V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  
   

  Kalendář a nejbližší události

  2021
  květen
  Po Út St Čt So Ne
  12
  34 56789
  1011 1213141516
  1718 1920212223
  24 25 2627282930
  31
  Pro odborníky
  Pro pacienty a veřejnost
  Kurzy
  Stáže
   

  Odkazy na 3 základní screeningové programy ČR:

   

  Darujte preventivní vyšetření.

   Dárkový poukaz

   

  Pusťte to z hlavy

  Vakuová biopsie - Mammotome®

   

  Jedná se o moderní diagnostickou technologii speciálně navrženou pro onemocnění prsu, která jsou v současné době nejvíce ohrožujícím onemocněním žen produktivního věku a jejichž výskyt stále narůstá. Díky bioptickému nástroji zaváděnému na mammografickém pracovišti existuje možnost správně diagnostikovat nádorové onemocnění prsu již v nejrannějších stádiích.

  Mammotome® je přístroj, který nám umožňuje jedním vpichem do prsu odebrat zevnitř potřebné množství vzorků tkáně. Vakuová biopsie znamená, že vzorky, které z prsu odebíráme, jsou následně transportovány pomocí podtlaku (vakua) vnitřkem jehly směrem ven z prsu. Můžeme tedy odebrat více vzorků za použití pouze jednoho vpichu. Odběrová jehla zůstává po celou dobu na svém místě v prsu a není nutno s ní pohybovat. Vzorky odebíráme kolem dokola jako na ciferníku ručičkových hodinek.
  Výhodou je i to, že vzorky, které odebereme jsou oproti dosud používaným metodám větší. Lze tedy s větší přesností určit, zda jste nemocná - či ne.

  Jak výkon probíhá?

  Dosud jste pro stanovení takto přesné diagnózy musela podstoupit chirurgický výkon a s ním spojenou několikadenní nepříjemnost. My Vás po výkonu pustíme tentýž den, asi po půl hodině domů a na prsu Vám zůstane jen jeden malý vpich, který se velmi rychle, beze stehu hojí. Samozřejmě odebereme vzorky z prsu předem lokálně znecitlivěného, tudíž nebolestivě. Vy pocítíte jen jednu injekci běžnou jehlou. Touto jehlou Vám část prsu, z kterého odebíráme vzorky, nejprve dočasně znecitlivíme. Teprve poté zavedeme jehlu, která bude použita pro odebrání vzorků. Velikost těchto vzorků je asi 2×10 mm.

  Jaká je příprava?

  Den před výkonem, nebo ráno, v den výkonu, navštívíte svého lékaře, nebo naši laboratoř. Váš lékař Vám odebere krev, ze které provede vyšetření na srážlivost. Pokud by jste totiž měla jakoukoliv poruchu krevní srážlivosti, mohly by u Vás nastat komplikace a výkon tedy nemůžete podstoupit. Pokud toto vyšetření dopadne dobře, dostavíte se v předem dohodnutou hodinu na naše rentgenové oddělení. Je velice vhodné se před výkonem dobře najíst. Klidně tedy poobědvejte nebo posvačte.

  Co následuje po výkonu?

  Výkon samotný trvá asi dvacet minut až půl hodiny. Dalších dvacet minut u nás budete ležet na lehátku. Naše laborantka Vám bude dvacet minut tlačit na prso, abyste měla co nejmenší modřinu. Poté Vám prsa převážeme elastickým obinadlem a Vy můžete odejít domů. Neměla byste řídit motorové vozidlo a bylo by lepší kdybyste měla doprovod. Během dne už nebudete zvedat těžké předměty, sportovat ani pracovat na zahrádce. Jakmile odezní účinky látek na znecitlivění, může Vás prs začít trochu bolet. Pokud to dovoluje Váš aktuální zdravotní stav, můžete bez omezení užít léky na potlačení bolesti. Po vakuové biopsii by měly plně dostačovat nesteroidní antirevmatika – Brufen aj. Nebudete užívat acylpirin ani léky jemu podobné. Ty totiž snižují krevní srážlivost a mohly by Vám zvětšit modřinu na prsu a prodloužit hojení.
  Druhý den přijdete zpátky k nám. My vám sundáme obinadlo a podíváme se pomocí ultrazvuku, jestli nemáte nějaké komplikace. Poté Vám opět prsa převážeme. Tento obvaz si na hrudníku necháte asi dva až tři dny. Samozřejmě si jej můžete sundat při sprchování. Neměla byste se koupat. Po dvou až třech dnech si můžete obinadlo odstranit. Pokud nepracujete fyzicky, nemusíte si ani brát neschopenku.

  Jaké jsou nejčastější komplikace?

  Pokud v prvních dvou dnech po biopsii pocítíte přetrvávající škubavou bolest, dostanete horečku, nebo Vám bolest bude vystřelovat do paže, ihned kontaktujte jednoho lékaře našeho oddělení nebo navštivte chirurgickou pohotovost v místě bydliště. Zde lékařům sdělte, po jakém výkonu jste. Tyto komplikace přichází vyjímečně, ale bude lepší, když na ně budete připravena.

  Vyšetření provádí zkušený tým laborantů a lékařů.

  Odpovědnost za navržení daného vyšetření či úkonu provedeného na našem radiologickém (RDG) oddělení je jednak na lékaři, který pacienta k výkonu odesílá, a dále pak na lékaři - radiologovi, který jej provádí. Má-li pacient pochybnosti o nezbytnosti takového vyšetření, obrátí se v prvé řadě na svého ošetřujícího lékaře, který mu srozumitelně vysvětlí, jaký přínos bude mít konkrétní vyšetření pro pacientovu léčbu.

  Při příchodu na RDG oddělení se vždy ohlaste v RDG - EVIDENCI. Při nutnosti dovozu na naše oddělení Vás ohlásí doprovázející osoba.

  V případě, že se z jakýchkoliv důvodů nemůžete na objednaný termín dostavit, zavolejte prosím přímo na naše oddělení den před vyšetřením, tel.: 844 844 885, 543 136 010 od 7 do 15 hod. (ve všední dny).

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru