V norském Oslu odstartovala celoevropská iniciativa boje proti rakovině a dalším nepřenosným nemocem

V norském Oslu odstartovala celoevropská iniciativa boje proti rakovině a dalším nepřenosným nemocem

15. 2. 2024

Tento týden proběhlo úvodní setkání partnerů v rámci projektu „Joint Action on Cancer and other NCDs prevention”. Jednání v Oslu je prvním krokem pro zahájení celoevropské iniciativy, která se zaměřuje na prevenci rakoviny a dalších nepřenosných onemocnění (NCD). Rozpočet projektu je 95,5 milionů EUR s příspěvkem EU ve výši 76,5 milionů EUR, což z něj dělá jeden z největších tohoto druhu, který EU financuje. Částka zároveň představuje 20 % celkového rozpočtu EU na zdravotnictví. Tento průlomový projekt má přeshraniční dimenzi a spojuje 25 evropských zemí ve společném úsilí.
Nepřenosné nemoci, včetně rakoviny, cukrovky 2. typu, kardiovaskulárních onemocnění a onemocnění dýchacích cest, představují významné výzvy pro veřejné zdraví. V populaci čelí riziku jejich onemocněním více než 75 % jedinců. Jen v EU představují výdaje na nepřenosná onemocnění alarmující částku 115 miliard EUR v celkových ročních výdajích na zdravotní péči. 
Projekt „Joint Action Prevent NCD“ je vedený Norskem a podporuje ho více než 100 dalších partnerů. Českou republiku v projektu zastupuje Státní zdravotní ústav, který se účastní jako odborný partner (“Competent Authority”) a Masarykův onkologický ústav, který je do projektu zapojen jako tzv. přidružený partner (“Affiliated Entity”). Masarykův onkologický ústav se expertně profiluje zejména v pracovní sekci, která je zaměřena primárně na identifikaci jedinců a rodin ohrožených rakovinou na základě genetického profilování. 


Fakta a čísla o projektu JA Prevent NCD:

  • účastní se 25 evropských zemí, 99 partnerů a více než 10 přidružených partnerů,
  • projekt trvá 4 roky (1. 1. 2024 – 31. 12. 2027),
  • rozpočet 95,5 mil. EUR s příspěvkem EU ve výši 76,5 mil. EUR, což z něj dělá jeden z největších projektů tohoto druhu, který EU financuje,
  • cílem je snížení výskytu rakoviny a dalších nepřenosných nemocí v populaci s důrazem na společné rizikové faktory (např. nezdravá strava, kouření, konzumace alkoholu a nedostatek pohybu).

 

JA_PreventNCD_Logo_Horizonal

15. 2. 2024

Autor článku: Centrum komunikace s veřejností

Co vás může zajímat dál?

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...