• Menu Menu
 • CZ EN
 •  

  Na prevenci záleží. U rakoviny prostaty to platí dvakrát

   

  Na rakovinu prostaty zemřou v České republice každý den čtyři muži. Díky moderním technologiím by mnozí z nich mohli přežít, kdyby se o nemoci dozvěděli včas. Kromě mírných obtíží při močení nemá totiž onemocnění další příznaky a lékaři na něj v mnoha případech přichází při preventivních prohlídkách.

  Problémem je, že muž neradi chodí na preventivní prohlídky a vyšetření prostaty tak podceňují. „Celá řada mužů, u kterých je nádor prostaty diagnostikován a v České republice je to více než sedm tisíc mužů ročně, byli diagnostikováni na základě preventivních prohlídek“, zdůraznil primář Urologické kliniky Libor Zámečník. Rakovina prostaty, na rozdíl od rozšířeného tvrzení, není onemocnění pouze vyššího věku. Na prevenci by měli myslet muži už kolem padesátky. „Muž po padesátém roce věku by měl být jednou ročně vyšetřen preventivně, ať už u praktického lékaře nebo u urologa, dodal primář. Zdůraznil, že někteří pacienti jsou již předem řazeni do rizikové kategorie v případě, že se toto onemocnění objevilo u někoho z příbuzných. Tam už je ta hranice čtyřicet let věku.

  Je známo, že příznaky nádoru prostaty nejsou zcela evidentní a právě to bývá velkým rizikem. „Mohou to být mírné problémy s močením, častější nucení na močení nebo pocit nevyprázdněného močového měchýře. Změny v prostatě tak mohou probíhat delší dobu, aniž by si jich pacient povšiml. Pokud je nádorových buněk větší množství, začíná prostata vylučovat do krve určitou látku, tzv. prostatický specifický antigen. Ten může být nalezen z malého vzorku krve a je podnětem k následnému důkladnému vyšetření.

  Dnešní moderní metody umožňují úspěšně diagnostikovat rakovinu prostaty až u 80 procent mužů ve stádiu, kdy může být považována za vyléčitelnou. Nicméně jelikož onemocnění přichází převážně s věkem, neexistuje proti němu účinná prevence.

  Podle zdroje www.medicaltribune.cz – zpracovala hs

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru