Prevence v onkologii
1O skupině
Výzkumná skupina "Prevence v onkologii" se snaží identifikovat rizikové faktory vedoucí k rozvoji zhoubných nádorů, zkoumá klinické, genetické, environmentální a sociální faktory, které přispívají k vývoji malignit a vyvíjí nové preventivní strategie. Naším úkolem je také vzdělávání veřejnosti o zdravém životním stylu a jeho roli v prevenci rakoviny. Hlavním cílem skupiny je snížení výskytu či časný záchyt onkologických onemocnění pomocí implementace efektivních preventivních opatření do běžné klinické praxe.
2Náš tým
Vedoucí skupiny →
Pracovníci →
3Výzkumné projekty
Vliv řízené pohybové aktivity na dysbalanci autonomního nervového systému, imunitního systému a sníženou zdravotní zdatnost u onkologických pacientů po adjuvantní chemoterapii. →
Kód: NU21-09-00558
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Masarykův onkologický ústav
Řešitel: Doc. MUDr. Igor Kiss Ph.D.
Spolupříjemce: Masarykova univerzita / Fakulta sportovních studií
Spoluřešitel: MUDr. Jana Halámková, Ph.D.
Období řešení: 01. 05. 2021 - 31. 12. 2024
Anotace:
Onkologický screening a moderní protinádorová terapie sice vedou k prodloužení přežití pacientů s maligním onemocněním, nicméně onkologická léčba je provázena celou řadou vedlejších nežádoucích účinků. Prevence a management pozdní toxicity chemoterapie hraje klíčovou roli v následné péči o přeživší onkologicky nemocné. Autonomní nervový systém (ANS) je hlavním homeostatickým regulačním systémem a může být ovlivněn protinádorovou léčbou. Předpokládáme, že chemoterapie má významný vliv na ANS a imunologické parametry a tyto mohou být zlepšeny fyzickou aktivitou.
Cíl:
Cílem projektu je zhodnotit vliv pravidelné optimální fyzické aktivity na zlepšení dysbalance ANS a imunitního systému vyvolané protinádorovou chemoterapií. Při řešení tohoto problému budeme analyzovat aktivitu autonomního nervového systému a sledovat imunologické parametry pacientů s malignitou, léčených adjuvantní chemoterapií. V rámci hodnocení dopadu fyzické aktivity na následnou péči o pacienty s nádorovým onemocněním se zaměříme na nutriční stav a další parametry kvality života pacientů jako je spánek, únava, úzkost, deprese a motivace k pravidelné fyzické aktivitě. Komplexně bychom měli objasnit 1/zda pravidelná fyzická aktivita může zabránit či zvrátit chemoterapií indukovanou dysbalanci ANS a imunitního systému, 2/navrhnout standardy doporučené fyzické aktivity jako součást péče o onkologické pacienty po adjuvantní chemoterapii v rámci follow-up a 3/vyvinout biometrický software pro hodnocení denních pohybových aktivit pacientů na základě jak subjektivního vnímání, tak objektivních ukazatelů únavy (kontinuální analýza individuální fyzické aktivity, ANS) pro zvýšení motivace k fyzické aktivitě po ukončení adjuvantní chemoterapie. Navrhovaný projekt přispěje k lepší koordinaci následné péče o přeživší onkologické pacienty, k rychlejšímu návratu do pracovního a sociálního života a některé výsledky by mohly být okamžitě použity v klinické praxi.
Ověření účinnosti eHealth mobilní aplikace na podporu duševního zdraví při snižování stresu a prevenci stresem navozených změn psycho-neuroendokrino-imunologické sítě u pacientek s nádorem prsu po ukončené adjuvantní chemoterapii →
Kód: NU22-09-00056
Poskytovatel: Ministerstvo zdravotnictví
Příjemce: Masarykova univerzita / Lékařská fakulta
Řešitel: doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D.
Spolupříjemce: Masarykův onkologický ústav
Spoluřešitel: MUDr. Jana Halámková, Ph.D.
Období řešení: 01. 05. 2022 - 31. 12. 2025
Anotace:
Podpora duševního zdraví pacientů s onkologickým onemocněním představuje jeden z hlavních pilířů komplexní onkologické péče. Pro jakoukoli léčbu obecně platí, že hledáme takové přístupy, které budou efektivní, a to s minimálními ekonomickými náklady a maximálním populačním dopadem a efektem na daný problém. Zvyšující se technická gramotnost populace, dostupnost internetu a „chytrých“ mobilních zařízení přinášejí medicíně nebývalé možnosti, jak zavádět do praxe metody v modu eHealth/telemedicíny, které splňují kritéria efektivní léčby. Zatímco psychoterapie a jiné nefarmakologické metody v modu „tváří v tvář“ jsou, přes svou jednoznačně prokázanou efektivitu, pro pacienty z různých důvodů nedostupné (např. péče je vázaná na nemocnici nebo centrum) ukazuje se, že eHealth verze programů představují další efektivní nástroj v podpoře duševního zdraví lidí s onkologickým onemocněním a mají také velký populační dopad. Tvorba eHealth intervencí, ověřování jejich efektivity a jejich implementace do standardní lékařské péče, představuje v kontextu vývoje mobilních technologií a přibývajících důkazů o jejich účinnosti klíčovou výzvu onkologické péče. Cílem stávajícího výzkumného projektu je pomocí RCT designu studie klinicky ověřit účinnost a do běžné komplexní onkologické péče zavést tři samostatné, již připravené, osmitýdenní programy na podporu duševního zdraví – Mindfulness-Based Cognitive Therapy (MBCT-Ca), Pozitivní psychologie (PP) and Autogenní trénink (AT), a to inovativně v podobě mobilní aplikace MindCare pro „chytré telefony“. Cílem studie je zhodnotit krátkodobý a dlouhodobý efekt eHealth intervencí (MBCT-Ca, PP, AT) při zvyšování kvality života a životní spokojenosti a redukci příznaků chronického stresu měřeného vybranými parametry stavu a funkce imunitního, endokrinního a autonomního nervového systému, a to u čtyř skupin pacientek po ukončené adjuvantní chemoterapii pro karcinom prsu, náhodně přiřazených do tří intervenčních ramen a do kontrolní skupiny.
Cíl:
Cílem stávajícího výzkumného projektu je pomocí RCT designu studie klinicky ověřit účinnost a do běžné komplexní onkologické péče zavést tři samostatné, již připravené, osmitýdenní programy na podporu duševního zdraví – Mindfulness-Based Cognitive Therapy (MBCT-Ca), Pozitivní psychologie (PP) and Autogenní trénink (AT), a to inovativně v podobě mobilní aplikace MindCare pro „chytré telefony“. Cílem studie je zhodnotit krátkodobý a dlouhodobý efekt eHealth intervencí (MBCT-Ca, PP, AT) při zvyšování kvality života a životní spokojenosti a redukci příznaků chronického stresu měřeného vybranými parametry stavu a funkce imunitního, endokrinního a autonomního nervového systému, a to u čtyř skupin pacientek po ukončené adjuvantní chemoterapii pro karcinom prsu, náhodně přiřazených do tří intervenčních ramen a do kontrolní skupiny.
Záchrana životů prostřednictvím výzkumu v oblasti včasné detekce a prevence rakoviny: Molekulární, genomické a sociální faktory →
Kód: CZ.02.01.01/00/22_008/0004644
Poskytovatel: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Příjemce: Masarykův onkologický ústav
Řešitel: prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.
Spolupříjemce: Fakultní nemocnice Olomouc
Spoluřešitel: MUDr. Petr Džubák, Ph.D.
Spolupříjemce: Fakultní nemocnice v Motole
Spoluřešitel: prof. MUDr. Jan Trka, Ph.D.
Spolupříjemce: Masarykova univerzita / Přírodovědecká fakulta
Spoluřešitel: prof. RNDr. Jana Klánová, Ph.D.
Spolupříjemce: Ostravská univerzita / Lékařská fakulta
Spoluřešitel: doc. MUDr. Tomáš Jelínek, Ph.D.
Spolupříjemce: Univerzita Karlova / Lékařská fakulta v Plzni
Spoluřešitel: Dr. Kari Hemminki Ph.D.
Spolupříjemce: Univerzita Palackého v Olomouci / Lékařská fakulta
Spoluřešitel: doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D.
Spolupříjemce: Univerzita Pardubice / Fakulta chemicko-technologická
Spoluřešitel: prof. Ing. Michal Holčapek, Ph.D.
Období řešení: 01. 01. 2024 - 30. 06. 2028
Cíl:
Implementace plánované výzkumné agendy: rozvíjet a udržovat excelentní výzkum v oblasti včasné prevence a odhalení nádorového onemocnění, který v budoucnosti povede k záchraně lidských životů. Vytvořit tři interdisciplinární výzkumné programy, které v souladu s Misí rakovina přispějí k pokroku v onkologickém výzkumu (80 dokumentů z prvního čtvrtletí). Posílit výzkum a vývoj zaměstnáváním excelentních vědců, a to včetně těch mezinárodních, a rozvíjet jejich kariéru prostřednictvím mezinárodní spolupráce a mobility. Rozvoj excelentního výzkumného týmu, konkrétně získání zahraničních pracovníků: doplnit interdisciplinární tým o zahraniční odborníky (min 6, včetně držitelů advanced grantů ERC a ERA Chair). Posílit mezinárodní spolupráci a mobilitu. Navázání nové mezinárodní spolupráce: zviditelnit se prostřednictvím publikací ve špičkových časopisech a implementace Open Science. Navázat novou mezinárodní spolupráci (12 min), která bude založena na větší viditelnosti, kvalitě a mobilitě (KA 6). Posílení internacionalizace, konkrétně větší zapojení zahraničních pracovníků a účast na mezinárodních projektech: připravit nové žádosti o mezinárodní granty (min 16), které budou založeny na vyšší kvalitě výzkumu, vyšším počtu zahraničních pracovníků a zvýšené mobilitě. Nákup přístrojového vybavení a modernizace infrastruktury nezbytné pro implementaci výzkumného programu: nakoupit přístrojové vybavení, které rozšíří stávající kapacity tak, aby lépe vyhovovaly potřebám projektu (5 unikátních přístrojů). Posílení mezinárodní mobility, která stimuluje internacionalizaci a zlepší transfer znalostí: vytvořit kapacity, které přilákají nové spolupracovníky. Podporovat mezinárodní mobilitu v rámci výjezdů (celkem 33) a příjezdů (celkem 7) za účelem přenosu know-how.
IDEA4RC - Intelligent Ecosystem to improve the governance, the sharing and the re-use of health Data for Rare Cancers →
Kód: 101057048
Poskytovatel: Evropská unie, Horizon Europe (HORIZON-HLTH-2021-TOOL-06-03)
Příjemce: Fondazione IRCCS Instituto Nazionale dei Tumori, Italy
Spolupříjemce: Masarykův onkologický ústav
Spoluřešitel: MUDr. Jana Halámková, Ph.D
Období řešení: 09/2022–08/2026
Anotace:
The EU-funded IDEA4RC project aims to establish an AI-assisted data ecosystem for rare cancers (RC) to enable access and the possibility to re-use existing health-related data from different sources. These include cancer registry data, electronic health records, electronic health care utilisation database across several European healthcare systems. The creation of the RC data ecosystem will increase understanding of these types of cancers, and promote research and improve the quality of care for patients. The project will be executed within the framework of the European reference network for rare adult solid cancers (ERN EURACAN).
Cíl:
The main objective of this project is to establish a Data Space for rare cancers (RC) that will make possible the re-use of existing multisource health data (cancer registry data, national registries, data from biobanks etc.) across European healthcare systems leveraging emerging interoperability technologies and AI approaches. The realized ""Rare Cancer Data Ecosystem"" is expected to improve the quality and the organization of RC patients care, and to increase knowledge on rare cancers advancing health research, so that all patients have equal access to high quality specialist care. The project approach will be experienced in the framework of the European reference network for rare adult solid cancers (EURACAN).
Více o projektu: zde
STARTER (Starting an Adult Rare Tumour Registry) →
Více o projektu: zde
TracKING →
Více o projektu: zde
CURE51 →
Více o projektu: zde
4Publikace
Publikace →
Halámek F, Světlák M, Malatincová T, Halámková J, Slezáčková A, Barešová Z, Lekárová M. Enhancing patient well-being in oncology waiting rooms: a pilot field experiment on the emotional impact of virtual forest therapy. Front Psychol. 2024 May 10;15:1392397. doi: 10.3389/fpsyg.2024.1392397.
Svoboda M, Halámková J.: Péče o pacienty po ukončení kurativní onkologické léčby. Grada Praha, 2023, s. 848, ISBN: 978-80-271-5021-2.
Halámková J, Bohovicová L, Pehalová L, Kazda T, Goněc R, Staněk T, Mouková L, Adámková Krákorová D, Kozáková Š, Svoboda M, Demlová R, Gabrielová L, Hernychová L, Kiss I. The risk of second primary malignancies in colorectal cancer patients using calcium channel blockers. Sci Rep. 2023 Mar 1;13(1):3490. doi: 10.1038/s41598-023-29535-7.
Světlák M, Malatincová T, Halámková J, Barešová Z, Lekárová M, Vigašová D, Slezáčková A, Šumec R, Humpolíček P, Šedo J, Chládek J, Roman R, Gottwaldová J, Gescheidtová L, Čermáková Z, Thon V, Hrnčiříková I, Kazda T, Svoboda M. The effectiveness of three mobile-based psychological interventions in reducing psychological distress and preventing stress-related changes in the psycho-neuro-endocrine-immune network in breast cancer survivors: Study protocol for a randomised controlled trial. Internet Interv. 2023 May 5;32:100628. doi: 10.1016/j.invent.2023.100628.
Zelina P, Halamkova J, Novacek V. Extraction, Labeling, Clustering, and Semantic Mapping of Segments From Clinical Notes. IEEE Trans Nanobioscience. 2023 Oct;22(4):781-788. doi: 10.1109/TNB.2023.3275195.
Halámková J, Bohovicová L, Pehalová L, Goněc R, Staněk T, Kazda T, Mouková L, Krákorová DA, Kozáková Š, Svoboda M, Demlová R, Kiss I. Use of Hypolipidemic Drugs and the Risk of Second Primary Malignancy in Colorectal Cancer Patients. Cancers (Basel). 2022 Mar 27;14(7):1699. doi: 10.3390/cancers14071699.
Pehalova L, Krejci D, Halamkova J, Smardova L, Snajdrova L, Dusek L. Significant current epidemiological trend: Haematological malignancies as subsequent primary tumours in cancer patients. Cancer Epidemiol. 2021 Jun;72:101929. doi: 10.1016/j.canep.2021.101929.
Bossi P, Chan AT, Licitra L, Trama A, Orlandi E, Hui EP, Halámková J, Mattheis S, Baujat B, Hardillo J, Smeele L, van Herpen C, Castro A, Machiels JP; ESMO Guidelines Committee. Electronic address: [obfuscate_1_|97|108|105|104|102|97|97|108|97|114|103|100|101|102|102|108|101|115|58|98|113|109|111|40|108|112|103]; EURACAN. Nasopharyngeal carcinoma: ESMO-EURACAN Clinical Practice Guidelines for diagnosis, treatment and follow-up. Ann Oncol. 2021 Apr;32(4):452-465. doi: 10.1016/j.annonc.2020.12.007.
Wind A, Hartman ED, Van Eekeren RRJP, Wijn RPWF, Halámková J, Mattson J, Siesling S, van Harten WH. Validating a generic cancer consumer quality index in eight European countries, patient reported experiences and the influence of cultural differences. BMC Cancer. 2021 Mar 6;21(1):231. doi: 10.1186/s12885-021-07943-0.
Halamkova J, Kazda T, Pehalova L, Gonec R, Kozakova S, Bohovicova L, Krakorova DA, Slaby O, Demlova R, Svoboda M, Kiss I. Second primary malignancies in colorectal cancer patients. Sci Rep. 2021 Feb 2;11(1):2759. doi: 10.1038/s41598-021-82248-7.
Halamkova J, Kazda T, Pehalova L, Gonec R, Kozakova S, Bohovicova L, Slaby O, Demlova R, Svoboda M, Kiss I. The Impact of Diabetes Mellitus on the Second Primary Malignancies in Colorectal Cancer Patients. Front Oncol. 2021 Jan 28;10:573394. doi: 10.3389/fonc.2020.573394.
5Spolupráce
CEITEC
Středoevropský technologický institut - Výzkumná skupina molekulární onkologie – solidní nádory
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322