Neuro-onkologie
1O skupině
Neuro-onkologický výzkum je v MOÚ důležitou součástí činnosti Centra pro nádory mozku a míchy. V rámci celé brněnské neuroonkologické skupiny, která tvoří jedno z devíti neuroonkologických center působících v České republice, řešíme několik projektů základního i aplikovaného, klinického výzkumu. Mezi naše nejdůležitější tuzemské partnery patří Lékařská fakulta Masarykovy univerzity, CEITEC, Fakultní nemocnice Brno a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a partneři v rámci NÚVR.
Pracujeme na řadě výzkumných projektů podpořených grantovou agenturou při Ministerstvu zdravotnictví ČR. Do výzkumných projektů zařazujeme jak pacienty s primárními mozkovými nádory (především jde o glioblastom), tak i pacienty s mozkovými metastázami. Realizujeme také naše investigátorem iniciované klinické studie, u kterých je zadavatelem přímo MOÚ. Jedná se o studie zabývající se optimalizací radioterapie u pacientů s glioblastomem. V posledních letech rozvíjíme také mezinárodní spolupráci s partnery z USA a Evropy, včetně zařazování pacientů do studií realizovaných v rámci EORTC. Nově rozvíjíme spolupráci s Výzkumným centrem molekulární aplikované onkologie RECAMO.
2Náš tým
Vedoucí skupiny →
Pracovníci →
3Výzkumné projekty
Reakce neuronální populace hipokampu na stereotaktickou radioterapii extratemporálních mozkových metastáz: vliv na neurokognitivní funkce a zachování kvality života →
Kód: NV18-03-00469
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Masarykova univerzita / Lékařská fakulta
Řešitel: doc. MUDr. Tomáš Kazda, Ph.D.
Spolupříjemce: Masarykův onkologický ústav
Spoluřešitel: MUDr. Petr Pospíšil
Období řešení: 01. 05. 2018 - 31. 12. 2023
Anotace:
V léčbě mozkových metastáz (mMTS) je kladen čím dál větší důraz na kvalitu života. Stereotaktická radioterapie a radiochirurgie (SRT/SRS) mMTS je moderní technika, která kromě excelentní lokální kontroly nabízí méně nežádoucích účinků včetně zhoršení neurokognice. Náš unikátní výzkum využívající MR spektroskopii prokázal negativní vliv klasické celomozkové radioterapie na hipokampální koncentraci neuronálního markeru Nacetylaspartátu a současné snížení verbální paměti. Úbytek hipokampálních neuronálních kmenových buněk je nejčastěji uváděn jako patofyziologický podklad poradiační poruchy neurokognice. K plnému pochopení problematiky je nutné navázat studiem hipokampálních změn a poruch kognitivních funkcí po užití speciálních technik SRT/SRS s redukcí radiační zátěže hipokampů. V předkládaném projektu plánujeme měřit spektroskopický profil hippokampu po SRT/SRS mozkových metastáz. Projekt pomůže objasnit patofyziologii radiačního poškození kognice a snížení kvality života a přispěje tím k vývoji nových ozařovacích technik pro personalizovaný přístup k onkologickým pacientům.
Cíl:
Cílem projektu je popis vlivu redukce radiační zátěže hipokampů na lokální koncentraci N-acetylaspartátu, poruchu kognitivních funkcí a kvalitu života po užití speciálních technik stereotaktické radioterapie a radiochirurgie u pacientů s extratemporálními mozkovými metastázami.
Rozšíření současných prognostických skórovacích systémů u mozkových metastáz o mikroRNA profilování s cílem individualizace pooperační péče →
Kód: NV18-03-00398
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Fakultní nemocnice Brno
Řešitel: Prof.MUDr. Martin Smrčka Ph.D., MBA
Spolupříjemce: Masarykova univerzita / Středoevropský technologický institut
Spoluřešitel: doc. Mgr. Jiří Šána, Ph.D.
Spolupříjemce: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
Spoluřešitel: prof. MUDr. Radim Jančálek, Ph.D., MBA
Období řešení: 01. 05. 2018 - 26. 04. 2021
Anotace:
Mozkové metastázy (BM) jsou nejčastějšími intrakraniálními nádory spojovanými s nepříznivou prognózou. Možnosti léčby jsou omezené a ve značné míře závisí na prognóze pacienta, která je v současné době predikována především pomocí prognostických skórovacích systémů založených na vybraných klinicko-patologických parametrech. U pacientů, kteří podstupují chirurgický zákrok, se zdá být velice slibná adjuvantní cílená terapie nebo imunoterapie. Tyto moderní terapeutické přístupy jsou však nákladné a musí být indikovány pouze u pacientů s příznivou prognózou a předpokládaným benefitem z této léčby. Proto je nezbytné identifikovat nové biomarkery, které umožní zdokonalení stávajících prognostických skórovacích systémů, a tedy i přesnější stanovení prognózy u pacientů s BM. MikroRNA (miRNA) jsou třídou nekódujících RNA, které se podílejí na patogenezi mnoha typů nádorových onemocnění, včetně BM, a opakovaně byly popsány jako prognostické biomarkery. Z tohoto pohledu představuje analýza miRNA v tkáních BM slibný přístup potenciálně umožňující zpřesnit stanovení prognózy u pacientů s BM.
Diagnostika a management pacientů s glioblastomem s časnou progresí před zahájením adjuvantní onkologické léčby →
Kód: NU20-03-00148
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Masarykův onkologický ústav
Řešitel: MUDr. Radek Lakomý, Ph.D.
Spolupříjemce: Fakultní nemocnice Brno
Spoluřešitel: Prof.MUDr. Martin Smrčka Ph.D., MBA
Období řešení: 01. 05. 2020 - 31. 12. 2023
Anotace:
Glioblastom je nejčastějším a nejagresivnějším primárním nádorem mozku. Je charakterizován nepříznivou prognózou s téměř nevyhnutelnou progresí i po multimodalitní onkologické terapii. S větší dostupností magnetické resonance (MR) se standardem stává brzké pooperační MR a následně další MR po pár týdnech v rámci plánování radioterapie. S tím je spojován nový fenomén tzv. brzké progrese. Dle ojedinělých retrospektivních studií je progrese patrná na plánovacím MR až u poloviny pacientů a to bez prokázaného vlivu čekací doby do zahájení radioterapie. Optimální diagnostika a léčba těchto pacientů s obzvláště agresivním gliomem není známa a nebyla dosud detailněji studována. Cílem projektu je popsat u pacientů s touto brzkou progresí vliv metabolického methioninového PET zobrazování na identifikaci rychle progredujících míst lokalizovaných mimo standardní sytící se léze na MR. Lepší lokalizace vysoce agresivní složky progredujícího tumoru je předpokladem pro optimalizaci radioterapie, která bude u studiových pacientů plánována s využitím jak MR, tak methioninového PET.
Cíl:
Cílem projektu je lepší diagnostika a management pacientů s brzkou progresí glioblastomu, patrnou na plánovacím MR ve srovnání s nálezem na pooperačním MR. Tito pacienti budou absolvovat akutní methioninové PET zobrazení s cílem identifikace dalších oblastí agresivního rychle progredujícího tumoru, které nejsou zatím patrné jako sytící se léze na standardním MR. Unikátní design naší studie s využitím methioninového PET (vázaného svým krátkým poločasem rozpadu na centra s vlastním cyklotronem pro výrobu diagnostických radiofarmak) je spojen s nutností co nejdřívějšího zahájení onkologické léčby u této kohorty pacientů s rychle progredujícím onemocněním, kdy není etické čekat na vyšetření jinými komerčními radiofarmaky (s limitovaným dovozem), která mají delší poločas rozpadu, ale jsou k dispozici jen v omezených termínech.
Mapování biomarkerů na hranici infiltrativní zóny glioblastomů a jejich topografická korelace k časné recidivě →
Kód: NU23-03-00100
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně
Řešitel: prof. MUDr. Radim Jančálek, Ph.D., MBA
Období řešení: 01. 05. 2023 - 31. 12. 2026
Anotace:
Glioblastom je nejvíce agresivní gliom s progresivním chováním a nepříznivou prognózou. Hlavní překážka v efektivní léčbě glioblastomu je jeho invazivní růst do peritumorózní mozkové tkáně limitující efekt resekce a intratumorózní heterogenita oslabující efekt terapie onkologické. Reziduální onemocnění v peritumorózní mozkové zóně léčíme na základě analýzy tkáně masy tumoru, která byla odstraněna při operaci a nepotřebuje tak vlastně žádnou léčbu. S ohledem na vysokou intratumorózní heterogenitu si nemůžeme být jistí, že molekulární profil reziduálního onemocnění je stejný, jaký byl popsán ve tkáni získané operací.
Cíl:
Cílem projektu je popsat buněčný a molekulární profil nádorové masy glioblastomu a nádorových buněk v peritumorózní mozkové zóně / na hranici resekce a určit vztah vhodných biomarkerů k charakteru časné progrese. Lepší pochopení reziduálního onemocnění a nádorových biomarkerů v zóně nádorové infiltrace je kritické pro odhalení mechanizmů zodpovědných za recidivu glioblastomu s cílem umožnit optimalizaci onkologické léčby cílením na rizikové oblasti tumoru.
Radiomická analýza strukturální magnetické rezonance v diferenciální diagnostice poradiačních změn a skutečné progrese po cílené stereotaktické radioterapii mozkových metastáz →
Kód: NU22-03-00159
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Masarykův onkologický ústav
Řešitel: doc. MUDr. Tomáš Kazda, Ph.D.
Spolupříjemce: Masarykova univerzita / Fakulta informatiky
Spoluřešitel: Prof. RNDr. Michal Kozubek, Ph.D.
Období řešení: 01. 05. 2022 - 31. 12. 2025
Anotace:
Stereotaktická radioterapie (SRT) je současným standardem péče o mozkové oligometastázy. Léčba je charakterizována vysokou dávkou cílenou na metastázy, která je aplikována v méně než pěti frakcích se strmým dávkovým gradientem do okolní zdravé mozkové tkáně. Následné hodnocení MRI je však často nejednoznačné kvůli časté přítomnosti změn souvisejících s léčbou, jako je poradiační nekróza nebo pseudoprogrese. Validní hodnocení lokální kontroly je přitom zásadní pro možnost indikace další systémové terapie, stejně jako moderní cílená léčba nebo imunoterapie. Lékařská praxe se mění s vývojem nových metod umělé inteligence, respektive strojového učení. V dnešní době se radiologie stejně jako radioterapie silně spoléhá na pomoc počítačů, zejména při analýze velkých 3D obrazových dat. Hledání důležitého obrazového obsahu, který je často skrytý při pohledu pouhým okem, se nazývá radiomics, což znamená extrakci obrazových nebo objektových prvků (deskriptorů), které kvantitativně charakterizují obraz nebo jeho části z matematického hlediska. Možno shrnout, že lze důvodně předpokládat nárůst pacientů s mozkovými metastázami indikovaných k SRT. Validní vyhodnocení následné MRI po cílené SRT představuje nenaplněnou výzvu (unmet clinical need), která je pro jednotlivého pacienta stále důležitější s ohledem na zvyšující se možnosti moderní systémové léčby diseminovaného onemocnění, kdy je lokální intrakraniální kontrola častou podmínkou indikace této léčby. Navíc lze vzhledem k omezené dostupnosti nástavbových metod MRI nebo PET / CT pro další zobrazování nejednoznačných nálezů na standardní kontrastní strukturální MRI předpokládat nutnost vývoj jiných alternativních přístupů.
Cíl:
Cílem projektu je vyvinout radiomický model pro hodnocení kontrastní magnetické rezonance mozku po SRT mozkových metastáz za účelem zvýšení senzitivity a specificity hodnocení MR v rámci diferenciální diagnostiky změn souvisejících s radioterapií a skutečné progrese.
GlioART →
- investigátorem iniciovaná klinická studie s nekomerčním zadavatelem
- nábor pacientů ukončen, dobíhá follow-up.
Anotace:
Tato studie srovnává dva rovnocenné přístupy ve stanovení (konturování) klinických cílových objemů adjuvantní radioterapie mozku – postup dle Radiation Therapy Oncology Group (RTOG contouring approach s definicí dvou cílových objemů) a postup dle European Organisation for Research and Treatment of Cancer (EORTC contouring approach s definicí jednoho cílového objemu).
GlioMET →
- investigátorem iniciovaná klinická studie s nekomerčním zadavatelem
- nábor pacientů ukončen, dobíhá follow-up.
Anotace:
11C-Methionin v diagnostice a managementu pacientů s agresivním glioblastomem vykazujícím časnou pooperační progresi před zahájením adjuvantní onkologické léčby (GlioMET). Primárním cílem je zhodnocení významu Methioninového PET zobrazování pro optimalizaci pooperační radioterapie glioblastomů s průkazem event. prodloužení doby do progrese.
Spolupráce v rámci projektů EORTC →
4Publikace
Publikace →
Preusser M, Kazda T, Le Rhun E, Sahm F, Smits M, Gempt J, Koekkoek JA, Monti AF, Csanadi M, Pitter JG, Bulbek H, Fournier B, Quoilin C, Gorlia T, Weller M, Minniti G; European Organisation for Research, Treatment of Cancer (EORTC) Brain Tumor Group. Lomustine with or without reirradiation for first progression of glioblastoma, LEGATO, EORTC-2227-BTG: study protocol for a randomized phase III study. Trials. 2024 Jun 7;25(1):366. doi: 10.1186/s13063-024-08213-7.
Lakomý R, Lojová M, Souckova L, Hynkova L, Polachova K, Vasina J, Demlová R, Poprach A, Sana J, Prochazka T, Smrcka M, Fadrus P, Jancalek R, Selingerova I, Belanova R, Slampa P, Pospisil P, Kazda T. 11C-methionine in the diagnostics and management of glioblastoma patients with rapid early progression: nonrandomized, open label, prospective clinical trial (GlioMET). BMC Cancer. 2024 Jun 15;24(1):736. doi: 10.1186/s12885-024-12469-2.
Pospisil P, Hynkova L, Hnidakova L, Maistryszinova J, Slampa P, Kazda T. Unilateral hippocampal sparing during whole brain radiotherapy for multiple brain metastases: narrative and critical review. Front Oncol. 2024 Jan 24;14:1298605. doi: 10.3389/fonc.2024.1298605.
Selingerova I, Holikova K, Chodur T, Hynkova L, Pospisil P, Bulik M, Belanova R, Siffelova K, Kolouskova I, Slavik M, Burkon P, Hrstka R, Jancalek R, Sana J, Slampa P, Kazda T. Challenges with hippocampal MR spectroscopy as a surrogate for pre-radiotherapy assessment of neurocognitive impairment in patients with brain metastasis. Biomed Pap Med Fac Univ Palacky Olomouc Czech Repub. 2024 Apr 15. doi: 10.5507/bp.2024.012. Epub ahead of print.
Holikova K, Selingerova I, Pospisil P, Bulik M, Hynkova L, Kolouskova I, Hnidakova L, Burkon P, Slavik M, Sana J, Holecek T, Vanicek J, Slampa P, Jancalek R, Kazda T. Hippocampal subfield volumetric changes after radiotherapy for brain metastases. Neurooncol Adv. 2024 Mar 20;6(1):vdae040. doi: 10.1093/noajnl/vdae040.
Fadrus J, Vybíhal V, Roskova I, Selingerová I, Smrcka M, Jancalek R, Šána J, Slabý O, Pospíšil P, Hynková L, Garčic J, Belanová R, Křístek J, Sprlakova-Pukova A, Mackerle Z, Juran V, Sova M, Neuman E, Valekova H, Lakomý R, Holánek M, Hrstka R, Svajdova M, Poláchová K, Kolouskova I, Šlampa P, Kazda T. Adjuvant radiotherapy after brain metastasectomy: analysis of consecutive cohort of 118 patients from real world practice. Rep Pract Oncol Radiother. 2024, 29(1), 30-41. doi: 10.5603/rpor.99362.
Seaberg MH, Kazda T, Youland RS, Laack NN, Pafundi DH, Anderson SK, Sarkaria JN, Galanis E, Brown PD, Brinkmann DH. Dosimetric patterns of failure in the era of novel chemoradiotherapy in newly-diagnosed glioblastoma patients. Radiother Oncol. 2023 Nov;188:109768. doi: 10.1016/j.radonc.2023.109768.
Vymazal J, Kazda T, Novak T, Slanina P, Sroubek J, Klener J, Hrbac T, Syrucek M, Rulseh AM. Eighteen years' experience with tumor treating fields in the treatment of newly diagnosed glioblastoma. Front Oncol. 2023 Jan 19;12:1014455. doi: 10.3389/fonc.2022.1014455.
Hrbac T, Kopkova A, Siegl F, Vecera M, Ruckova M, Kazda T, Jancalek R, Hendrych M, Hermanova M, Vybihal V, Fadrus P, Smrcka M, Sokol F, Kubes V, Lipina R, Slaby O, Kren L, Sana J. HLA-E and HLA-F Are Overexpressed in Glioblastoma and HLA-E Increased After Exposure to Ionizing Radiation. Cancer Genomics Proteomics. 2022 Mar-Apr;19(2):151-162. doi: 10.21873/cgp.20311.
Lakomy R, Kazda T, Selingerova I, Poprach A, Pospisil P, Belanova R, Fadrus P, Vybihal V, Smrcka M, Jancalek R, Hynkova L, Muckova K, Hendrych M, Sana J, Slaby O, Slampa P. Real-World Evidence in Glioblastoma: Stupp's Regimen After a Decade. Front Oncol. 2020 Jul 3;10:840. doi: 10.3389/fonc.2020.00840.
Lakomy R, Kazda T, Selingerova I, Poprach A, Pospisil P, Belanova R, Fadrus P, Smrcka M, Vybihal V, Jancalek R, Kiss I, Muckova K, Hendrych M, Knight A, Sana J, Slampa P, Slaby O. Pre-Radiotherapy Progression after Surgery of Newly Diagnosed Glioblastoma: Corroboration of New Prognostic Variable. Diagnostics (Basel). 2020 Sep 5;10(9):676. doi: 10.3390/diagnostics10090676.
Kazda T, Dziacky A, Burkon P, Pospisil P, Slavik M, Rehak Z, Jancalek R, Slampa P, Slaby O, Lakomy R. Radiotherapy of Glioblastoma 15 Years after the Landmark Stupp's Trial: More Controversies than Standards? Radiol Oncol. 2018 Jun 6;52(2):121-128. doi: 10.2478/raon-2018-0023.
Kazda T, Pafundi DH, Kraling A, Bradley T, Lowe VJ, Brinkmann DH, Laack NN. Dosimetric impact of amino acid positron emission tomography imaging for target delineation in radiation treatment planning for high-grade gliomas. Phys Imaging Radiat Oncol. 2018 Jun 22;6:94-100. doi: 10.1016/j.phro.2018.06.004.
Pospisil P, Kazda T, Hynkova L, Bulik M, Dobiaskova M, Burkon P, Laack NN, Slampa P, Jancalek R. Post-WBRT cognitive impairment and hippocampal neuronal depletion measured by in vivo metabolic MR spectroscopy: Results of prospective investigational study. Radiother Oncol. 2017 Mar;122(3):373-379. doi: 10.1016/j.radonc.2016.12.013.
Kazda T, Bulik M, Pospisil P, Lakomy R, Smrcka M, Slampa P, Jancalek R. Advanced MRI increases the diagnostic accuracy of recurrent glioblastoma: Single institution thresholds and validation of MR spectroscopy and diffusion weighted MR imaging. Neuroimage Clin. 2016 Feb 26;11:316-321. doi: 10.1016/j.nicl.2016.02.016.
Kazda T, Hardie JG, Pafundi DH, Kaufmann TJ, Brinkmann DH, Laack NN. Evaluation of RANO response criteria compared to clinician evaluation in WHO grade III anaplastic astrocytoma: implications for clinical trial reporting and patterns of failure. J Neurooncol. 2015 Mar;122(1):197-203. doi: 10.1007/s11060-014-1703-z.
Kazda T, Jancalek R, Pospisil P, Sevela O, Prochazka T, Vrzal M, Burkon P, Slavik M, Hynkova L, Slampa P, Laack NN. Why and how to spare the hippocampus during brain radiotherapy: the developing role of hippocampal avoidance in cranial radiotherapy. Radiat Oncol. 2014 Jun 16;9:139. doi: 10.1186/1748-717X-9-139.
5Spolupráce
CEITEC
Středoevropský technologický institut - Výzkumná skupina molekulární onkologie – solidní nádory
OSUCCC – James
Ohio State University Comprehensive Cancer Center – Arthur G. James Cancer Hospital and Richard J. Solove Research Institute - Department of Radiation Oncology
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322