• Ovládací panel Ovládací panel
 • CZ   EN
 •  
   

  Kalendář a nejbližší události

  2018
  říjen
  Po Út St Čt So Ne
  12 34567
  89 1011121314
  1516 1718192021
  22 23 24 25262728
  2930 31
  Pro odborníky
  Pro pacienty a veřejnost
  Kurzy
  Stáže
   

  Odkazy na 3 základní screeningové programy ČR:

   

  Darujte preventivní vyšetření.

   Dárkový poukaz

   

  Genetické vyšetření dědičné dispozice k nádorovým onemocněním

  Genetické vyšetření je prováděno formou konzultace o osobních a rodinných anamnézách, s cílem pomoci pacientovi a jeho rodině rozhodnout se o způsobu vyšetření.

   
   

  GENETICKÉ VYŠETŘENÍ DĚDIČNÉ DISPOZICE K NÁDOROVÝM ONEMOCNĚNÍM

  (testování vždy s konzultací s klinickým genetikem)

   

   

  ZÁKLADNÍ INFORMACE

  Většina nádorových onemocnění vzniká náhodně. Rizikové faktory jsou vzrůstající věk, různé faktory životního stylu a prostředí, předchozí onemocnění aj.

  Asi 5% nádorových onemocnění však vzniká díky dědičné predispozici, která je způsobena chybou, mutací, v některém pro organizmus velmi důležitém genu.  Tato chyba má za následek možnost onemocnění určitým typem nádoru v mladším věku, mohou se vyskytnout i vícečetné nádory. Nejčastějšími dědičnými nádorovými syndromy jsou dědičný syndrom nádorů prsu a vaječníků a dědičný syndrom nádorů tlustého střeva a dělohy.

  Genetické testování těchto dvou syndromů se provádí jen v případě, že existuje v rodině vysoce riziková osobní a rodinná anamnéza nádorových onemocnění a jsou v rodině splněna indikační kritéria k testování. Klinický genetik po rozboru anamnézy indikuje typ a rozsah testování. Testování v tomto případě hradí pojišťovna.

  Nabízíme vám možnost provedení genetického testování těchto dvou nejčastějších syndromů, dle vašeho výběru, přestože ve vaší rodině nejsou splněna kritéria k testování a není tato služba uhrazena pojišťovnou. Toto testování vám nabízíme jako komerční službu. Ceny testování jsou uvedeny níže.

  Pravděpodobnost, že se zrovna ve vaší rodině vyskytuje dědičná dispozice k nádorům prsu, vaječníků, tlustého střeva nebo dělohy, v případě negativní nebo málo rizikové rodinné anamnézy, je malá. Někteří lidé však mohou mít zájem o vyšetření i v této situaci.

  Vysvětlíme vám dále, jaké jsou příznaky těchto dědičných syndromů, jakým způsobem se vyšetření provádí, a jak se dále postupuje v prevenci, jestliže bychom chtěli riziko onemocnění snížit a zvýšit pravděpodobnost časného nálezu onemocnění, kdy je léčba velice úspěšná.

  POSTUP GENETICKÉHO VYŠETŘENÍ

  Nejprve se s vámi sejde klinický genetik a provede podrobné zhodnocení vaší osobní a rodinné anamnézy (nejméně do generace prarodičů z obou stran). K tomu je vhodné si zjistit údaje především o onkologických onemocněních v rodině v předchozích generacích, jaký typ nemoci, v jakém věku se objevil u příbuzného a pokud je to možné zjistit jeho jméno, datum narození, bydliště.

  Potom je sepsán informovaný souhlas s genetickým testováním, odebrána krev. Z krve se izoluje DNA (dědičný materiál), který je potom používán k testování. Vyšetřování rizikových genů trvá většinou 3-4 měsíce. V laboratoři je nutné projít dlouhé geny od začátku do konce a postupně zjišťovat, zda v některé oblasti genů není odchylka od normy, mutace. Tuto je potom ještě potřeba potvrdit dalšími testy. Mutací v genech mohou být tisíce, každá rodina může mít vlastní dosud nepopsanou mutaci, testování je proto časově náročné. Některé komerčně nabízené testy vyšetří jen několik málo mutací (5-6) z tisíců možných dalších, jsou levné, rychlé, ale mají malou schopnost zachytit dědičný syndrom. Na našem pracovišti nabízíme podrobné testy celých genů s velmi vysokou pravděpodobností najít důležitou genetickou chybu (80-90%). Proto jsou testy mnohem dražší a trvají několik měsíců.

  Na závěr testování jste pozváni na konzultaci výsledků s klinickým genetikem, vysvětlí vám vše v kontextu vaší rodinné anamnézy a předá vám zprávu s doporučením preventivního sledování u vás a u vašich příbuzných.

   
  Poslední kontrola stránky odpovědnou osobou proběhla dne: 12. prosince 2017 14:20. Za správnost obsahu odpovídá doc. MUDr. Lenka Foretová, Ph.D..
  Jméno doc. MUDr. Lenka Foretová, Ph.D.
  E-mail foretova@mou.cz
  Telefon 543136900
  *
  *
  *
   
   

  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, tak nám prosím pomocí tohoto formuláře dejte vědět. Předem Vám děkujeme a po opravě Vám dáme vědět.

  *
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ