MOÚ zřizuje pro pacientky onkokosmetickou poradnu

MOÚ zřizuje pro pacientky onkokosmetickou poradnu


V rámci pacientského projektu Nebýt na to sama vznikla v MOÚ onkokosmetická poradna. Od začátku června slouží pacientkám, které mají v důsledku onkologické léčby postiženou kůži. Projevy postihují až dvě třetiny z celkového počtu žen léčených s rakovinou. Onkologicky léčené pacientky tak budou mít nově možnost odborného poradenství, vyšetření a následné péče o kůži, včetně konzultace dermatologických prostředků. Nežádoucí účinky nejčastěji vznikají v důsledku ozařování, chemoterapie, imunoterapie či hormonální léčby. V řadě případů nepostihují pouze kůži, ale ovlivňují také růst a kvalitu vlasů.

 

„Kůže je největší a zároveň nejviditelnější orgán těla. Nežádoucí účinky mohou být pro ženy často stresující. V onkologické léčbě je velmi důležitá komplexní podpora. Inspirovali jsme se u francouzských kolegů, kteří onkokosmetické poradenství pod vedením kožních lékařů poskytují jako standardní péči. Právě proto jsme velmi rádi, že můžeme pacientkám nabídnout v MOÚ kromě kvalitní léčby jejich onemocnění i odbornou poradnu zaměřující se na nežádoucí kožní projevy,“ vysvětluje ředitel MOÚ Marek Svoboda.
 

Tým odborníků, zaměřených na zvládání nežádoucích kožních projevů protinádorové léčby, nově zavádí onkosmetickou poradnu, a to ve spolupráci s projektem Nebýt na to sama. Poradna bude otevřena vždy v úterý a ve středu v odpoledních hodinách (16.00–18.00 h). Chod poradny zajistí kožní lékaři věnující se dané problematice.


„Sama z vlastní zkušenosti vím, že v době léčby je pokožka velmi zatížena. Každá malá pomoc v boji s nežádoucími účinky na kůži a vlasové pokožce pro mne byla důležitá, a to jak psychicky, tak fyzicky. Je mi potěšením, že projekt Nebýt na to sama ve spolupráci s odborníky MOÚ a Fakultní nemocnice u sv. Anny umožní tuto pomoc poskytnout dalším pacientkám,“ doplňuje iniciátorka projektu Andrea Nováková.
 

Projekt Nebýt na to sama je financovaný participativním rozpočtem města Brna. Jedná se o jeden z vítězných projektů v hlasování Dáme na Vás. Mimo kosmetickou poradnu se projekt zaměřuje na osvětu a podporu onkologicky léčených žen. V květnu byl například součástí festivalu Divadla Bolka Polívky s názvem Ženy ženám, kde představitelé projektu společně s odborníky MOÚ debatovali o podpoře žen v onkologické léčbě.


Více informací také na webu: nebytnatosama.cz

Objednávky do poradny

1. 6. 2021

Autor článku: Mgr. Pavel Kachlík, Centrum komunikace s veřejností

Co vás může zajímat dál?

Bezplatná nádorová telefonní linka

Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin

(+420)800 222 322

Loading...