Vyšetření moči

Vyšetření moči

Vyšetření moči

Vyšetření moči zahrnuje celé spektrum více či méně složitých analýz této, na informace bohaté, tělesné tekutiny. Základem je chemická analýza a vyšetření močového sedimentu. V případě močové infekce lze pomocí kultivace určit, která antibiotika jsou pro pacienta nejvhodnější.

 

1Provádí se při podezření


2Jak vyšetření probíhá?

  • Pro většinu vyšetření moči je ideální první ranní moč, která je koncentrovanější, a obsahujetedy větší množství patologických složek. Ranní moč navíc ještě není ovlivněna příjmem tekutin, potravin či léků.
  • Do čisté a suché zkumavky se odebírá střední proud moči, tzn. pacient začne močit do toalety a teprve po chvíli zachytí moč do zkumavky.
  • Pokud z nějakého důvodu není možné spontánní vymočení, lze provést katetrizaci močového měchýře. Jedná se o zavedení močové cévky nebo o tzv. suprapubickou punkci, tedy o napíchnutí močového měchýře přes břišní stěnu.

3Jaké mohou nastat komplikace?

  • Při běžném odběru moči nemohou nastat žádné komplikace. 
  • Při nutnosti zavedení močové cévky může dojít, i přes správné provedení zavedení cévky, k poranění močových cest či zanesení infekce s nutností následné antibiotické terapie.

4Kdy bude výsledek?

Zálěží na typu vyšetření. Běžné výsledky standardního vyšetření moči jsou většinou do hodiny odeslány Vašemu lékaři. Při vyšetření citlivosti bakterií na antibiotika je potřebné na výsledky počkat zhruba 3 dny.


5Jak se na vyšetření připravit?

  • Před odběrem moči je nezbytné důkladné umytí zevního genitálu, a to z toho důvodu, aby byla vyloučena falešná pozitivita na přítomnost bakterií v moči.
  • Odběr není vhodné provádět v průběhu menstruace.

 


6Co nám vyšeření ukáže?

  • Spektrum vyšetření, která lze provést, je nesmírně široké. Nejčastěji se pacient setkává s chemickým vyšetřením, které se zaměřuje na přítomnost bílkovin, glukózy, hemoglobinu (červeného krevního barviva), ketolátek či žlučových barviv v moči. V nízkých koncentracích jsou tyto látky přítomny i u zdravého člověka. Ve vyšších koncentracích nás ale mohou upozornit na cukrovku, poruchy funkce ledvin či jater.
  • Vyšetření močového sedimentu prokazuje přítomnost červených a bílých krvinek, bakterií či různých typů bílkovin. Právě přítomnost krve v moči může být prvním příznakem nádorového onemocnění ledvin či močových cest. 
  • Specializovaná vyšetření moči jsou důležitá pro diagnózu hormonálně aktivních nádorů nadledvin, neuroendokrinních nádorů či mnohočetného myelomu.
  • Při močových infekcích se provádí tzv. kultivace moči, při níž se určí přesný typ přítomných bakterií. Kultivace moči také pomůže lékařům odhlalit, na která antibiotika jsou tyto bakterie citlivé.

Co vás může zajímat dál?

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...