Aktuality
Cesta onkologického pacienta Jihomoravským krajem urychlí proces diagnostiky, vzájemných konzultací a předávání onkologických pacientů
23. 10. 2024
Masarykův onkologický ústav (MOÚ) je z pozice největšího onkologického pracoviště v ČR dlouhodobým partnerem všech zainteresovaných stran v organizaci onkologické péče u dospělých pacientů se solidními nádory v Jihomoravském kraji. Společně s dvěma hlavními partnery, Fakultní nemocnicí Brno a Fakultní nemocnicí u sv. Anny, vytváří společné Národní onkologické centrum Brno (NOC Brno) a s dalšími poskytovateli zdravotní péče formuje regionální onkologickou skupinu (ROS). V rámci této činnosti vznikla iniciativa vydání přehledové brožury „Cesta onkologického pacienta Jihomoravským krajem,“ která je určena pro ambulantní specialisty a praktické lékaře.
„Cílem této brožury je zejména přispět k urychlení procesu diagnostiky, vzájemných konzultací a předávání onkologických pacientů v našem regionu. Současně má sloužit jako praktický průvodce, pokrývající celou onkologickou problematiku, včetně prevence, genetiky nádorů nebo paliativní léčby. Ve všech těchto oblastech přináší informace o důležitých kontaktních údajích, na koho a kde se obrátit a jak postupovat. Věřím, že pro zdravotníky bude tato brožura přínosem. Cílem je, aby žádný pacient nebloudil systémem,“ vysvětluje ředitel MOÚ prof. Marek Svoboda a dodává: „Plníme tím i požadavky z prestižní mezinárodní akreditace OECI, kterou Masarykův onkologický ústav získal. Nyní usilujeme o její rozšíření na celou regionální onkologickou skupinu, což by mohlo být v budoucnosti výhodou i pro získávání dotačních titulů z fondů EU.“
„Brožura již byla distribuována všem praktikům v Jihomoravském kraji, jak v tištěné, tak v elektronické podobě. V nejbližších týdnech bude rozvezena i ambulantním specialistům. Prakticky se jedná o více než tisíc míst. Pojišťovna podporuje jakoukoliv aktivitu, která ukáže na ty nejrychlejší možné cesty, jak nasměrovat pacienta do těch správných rukou,“ uzavírá ředitelka regionální pobočky VZP Petra Pevná.
„Role praktických lékařů je nejdůležitější zejména v oblasti onkologické prevence, podílí se rovněž na řešení následků onkologické léčby a v neposlední řadě pomáhají specialistům i při paliativní péči. Mít správné kontakty a neztrácet čas jejich hledáním je pro nás velmi důležité. Proto tuto iniciativu Masarykova onkologického ústavu, se kterým máme dlouholetou vynikající spolupráci, vítáme,“ shrnuje MUDr. Ivo Procházka, předseda jihomoravského Sdružení praktických lékařů.
„Z pozice České onkologické společnosti zpracování a vydání tohoto průvodce pro praktiky a ambulantní specialisty podporuji. Samozřejmě by bylo ideální, pokud by bylo ve stejné obsahové podobě připraveno i dalšími Komplexními onkologickými centry v ostatních krajích,“ přeje si doc. Igor Kiss, předseda České onkologické společnosti ČLS JEP.
„V léčbě onkologických onemocnění máme v kraji tu výhodu, že v Brně je jedno z nejlepších zařízení v této oblasti. Potřebujeme ale posílit rychlý záchyt i prevenci a v tom hrají obrovskou úlohu praktičtí lékaři a další zdravotníci po celém kraji. Tahle inciativa má obrovský smysl a skutečně může zachránit spoustu lidí,“ doplňuje jihomoravský hejtman Jan Grolich.
„Cesta pacienta je pro naše onkologicky nemocné jako guide – šerpa, který provede nemocí tou nejlepší a nejpřímější cestou. Na čase záleží. Jsem ráda, že ve spolupráci pacientské organizace Hlas onkologických pacientů (HOP) a České onkologické společnosti ČLS JEP vznikly pro jednotlivé diagnózy brožury, jež popisují cestu pacienta s danou nemocí, vysvětlují mu důležité pojmy a předávají informace, kde může hledat odbornou i laickou pomoc, tu například v podobě pacientských organizací,“ uzavírá Michaela Tůmová, zástupkyně HOP.
Bezplatná nádorová telefonní linka
Po–Pá od 8:00 do 15:00 hodin
(+420)800 222 322