Správná hygiena rukou je klíčovou prevencí vzniku a přenosu infekcí

Správná hygiena rukou je klíčovou prevencí vzniku a přenosu infekcí

 

V areálu Masarykova onkologického ústavu probíhá již tradiční osvětová akce zaměřená na hygienu rukou. Světová zdravotnická organizace si každoročně připomíná 5. května Den hygieny rukou. Datum je zvoleno symbolicky, neboť na obou rukách máme 5 a 5 prstů. Informační stánek je pacientům i návštěvníkům přístupný dnes v pondělí 6. května 2024 od 9 do 12 hodin. Umístěn bude před vstupem do Masarykova pavilonu. Příchozí se dozví podrobnosti k správnému způsobu a délce mytí rukou i používání dezinfekce. Ve zdravotnických zařízeních se jedná o nejefektivnější a také nejúčinnější prevenci vzniku a přenosu infekcí spojených se zdravotní péčí. 

Na této prevenci se spolu se zdravotníky podílí i pacienti a návštěvníci prováděním hygienické dezinfekce rukou. Tím snižují mikrobiologické zátěže v prostředí a udržují hygienickou čistotu. Dnešní akce má také za cíl upozornit na klesající úroveň hygieny rukou mezi laickou veřejností. „Čísla bohužel ukazují, že spotřeba dezinfekce ve veřejných prostorech, v případě MOÚ u vstupů do pavilonů a v čekárnách, v roce 2023 klesla o 26 % oproti roku 2022 při epidemii onemocnění covid-19. To považujeme za alarmující trend, chceme na veřejnost apelovat, aby od používání dezinfekce neupouštěli, využívali ji a chránili tak sebe i své okolí,“ upozorňuje ústavní hygienička MOÚ Barbora Žolcerová. 

Správné mytí rukou trvá 40–60 vteřin za použití mýdla a teplé vody. Velmi důležité je i samotné osušení rukou papírovým ručníkem. Na mokrých rukou je až 1000x více bakterií. Pokud není k dispozici voda a mýdlo, je efektivním řešením použití dezinfekce na ruce. Ta by měla trvat minimálně 30 vteřin za použití dostatečného množství dezinfekce. Je třeba si dát pozor a nezapomenout na mezery mezi prsty, hřbety rukou, palce a nevynechat ani špičky prstů.

Klíčové je nezapomenout na provedení hygieny rukou při těchto činnostech: 

  • po použití toalety,
  • po návštěvě veřejných míst včetně MHD a obchodů,
  • při vstupu do zdravotnických zařízení a na oddělení,
  • před jídlem nebo jeho přípravou,
  • po smrkání, kašlání a kýchání,
  • před a po kontaktu s nemocným, po odchodu ze zdravotnických zařízení,
  • poté, co jsme se dotýkali zvířat a domácích mazlíčků,
  • po použití roušky nebo respirátoru,
  • a ideálně kdykoli před tím, než se rukou dotýkáme svého obličeje.

Instruktážní video ke správnému způsobu provedení hygieny rukou naleznete zde.
 

6. 5. 2024

Autor článku: Centrum komunikace s veřejností

Co vás může zajímat dál?

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...