci. 
  • Biopsie jsou většinou prováděny pod ultrazvukovým vyšetřením na CT vyšetřovně, ultrazvukovém nebo i angiografickém pracovišti. 
  • Získaný vzorek tkáně je poslán na patologii k histologickému vyšetření.

3Jaké mohou nastat komplikace?

  • Komplikací bývá nejčastěji menší krvácení z místa odběru, velmi zřídka infekce.
  • V místě vpichu může zůstat modřinka, která se během několika dní vstřebá.

4Kdy bude výsledek?

Obvyklá čekací doba na výsledek biopsie je jeden týden.


5Jak se na vyšetření připravit?

Příprava k biopsiím vyžaduje, aby byl pacient v den výkonu nalačno, tedy nesmí jíst. Příjem tekutin se naopak doporučuje. Několik dní před vyšetřením (nejpozději den předem) je pacientovi odebrán malý vzorek krve na vyšetření krvácivosti a srážlivosti.


6Co nám vyšeření ukáže?

Vyšetření bioptického vzorku potvrdí či upřesní klinickou diagnózu. Tkáň odebraná během biopsie je vyšetřena pod mikroskopem, aby se zjistilo o jaký druh zhoubného nádoru se jedná a jaký je stupeň rychlosti růstu nádoru (grade). Jednoduše řečeno, nižší stupeň znamená pomaleji rostoucí zhoubný nádor, zatímco vyšší stupeň označuje rychleji rostoucí nádor. Tyto výsledky pomáhají lékařům k rozhodnutí o tom nejoptimálnějším a nejúčinnějším léčebném postupu.

Co vás může zajímat dál?

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...