Centrum paliativní péče
Centrum paliativní péče (CPP) nabízí komplexní podporu a péči pacientům, kteří trpí pokročilým nádorovým onemocněním, a to v průběhu onkologické léčby i v situacích, kdy jsou možnosti onkologické léčby hodně omezené nebo vyčerpané. Tým odborníků různých profesí Vám i Vašim blízkým pomůže řešit tělesné i psychické a sociální problémy, které s sebou onkologické onemocnění může přinášet. Našim cílem je, abyste i v těchto náročných fázích mohli žít život, který pro Vás bude mít smysl a dobrou kvalitu. Vysokou kvalitu poskytovaných služeb potvrzuje také akreditace našeho programu integrace onkologické a paliativní péče Evropskou společností pro klinickou onkologii ESMO.
Při zajištění péče úzce spolupracujeme s dalšími týmy a službami v rámci MOÚ, ale také s praktickými lékaři, poskytovateli domácí péče, regionálními ambulancemi paliativní medicíny a dalšími službami např. hospicového typu.
1Co nabízíme
Léčba bolesti a dalších symptomů
Náš tým disponuje řadou erudovaných odborníků, kteří jsou schopni dobře zmírnit bolest, dušnost, nevolnost, nechutenství, zácpu i řadu dalších nepříjemných projevů Vaší nemoci. Při léčbě využíváme nejmodernějších léčebných postupů.
Sociální poradenství a zprostředkování dalších služeb
V celém průběhu onkologické léčby i po jejím ukončení nabízíme Vám i Vašim blízkým poradenství o možnostech finanční podpory a dostupných sociálních a zdravotních službách. Potřebné služby pomáháme zprostředkovat.
Spirituální péči
Nemocniční kaplan a pastorační asistentka jsou k dispozici všem, kteří si v souvislosti se závažnou nemocí kladou hluboké lidské otázky o smyslu, naději či životním přesahu. Při tomto hledání respektujeme hodnotová i náboženská východiska každého pacienta.
Pomoc při plánování péče v situaci závažné nemoci
Společně s Vámi a Vašimi blízkými podrobně probereme stav Vašeho onemocnění a dostupné léčebné možnosti. Na základě Vašich hodnot a preferencí budeme společně formulovat cíle péče a konkrétní plán péče.
Psychická podpora a psychologická péče
Náš tým psychologů pomůže Vám i Vašim blízkým lépe zvládat náročné výzvy, které jsou spojené se závažným onkologickým onemocněním.
Péče a služby
V MOÚ poskytujeme odbornou péči a služby, které pacientům pomáhají k vyšší kvalitě života během onemocnění rakovinou, a tím i lepšímu průběhu léčby a uzdravování.
2Organizační struktura centra
Centrum paliativní péče je součástí Kliniky komplexní onkologické péče a nabízí 2 zdravotní služby:
Ambulance paliativní medicíny (APM) →
V CPP máme dvě specializované ambulance odbornosti Paliativní medicína (odb.720) se stacionářem, kde pracují paliatři (lékaři specialisti na paliativní medicínu), zdravotní sestry a zdravotně-sociální pracovnice. APM spolupracují s psychologem, kaplanem a dalšími členy podpůrného týmu. Ambulance je určena primárně onkologickým pacientům, kteří jsou nebo byli léčeni v MOÚ. Do ambulance se ale mohou objednat i pacienti s jinými závažnými onemocněními, kteří nebyli léčeni v MOÚ.
Konziliární tým paliativní péče →
KTPP je tvořen multiprofesním týmem, jehož součástí je lékař-paliatr, sestry, zdravotně sociální pracovníci a psycholog a nemocniční kaplan. Tým nabízí podporu ošetřujícím lékařům a primárním týmům hospitalizovaných pacientů při komunikaci závažných témat, řešení bolesti a dalších symptomů a plánování péče v rámci hospitalizace i po propuštění včetně organizačního zajištění navazující péče.
3Jak se objednat
Jste pacient léčený v MOÚ? →
Jste pacientem MOÚ a domníváte se, že by pro Vás nebo Vašeho blízkého byla vhodná konzultace s naším týmem? Požádejte svého ošetřujícího lékaře na MOÚ, aby Vás objednal do Ambulance paliativní medicíny.
Můžete se také telefonicky obrátit přímo na Ambulanci paliativní medicíny. Léčebný postup budeme konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem.
Trpíte závažným onkologickým onemocněním, ale nejste pacientem MOÚ? →
ste nebo jste v minulosti byl léčený v jiném zdravotnickém zařízení a Vaše onemocnění Vám působí obtíže, které chcete konzultovat s týmem našich odborníků? Objednejte se telefonicky do Ambulance paliativní medicíny. Dle charakteru Vašich potřeb domluvíme konzultace a vyšetření u příslušných odborníků našeho multidisciplinárního týmu.
Jste praktický lékař nebo ošetřující lékař v jiném zdravotnickém zařízení a potřebujete konzultovat pacienta s pokročilým onemocněním? →
Potřebujete zkonzultovat stav Vašeho pacienta s pokročilým nádorovým onemocněním v oblasti rozhodování o plánu péče, léčby bolesti a dalších tělesných nebo psychických symptomů, například s ohledem na možnosti některých specifických léčebných postupů (intervenční algeziologické výkony, paliativní analgetická radioterapie, zavedení PEG, apod.)?
Kontaktujte telefonicky Ambulanci paliativní medicíny. Případně můžete pacienta objednat k vyšetření do této ambulancí.
4Centrum v číslech
Jsme akreditovaným onkologickým centrem Organizace evropských onkologických ústavů (OECI – Organisation of European Cancer Institutes). Sledujeme a vyhodnocujeme řadu parametrů ve vztahu ke kvalitě léčby. Níže uvádíme počet pacientů a výkonů.
5Náš tým
Vedoucí centra
MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D.Lékaři specialisti na paliativní medicínu →
Všeobecné sestry →
Zdravotně sociální pracovníci →
Nemocniční kaplani →
Mgr. Michaela Vlčková
6Jak nás vidí pacienti
Pacienti, jejich příbuzní a blízcí jsou našimi partnery. Kromě vzájemného kontaktu při poskytování zdravotní péče získáváme zpětnou vazbu i od Pacientské rady MOÚ, pacientských organizací, ale i z vnitřních a externích šetření spokojenosti. Níže uvádíme výsledky posledního průzkumu „Kvalita očima pacientů“ týkající se pracovišť Centra paliativní medicíny a léčby bolesti.
7Výzkum

V MOÚ probíhá řada klinických studií II. a III. fáze, ve kterých jsou hodnoceny nové léky podávané s paliativním záměrem u pacientů s pokročilým nádorem. Většinou se jedná o klinická hodnocení sponzorovaná farmaceutickými firmami. Hlavním řešitelem je vždy někdo z klinických onkologů. Tým paliativní péče se u těchto pacientů podílí na podpůrné a paliativní péči v průběhu protinádorové léčby i po jejím ukončení.
- Od r.2025 v MOÚ probíhá klinická studie PSIKET, která hodnotí přínos psychedeliky asistované terapie v léčbě deprese u onkologických pacientů.
- V roce 2018–2020 jsme v MOÚ realizovali studii s akupunkturou v léčbě bolesti u pacientů s nádory hlavy a krku.
- V letech 2015–2018 probíhala v MOÚ klinická studie PALINT, randomizovaná kontrolovaná studie hodnotící přínos časné integrace specializované paliativní péče u pacientů s pokročilými nádory. Studie byla financována grantem MZČR. Tato studie měla několik publikačních výstupů na zahraničních kongresech a v zahraničních časopisech.
- V roce 2012 jsme se účastnili observační studie o klinických charakteristikách nádorové průlomové bolesti a významně jsme přispěli k porozumění tohoto symptomu.
8Spolupráce
Centrum úzce spolupracuje se všemi ostatními centry v MOÚ. U pacientů v ambulantní péči a v domácím prostředí spolupracujeme s praktickými lékaři, s ambulancemi paliativní medicíny i lůžkovými a mobilními hospici v Jihomoravském kraji i celé ČR.
Akreditace

V listopadu 2024 MOÚ obhájilo na další 3 roky (2025-2027) akreditaci Evropské společností pro lékařskou onkologii ESMO jako centrum integrované onkologické a paliativní péče (ESMO Designated Centres of Integrated Oncology and Palliative Care).
9Nábor do klinické studie PSIKET 002
Řada lidí s onkologickým onemocněním se potýká s úzkostmi a depresí. U mnohých z nich přitom nezabírá běžná léčba těchto obtíží. Odborníci z Masarykova onkologického ústavu v Brně (MOÚ), kteří nyní začínají spolupracovat na studii Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ), hledají další dobrovolníky do studie, v níž hodnotí efekt psychedelik na zmírnění deprese doprovázející onkologické onemocnění.
V Česku momentálně žije více než 600 tisíc lidí, kteří mají osobní zkušenost s nějakým typem onkologického onemocnění. S úzkostí nebo depresí se podle zahraničních studií potýká až 40 % z nich. Studie PSIKET_002CZE cílí na pacienty a pacientky, u kterých nedošlo ke zmírnění duševních potíží po poskytnutí psychosociální podpory, psychoterapie nebo léčby pomocí antidepresiv, a zkoumá přínosy psychedeliky asistované psychoterapie.
Kontakt pro účast ve studii
Pro účast ve studii se obraťte na: E [obfuscate_1_|110|115|103|100|100|114|48|46|43|63|107|111|115|39|98|120], T 543 136 244
Kontaktní osoba: Bc. Natálie Pochopová, studijní koordinátorka
10Edukační materiály
V MOÚ provozujeme Informační a edukační centrum, kde Vám naše pracovnice rády poskytnou další informace o nabízených službách nebo předají vzdělávací materiály o prevenci, diagnostice a léčbě nádorových onemocnění. Informační a edukační centrum MOÚ pořádá rovněž řadu vzdělávacích a kulturních aktivit, které pro Vás mohou být zajímavé.
Centrum paliativní péče
Péče a služby
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322